Toshkentda “Palermo protokoli: milliy tajriba va xorijiy amaliyot” mavzuida o'tkazilgan xalqaro forumda Markaziy Osiyo mintaqasi mamlakatlari o'rtasida odam savdosiga qarshi kurashish hamda transchegaraviy hamkorlikni rivojlantirish istiqbollari haqida so'z bordi. Anjuman 30 iyul` – Butunjahon odam savdosiga qarshi kurash kuniga bag'ishlandi.
Xalqaro forum Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasi Milliy markazi tomonidan Xalqaro migratsiya tashkilotining O'zbekistondagi Vakolatxonasi bilan hamkorlikda tashkil etildi.
Tadbirda vazirlik va tashkilotlar, huquqni muhofaza qiluvchi organlar, inson huquqlari bo'yicha milliy institutlar, BMTning ixtisoslashgan tuzilmalari, O'zbekiston, Qozog'iston, Qirg'iziston va Tojikistonning ilmiy-ta'lim muassasalari, fuqarolik jamiyati institutlari, shuningdek xalqaro tashkilotlar vakillari ishtirok etdi.
Odam savdosining, ayniqsa, ayollar va bolalar savdosining oldini olish hamda unga chek qo'yish va uning uchun jazolash haqidagi Palermo protokoli odam savdosiga qarshi kurashishning umume'tirof etilgan yagona huquqiy vositasi hisoblanadi. Ushbu universal xalqaro hujjat “Palermo protokoli” nomi bilan mashhur.
Palermo protokoli BMTning 2000 yildagi Transmilliy uyushgan jinoyatchilikka qarshi kurash konventsiyasini to'ldiradi. Ilk bor “odam savdosi” tushunchasiga keng ta'rif berilgan ushbu xalqaro hujjat odam savdosiga qarshi kurash bo'yicha milliy qonunlarni ishlab chiqish uchun mustahkam huquqiy asos hamdir.
O'zbekiston Palermo protokoliga Prezidentimizning 2008 yil 8 iyuldagi Qaroriga asosan qo'shilgan. Hujjat uni imzolagan mamlakatlar zimmasiga odam savdosiga barham berish, jabrdiydalarni himoyalash va ularga yordam ko'rsatish, shuningdek bu borada natijalarga erishish uchun davlatlar o'rtasida hamkorlikni yo'lga qo'yish kabi majburiyatlarni yuklaydi. Ushbu Protokolni, 2020 yil may holatiga ko'ra, 176 ta tomon ratifikatsiya qilgan.
Xalqaro anjuman ishtirokchilari odam savdosi sohasidagi so'ngi tendentsiyalar, ushbu illatga qarshi kurashish bilan bog'liq qiyinchiliklar, shu jumladan KOVID-19 pandemiyasining bu jarayonga ta'siri va oqibatlarini muhokama qildilar. BMT ma'lumotlariga ko'ra, dunyo bo'yicha har yili 2,7 millionga yaqin shaxs odam savdosi qurboniga aylanmoqda.
Dunyoda eng shafqatsiz, g'ayriinsoniy jinoyatlardan biri bo'lgan odam savdosi har kuni dunyoning turli hududlarida qanchadan-qancha ayollar, erkaklar va bolalarning aldanib, zo'ravonliklarga duch kelishiga sabab bo'lmoqda. Odam savdosi – bu milliy chegaralardan chiqib, odamlarni insoniy qadr-qimmatidan mahrum etadigan global muammodir.
O'zbekiston odam savdosiga qarshi kurashish bo'yicha xalqaro va mintaqaviy hamkorlikni rivojlantirish, milliy qonunchilik va mexanizmlarni takomillashtirish bo'yicha izchil choralarni ko'rmoqda.
2019 yilda O'zbekiston Prezidenti tashabbusi bilan Odam savdosiga va majburiy mehnatga qarshi kurashish milliy komissiyasi tashkil etildi.
Shuningdek, xalqaro tajribani hisobga olgan holda, 2020 yilda yangi tahrirdagi “Odam savdosiga qarshi kurash to'g'risida”gi Qonun ishlab chiqildi va qabul qilindi. Qonunga muvofiq, odam savdosidan jabrlanganlarni identifikatsiya qilish, aniqlash – ularga zarur yordam ko'rsatish hamda ularni himoya qilish, ularning odam savdosiga qayta jalb etilishi xavfining oldini olish maqsadida amalga oshiriladi. Qonunda odam savdosi qurbonlarini ijtimoiy reabilitatsiya qilish va moslashtirish tartibi ham belgilangan.
Ushbu sohada amalga oshirilgan tizimli ishlar natijasida AQSH Davlat departamentining yaqinda e'lon qilingan Odam savdosiga qarshi kurashning dunyo bo'yicha holati tahliliga doir ma'ruzasida O'zbekiston bu borada 2021 yilda ikkinchi toifaga (Tier 2) o'tkazilgani ta'kidlanganki, bu o'zgarish mamlakatimizning ayni yo'nalishda izchil natijaga erishganini ko'rsatadi. Ilgari, 2018-2020 yillar davomida O'zbekiston ikkinchi guruh, ya'ni alohida nazorat olib boriladigan mamlakatlar tarkibida (Tier 2 Watch List) bo'lib kelgan.
Ma'ruzada O'zbekistonning fuqarolik jamiyati institutlari va xalqaro tashkilotlar bilan hamkorligiga ijobiy baho berilgan. Xususan, o'zaro hamkorlikda har yilgi paxta yig'im-terimi mavsumida majburiy mehnatdan foydalanish holatlari keskin kamaygani ta'kidlangan.
Shuningdek, Suriya, Iroq va Afg'onistonning qurolli mojarolar davom etayotgan hududlariga borib qolgan ayollar va bolalarni himoya ostiga olish hamda jamiyatga moslashtirish, bundan tashqari, pandemiya sharoitida mehnat migrantlarini ijtimoiy himoya qilish va ish bilan ta'minlash bo'yicha amalga oshirilayotgan ishlarga e'tibor qaratilgan.
Xalqaro anjumanda mintaqa mamlakatlari vakillari tomonidan odam savdosidan jabrlanganlarni identifikatsiyalashning oqsayotganligi sabablari va odam savdosi bilan bog'liq jinoyatlarning yetarli darajada samarali tergov qilinmasligi holatlari tahlil qilindi.
Odam savdosini keltirib chiqaradigan sabablarga qarshi muvaffaqiyatli kurashish uchun mavjud muammolarni hal qilishda yondashuvlarni sifat jihatidan o'zgartirish, vakolatli organlarning yaqin o'zaro ta'siri va tizimli ishlashi, davlat va fuqarolik jamiyati sa'y-harakatlarini birlashtirish zarurligi qayd etildi.

Страны региона обсудили противодействие торговле людьми
Сотрудничество стран Центральной Азии для противодействия торговле людьми и развития трансграничного сотрудничества обсуждено на форуме, посвященном «Палермскому протоколу». Он был проведен в преддверии Всемирного дня борьбы с торговлей людьми, отмечающегося 30 июля.
Организатором международного форума выступил Национальный центр Республики Узбекистан по правам человека совместно с Представительством Международной организации по миграции (МОМ) в Узбекистане.
В работе форума «Палермский протокол: национальный опыт и зарубежная практика» приняли участие представители министерств и ведомств, правоохранительных органов, национальных институтов по правам человека, представители отдельных агентств ООН, научно-образовательных учреждений, институтов гражданского общества из Узбекистана, Казахстана, Кыргызстана и Таджикистана, а также представители международных организаций.
Палермский протокол о предупреждении и пресечении торговли людьми, особенно женщинами и детьми, и наказании за нее является главным инструментом международного права, который содержит определение преступления о торговле людьми и основой для разработки национального законодательства по противодействию торговле людьми.  Протокол дополняет Конвенцию ООН против транснациональной организованной преступности 2000 года.
Узбекистан  присоединился к настоящему Протоколу в соответствии с постановлением Президента от 8 июля 2008 года. Протокол обязывает ратифицирующие государства предотвращать торговлю людьми и бороться с ней, защищать жертв торговли людьми и оказывать им помощь, а также содействовать сотрудничеству между государствами для достижения этих целей. По состоянию на май 2020 года его ратифицировали 176 сторон.
Участники форума обсудили последние тенденции в области торговли людьми, трудности, связанные с данным явлением, включая пандемию COVID-19. По данным ООН, ежегодно около 2,7 млн. человек во всем мире становятся жертвами торговли людьми.
Являясь одним из самых жестоких преступлений в мире, торговля людьми вводит в заблуждение и превращает в жертв женщин, мужчин и детей из всех уголков мира и ежедневно заставляет их быть объектом эксплуатации. Торговля людьми является проблемой глобального масштаба, которая не признает национальных границ, и которая лишает людей их человеческого достоинства.
Узбекистан принимает последовательные меры по развитию международного и регионального сотрудничества в борьбе с торговлей людьми, совершенствованию национального законодательства и механизмов.
В  2019 году по инициативе Президента Узбекистана создана Национальная комиссия по борьбе с торговлей людьми и принудительны трудом.
С учетом международного опыта была разработана новая редакция Закона Республики Узбекистан «О противодействии торговле людьми». Согласно обновленному закону, идентификация жертв торговли людьми осуществляется в целях их выявления и предоставления им необходимой помощи и защиты, а также предотвращения риска повторного вовлечения их торговлю людьми. В законе также определен порядок социальной реабилитации и адаптации жертв торговли людьми.
Узбекистан получил более высокий уровень в Докладе о торговле людьми за 2021 год, подготовленном Государственным департаментом США. Страна в данном докладе включена во вторую категорию (Tier 2), ранее в течении 2018-2020 гг. Узбекистан находился во второй группе стран, в отношении которых ведется особое наблюдение (Tier 2 Watch List).
В отчете этого года признаются усилия правительства Узбекистана по предотвращению принудительного труда при сборе урожая хлопка, выявлению нарушений законов, запрещающих принудительный труд, и привлечению нарушителей к ответственности, а также сотрудничество с институтами гражданского общества и международными организациями.
Отмечена также работа по защите и реинтеграции женщин и детей, оказавшихся в зонах вооруженных конфликтов в Сирии, Ираке и Афганистане, а также предпринятые меры по социальной защите и обеспечению занятости трудовых мигрантов в условиях пандемии.
В ходе дискуссий форума представителями стран региона проанализированы главные причины низкой идентификации и недостаточно эффективного расследования преступлений, связанных с торговлей людьми.
Отмечалось, что для успешного противодействия фактам торговли людьми необходимы качественное изменение подходов к решению существующих проблем, тесное взаимодействие и системная работа уполномоченных органов, консолидация усилий государства и гражданского общества.