Bugun, 9-aprel kuni Parlamentlararo ittifoqning 150-yubiley assambleyasi o‘z ishini yakunladi.
Toshkentda deyarli bir hafta davom etgan nufuzli xalqaro anjuman parlamentlararo muloqotni, o‘zaro hamkorlik va tinchlikni mustahkamlash yo‘lida turli mamlakatlar parlament aʼzolarini birlashtirgani bilan yodda qoladi.
Ushbu tarixiy Assambleya O‘zbekiston parlamenti mezbonligida muvaffaqiyatli o‘tkazildi va unda 130 davlatdan 1400 ga yaqin delegat, shu jumladan 740 nafar parlament aʼzosi, shuningdek 50 dan ortiq xalqaro va kuzatuvchi tashkilotlar vakillari ishtirok etdi.
Tadbirda 100 dan ortiq parlament spikerlari va spiker o‘rinbosarlari ishtirok etgani geosiyosiy qarama-qarshiliklar kuchaygan bir paytda parlament diplomatiyasi anʼanaviy xalqaro munosabatlarda muhim o‘rin tutishini ko‘rsatdi.
Parlamentlarning ayol aʼzolari Assambleya ishtirokchilarining 37 foizidan ortig‘ini tashkil etdi. Bu 2022 yildan beri Parlamentlararo ittifoq assambleyasida ayollar ishtirokining eng yuqori ko‘rsatkichidir.
Assambleya doirasida 70 ga yaqin turli tadbirlar o‘tkazilib, ularda gender tenglik, aholini ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash, fuqarolar salomatligini saqlash, ekologiya va iqlim o‘zgarishi oqibatlarini yumshatish kabi muhim masalalar muhokama qilindi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.Mirziyoyev tomonidan Assambleyaning maxsus yalpi majlisidagi nutqida ilgari surilgan muhim tashabbuslar Parlamentlararo ittifoq aʼzolari tomonidan yuqori baholandi.
Davlatimiz rahbari Ukraina atrofidagi vaziyat bo‘yicha boshlangan muzokaralar jarayoni ijobiy natija berishiga umid bildirdi hamda Falastin-Isroil nizosini hal etishning yagona va adolatli yo‘li “ikki xalq uchun ikki davlat” tamoyilini amalga oshirish ekanini taʼkidladi. Afg‘onistonning xalqaro maydonda yakkalanib qolishiga yo‘l qo‘ymaslik muhimligi qayd etildi. Parlamentlarning ilg‘or tashabbuslarni qo‘llab-quvvatlash, qayta tiklanuvchi energiya manbalari va “yashil” texnologiyalarga o‘tishni rag‘batlantirish, sunʼiy intellektdan foydalanish etikasi bo‘yicha namunaviy qonun ishlab chiqish, kambag‘allikdan chiqish yo‘llarini izlash bo‘yicha muhim vazifalari taʼkidlab o‘tildi.
Assambleyaning yakuniy yalpi majlisida Parlamentlararo ittifoqning 150-assambleyasi Prezidenti, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisi Tanzila Narbayeva so‘zga chiqib, barcha ishtirokchilarga chuqur minnatdorlik bildirdi. U o‘z nutqida mazkur anjuman nafaqat tarixiy sanani nishonlash bilan ahamiyatli bo‘lganini, balki parlamentlararo hamkorlikning yangi davrini boshlab berganini qayd etdi.
Yakuniy yalpi majlisda Parlamentlararo ittifoqning Prezidenti Tuliya Ekson va Bosh kotibi Martin Chungong ham so‘zga chiqib, Assambleya dunyo parlamentlarini bir yuz elliginchi marta bir joyda to‘plagan tarixiy voqea sifatida o‘zining ahamiyatini namoyon etganini, O‘zbekiston tomonidan barcha zarur shart-sharoitlar yaratilganini va tashkiliy ishlar yuqori darajada amalga oshirilganini alohida eʼtirof etdi.
Parlamentlararo ittifoqning 150-yubiley assambleyasi yakunida Global parlament hamjamiyati ijtimoiy taraqqiyot va adolat yo‘lida parlament harakatlariga bag‘ishlangan muhim hujjat – Toshkent deklaratsiyasi qabul qilindi. Unda ijtimoiy taraqqiyot borasidagi saʼy-harakatlarni yangilab borishga qaratilgan ishlar, mavjud va yuzaga kelayotgan masalalarga birgalikda yechim topish zaruriyati taʼkidlangan. Mazkur deklaratsiyada O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Parlamentlararo ittifoqning 150-yubiley assambleyasidagi nutqida ilgari surgan tashabbuslar qamrab olingan.
Shuningdek, Assambleyada ikkita muhim rezolyutsiya qabul qilindi: “Falastinda ikki davlatli yechimni ilgari surishda parlamentlarning roli” va “Barqaror rivojlanishga qarshi qurolli mojarolar taʼsirini yumshatish bo‘yicha parlament strategiyalari”.
Parlamentlararo ittifoqning assambleyasi O‘zbekistonning dunyo parlamentarizmidagi yetakchiligini namoyon etdi, Parlamentlararo ittifoqning 150-yubiley assambleyasining Toshkent deklaratsiyasi esa global ijtimoiy taraqqiyot va adolat uchun “yo‘l xaritasi” bo‘lib xizmat qiladi.

Сегодня, 9 апреля, завершила свою работу 150-я юбилейная Ассамблея Межпарламентского союза.
Престижная международная ассамблея, продолжавшаяся в Ташкенте почти неделю, запомнится тем, что объединила парламентариев разных стран для укрепления межпарламентского диалога, взаимного сотрудничества и установления мира.
Эта историческая Ассамблея, успешно прошедшая эгидой парламента Узбекистана, собрала около 1400 делегатов из 130 стран, включая 740 парламентариев, а также более 50 представителей международных организаций и организаций-наблюдателей.
Участие в мероприятии более 100 спикеров и заместителей спикеров парламентов свидетельствует о том, что парламентская дипломатия играет важную роль в традиционных международных отношениях в условиях обострения геополитических противоречий.
Женщины-парламентарии составили более 37 процентов участников Ассамблеи. Это самый высокий показатель участия женщин в Ассамблее Межпарламентского союза с 2022 года.
В рамках Ассамблеи проведено около 70 различных мероприятий, в рамках которых обсуждались такие важные вопросы, как гендерное равенство, социальная поддержка населения, охрана здоровья граждан, экология и смягчение последствий изменения климата.
Важные инициативы, выдвинутые Президентом Республики Узбекистан Ш. Мирзиёевым в выступлении на специальном пленарном заседании Ассамблеи, получили высокую оценку членов Межпарламентского союза.
Глава нашего государства выразил надежду, что начатый переговорный процесс по ситуации вокруг Украины даст положительный результат и подчеркнул, что единственным и справедливым решением палестино-израильского конфликта является реализация принципа «два государства для двух народов». Отмечена важность не допустить изоляции Афганистана на международной арене. Подчеркнуты важные задачи парламентов по поддержке передовых инициатив, стимулированию перехода на использование возобновляемых источников энергии и «зеленых» технологий, разработке модельного закона по этике использования искусственного интеллекта, поиску путей выхода из бедности.
На заключительном пленарном заседании Ассамблеи выступила Президент 150-й Ассамблеи Межпарламентского союза, Председатель Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Танзила Нарбаева, которая выразила глубокую благодарность всем участникам. В своем выступлении она отметила, что данная ассамблея знаменательна не только тем, что отмечалась историческая дата, но и тем, что открыла новый период межпарламентского сотрудничества.
На заключительном пленарном заседании также выступили Президент Межпарламентского союза Тулия Эксон и Генеральный секретарь организации Мартин Чунгонг, которые особо отметили, что Ассамблея продемонстрировала свою значимость как историческое событие, собравшее парламенты мира в сто пятидесятый раз в одном месте, а Узбекистаном были созданы все необходимые условия и организационная работа проведена на высоком уровне.
По завершении 150-й юбилейной Ассамблеи Межпарламентского союза принят важный документ, посвященный парламентскому движению Глобального парламентского сообщества по пути социального развития и справедливости – Ташкентская декларация. В нем подчеркивается работа, направленная на обновление усилий по социальному развитию, необходимость совместного поиска решений существующих и возникающих проблем. Декларация охватывает инициативы, выдвинутые Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым в выступлении на 150-й юбилейной Ассамблее Межпарламентского союза.
Также на Ассамблее приняты две важные резолюции: «Роль парламентов в продвижении двустороннего решения в Палестине» и «Парламентские стратегии по смягчению последствий вооруженных конфликтов против устойчивого развития».
Ассамблея МПС продемонстрировала лидерство Узбекистана в мировом парламентаризме, а Ташкентская декларация 150-й юбилейной Ассамблеи Межпарламентского союза станет «дорожной картой» для глобального социального развития и справедливости.