Odam savdosiga va majburiy mehnatga qarshi kurashish milliy komissiyasining navbatdagi yig'ilishi bo'lib o'tdi
2021 yil 18 avgust kuni Odam savdosiga va majburiy mehnatga qarshi kurashish milliy komissiyasining navbatdagi yig'ilishi bo'lib o'tdi.
Unda milliy komissiya a'zolari, tegishli vazirlik va idoralar, nodavlat notijorat tashkilotlari vakillari, shuningdek, ommaviy axborot vositalari xodimlari ishtirok etdi.
O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisi, Milliy komissiya raisi Tanzila Narbaeva olib borgan majlisda odam savdosi va majburiy mehnatga qarshi kurashish borasida 2021 yilning 1-yarim yilligida amalga oshirilgan ishlar, ko'rilgan choralar hamda ushbu yo'nalishlarda hali o'z yechimini kutayotgan masalalar muhokama qilindi.
Qayd etilganidek, o'tgan davr mobaynida sohada milliy qonunchilik asoslarini takomillashtirish jarayoni izchil davom ettirildi. Xususan, 2 ta Qonun, Prezident Farmoni va Vazirlar Mahkamasi qarori qabul qilinib, amaliyotga tatbiq etildi. Xalqaro mehnat tashkilotining “Mehnat xavfsizligi va gigienasiga ko'maklashish asoslari to'g'risida”gi Konventsiyasi (Jeneva, 2006 yil 15 iyun`) ratifikatsiya qilindi. O'zbekistonda ilk marotaba odam savdosidan jabrlangan yoki odam savdosidan jabrlangan deb taxmin qilinayotgan shaxslarni milliy darajada qayta yo'naltirish tizimi joriy qilindi.
Yig'ilishda odam savdosi jabrdiydalariga yordam ko'rsatish, ularni reabilitatsiya qilish, shuningdek, xorijdagi fuqarolarimiz manfaatlarini himoyalash masalalariga ham alohida to'xtalib o'tildi. Odam savdosidan jabrlangan, uzoq muddat xorijda bo'lib qaytgan va deportatsiya qilingan ayollarga har tomonlama yordam ko'rsatilgani ta'kidlandi.
E'tiborli jihati, mamlakatimizda odam savdosi, bolalar mehnati va majburiy mehnatga qarshi kurashish bo'yicha olib borilayotgan ishlar xalqaro hamjamiyat tomonidan ham keng e'tirof etilmoqda. Jumladan, Xalqaro mehnat tashkiloti, Xalqaro migratsiya tashkiloti, Jahon banki, Xalqaro moliya korporatsiyasi, Yevropa Ittifoqi, AQSH Davlat departamenti, Mehnat vazirligi ushbu yo'nalishdagi sa'y-harakatlarni munosib baholamoqda.
Tadbirda AQSH Davlat departamentining yillik hisobotidagi tavsiyalarni amaliyotga tatbiq etish masalalari ham muhokama qilinib, bu borada tegishli “Yo'l xaritasi” ishlab chiqishga kelishildi.
Shuningdek, yig'ilishda odam savdosi va majburiy mehnatga qarshi kurash bo'yicha o'z yechimini kutayotgan masalalarga e'tibor qaratildi. Ayrim mahalliy ijro hokimiyati organlari, vazirlik va idoralarning quyi tuzilmalari rahbarlari tomonidan majburiy mehnatga jalb qilish holatlari hali hamon kuzatilayotgani tanqid qilindi.
Misol uchun, hisobot davrida Mehnat inspektsiyasi tomonidan joylarda xodimlarni o'z funktsional vazifasiga kirmaydigan ishlarga jalb etish bo'yicha 41 ta holat aniqlangan. Sohalar kesimida aytganda, majburiy mehnat holatlarining aksariyati xalq ta'limi, bank-moliya, tibbiyot, transport va obodonlashtirish tarmoqlarida uchramoqda.
Yig'ilishda joriy yilgi paxta yig'im-terim mavsumida majburiy mehnatga yo'l qo'ymaslik, mehnat munosabatlarini to'g'ri rasmiylashtirish, terimchilar uchun munosib mehnat va dam olish sharoitlarini yaratish borasida amalga oshirilishi lozim bo'lgan masalalar ham muhokama qilindi.
O'z navbatida, joylarda odam svadosi va majburiy mehnatga qarshi kurashish borasida amalga oshirilayotgan ishlar bo'yicha xududiy komissiyalar hisobotlari eshitildi.

Состоялось очередное заседание Национальной комиссии по противодействию торговле людьми и принудительному труду
18 августа 2021 года состоялось очередное заседание Национальной комиссии по противодействию торговле людьми и принудительному труду.
В нем приняли участие члены Национальной комиссии, представители соответствующих министерств и ведомств, а также работники средств массовой информации.
На заседании, которое вела Председатель Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, председатель Национальной комиссии Танзила Нарбаева, обсуждена работа, проведенная в первом полугодии 2021 года по противодействию торговле людьми и принудительному труду, а также проблемы, которые ждут своего решения.
Отмечалось, что за прошедший период последовательно продолжался процесс совершенствования основ национального законодательства данной сферы. В частности, приняты и внедрены в практику 2 закона, Указ Президента и постановление Кабинета Министров. Ратифицирована Конвенция Международной организации труда «Об основах, содействующих безопасности и гигиене труда» (Женева, 15 июня 2006 г.). Впервые в Узбекистане внедрена система перенаправления жертв торговли людьми или предполагаемых жертв торговли людьми.
На заседании особо акцентированы вопросы оказания помощи жертвам торговли людьми, их реабилитации, а также защиты интересов наших граждан за рубежом. Подчеркивалось, что оказывается всесторонняя помощь женщинам, пострадавшим от торговли людьми, вернувшимся после длительного пребывания за границей и депортированным женщинам.
Примечательно, что проводимая в нашей стране работа по противодействию торговле людьми, детскому труду и принудительному труду также получает широкое признание международного сообщества. В частности, Международная организация труда, Международная организация миграции, Всемирный банк, Международная финансовая корпорация, Европейский Союз, Государственный департамент и Министерство труда США по достоинству оценивают усилия в этом направлении.
На мероприятии также обсуждены вопросы внедрения в практику рекомендаций годового отчета Госдепартамента США, достигнута договоренность о разработке соответствующей «Дорожной карты» в этом направлении.
На заседании также уделено внимание вопросам, ждущим своего решения по противодействию торговле людьми и принудительному труду. Подвергнуто критике, что все еще наблюдаются случаи принудительного привлечения к труду руководителями отдельных местных органов исполнительной власти, нижестоящих структур министерств и ведомств.
К примеру, в отчетном периоде Инспекцией труда на местах выявлен 41 случай привлечения работников к работе, не входящей в их функциональные обязанности. Если говорить в разрезе сфер, то большинство случаев принудительного труда встречается в сфере народного образования, банковско-финансовой системе, в области медицины, транспорта и благоустройства.
В ходе заседания также обсуждены вопросы недопущения принудительного труда в текущем сезоне сбора хлопка, правильного оформления трудовых отношений, создания достойных условий труда и отдыха для сборщиков.
Заслушаны и отчеты территориальных комиссий о проводимой на местах работе по противодействию торговле людьми и принудительному труду.
По обсужденным в рамках повестки дня вопросам принято соответствующее решение Национальной комиссии, определены предстоящие задачи.