Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 9 aprel kuni hududlarning turizm salohiyatini oshirish, xorijiy investitsiya loyihalarini jadallashtirish masalalari muhokamasi bo‘yicha videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
So‘nggi yillarda mamlakatimizning turizm eksporti 1,6 karra oshib, 3 milliard 500 million dollarga yetdi, bu sohada 2 mingdan ortiq yangi tadbirkor ish boshladi. O‘tgan yili xorijiy sayyohlar tashrifi ilk bor 10 milliondan oshdi.
Hududlarda turizm va servis infratuzilmasi juda tez rivojlanayapti. Xususan, o‘tgan 8 yilda 6 milliard 500 million dollar sarmoya kiritilib, 130 mingta mehmon o‘rni ochilgan.
Bugungi kunda 20 ta turizm qishlog‘i faoliyat yuritayapti. Parkent tumanining “Oltin bel” cho‘qqisida xalqaro darajadagi yangi tog‘-chang‘i zonasi barpo etilayapti.
Aslida, yurtimiz tarixi, madaniyati va tabiatiga asoslanib, sayyohlarni yana 2-3 karra ko‘paytirish mumkin. Lekin ayrim hududlarda yo‘l va transport noqulayligi, ko‘ngilochar joylar va qiziqarli dasturlar yetishmasligi kabi kamchiliklar bor.
Shu bois yig‘ilishda joylardagi imkoniyatlarni yuzaga chiqarib, turizm yo‘nalishlarini ko‘paytirish, sayyohlarga sharoitlarni kengaytirish chora-tadbirlari muhokama qilindi.
Masalan, Sariosiyo tumanining asosiy qismi tog‘lardan iborat bo‘lib, qishki turizm uchun katta salohiyat mavjud. U yerda dor yo‘li, mehmonxona va savdo-servis xizmatlari sohasida 200 million dollarlik loyihalar qilsa bo‘ladi. Chortoq tumani ham go‘zal tabiati, shifobaxsh suvi bilan mashhur.
Mutasaddilarga shu kabi 36 ta tuman va shaharni etno, gastronomik, tibbiy, ekstremal, madaniy-tarixiy, ziyorat, qishki va agroturizm asosida rivojlantirish bo‘yicha dastur ishlab chiqish topshirildi.
Bugungi kunda “BBC”, “Euronews” kabi nufuzli telekanallarda, 20 dan ortiq xalqaro ko‘rgazmalarda O‘zbekistonga sayohat keng targ‘ib qilinmoqda. Viza tartiblari soddalashtirilyapti, zamonaviy samolyotlar olib kelinyapti.
Endi bu imkoniyatlardan foydalanib, sohadagi salohiyatli bozorlardan sayyohlarni jalb qilish, to‘g‘ridan-to‘g‘ri aviaqatnovlarni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Ayni paytda Milliy turizm yagona platformasi ishlab chiqilmoqda. Endi unga elektron viza berish, chipta olish jarayonlari ham ulanadi. Shuningdek, barcha tarixiy obidalarga kirish imkonini beradigan “yagona turistik karta” joriy qilinadi.
So‘nggi yillarda ichki turizmga e’tibor kuchaygani uchun mahalliy sayyohlar soni 23 millionga yetdi. Lekin haligacha boshqa viloyatlarga sayohatga bormaganlar ko‘p topiladi.
Shu bois endi har oyning bir shanba-yakshanbasi “oila va jamoa bilan sayohatga chiqish kuni”, deb e’lon qilinadi. Yoshlar o‘rtasidagi musobaqa g‘oliblariga O‘zbekiston bo‘ylab sayohat yo‘llanmasi sovg‘a qilinadi.
Sohadagi yana bir yo‘nalish – madaniy meros ob’ektlari. Oxirgi 4 yilda 327 ta shunday majmua restavratsiya va konservatsiya qilindi. Hozir yana 485 ta ob’ekt ta’mirtalab.
Bu ishlarga xususiy sektorni jalb etib, biznes loyiha qilish mumkinligi aytildi. Madaniy meros ob’ektlarini ijaraga berishni takomillashtirish, ularga tushumlarni raqamlashtirish vazifalari ko‘rsatib o‘tildi.
Turizm bo‘yicha oliy ta’lim muddati 4 yildan 3 yilga kamaytirilib, dual tizimga o‘tkazildi. Endi buning davomi sifatida, talabalarni amaliyot va ishlash uchun xorijga yuborish yaxshi samara beradi.
Umuman, bunday imkoniyatlar evaziga bu yil 15 million turistni jalb qilish va eksportni 4 milliard dollarga yetkazish mumkinligi qayd etildi.
Yig‘ilish kun tartibidagi ikkinchi masala – xorijiy davlatlar bilan hamkorlikdagi investitsiyaviy loyihalar tahlili bo‘ldi.
Bu yil birinchi chorakning o‘zida Birlashgan Arab Amirliklari, Malayziya, Kuvayt va Fransiyaga tashriflar chog‘ida 39 milliard dollarlik 178 ta loyiha bo‘yicha kelishuvlarga erishildi. Yaqinda Samarqandda o‘tgan sammitda Yevropa Ittifoqi Markaziy Osiyoga 12 milliard yevro ajratishini ma’lum qildi.
Mamlakatimizda 2025 yilda 42 milliard dollar xorijiy investitsiya jalb etish ko‘zda tutilgan. 81 ta yirik, 8 mingdan ortiq o‘rta va kichik loyiha amalga oshirilishi, donor tashkilotlardan 2 milliard dollar grant hamda banklar tomonidan 6 milliard dollar jalb qilinishi belgilangan.
Yig‘ilishda bu boradagi imkoniyatlar hududlar va hamkor mamlakatlar kesimida tahlil qilindi.
Masalan, ilgari investor bormagan, temir yo‘l yoki magistral yo‘l ham o‘tmagan Oltinsoy tumanida 100 million dollarlik 3 ta yirik loyiha amalga oshirilmoqda. Yoki Qo‘shrabotda granit tosh qazib olish va qayta ishlash bo‘yicha 75 million dollarlik 2 ta yangi loyiha boshlangan. Izlansa, bunday imkoniyatlar har bir hududda bor.
O‘tgan oyda Londonda “O‘zbekiston investorlari kuni” tashkil etildi. Shu yilning o‘zida 2 milliard 770 million dollar jalb qilish bo‘yicha kelishuvga erishildi. Bunday tadbirlarni Nyu-York, Singapur, Gonkong, Dubay, Shanxay, Tokio, Istanbul kabi biznes markazlarida ham tashkil etish zarurligi qayd etildi.
Xususiylashtirishga oid katta dastur ishlab chiqilmoqda. Unga ko‘ra, 49 ta korxonadagi davlat ulushi xalqaro bozorda sotilishi, 15 ta yirik davlat korxonasi yevrobond chiqarishi mo‘ljallangan. Bular ham xorijiy investitsiyalarni jalb etish uchun ulkan imkoniyat.
Shu oyda Jizzaxda, iyunda esa Toshkent shahrida xalqaro investitsiya forumlari o‘tkaziladi. Ularda investorlarga taklif qilish uchun loyihalar jamlanmasini puxta shakllantirish zarur.
Xalqaro moliya institutlari bilan yangicha tizimda ishlanayotgani tufayli yil boshidan buyon 706 million dollar o‘zlashtirildi. Issiqlik stansiyalari, hududiy elektr tarmoqlari, qishloq xo‘jaligi, avtoyo‘l va temir yo‘l tizimlaridagi loyihalar ancha oldinga siljidi.
Lekin vaqtida bajarilmagan yoki asossiz cho‘zilayotgan holatlar ham bor. Bundan keyin tayyor loyihaga o‘zgartirish kiritish faqat Hukumat doirasida ko‘rib chiqilishi, qo‘shimcha ishlar loyiha tugagach, tejalgan mablag‘ hisobidan bo‘lishi ta’kidlab o‘tildi.
Hozirda xalqaro moliya tashkilotlari bilan energetika, transport, agrar, kommunal va ijtimoiy sohalarda 20 milliard dollarlik loyihalar amalga oshirilmoqda. Chet ellik sheriklar mamlakatimizdagi islohotlarni qo‘llab-quvvatlayapti.
Jumladan, o‘tgan oylarda Jahon banki, Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki, Osiyo taraqqiyot banki, Fransiya rivojlanish agentligi, Islom taraqqiyot bankining O‘zbekistondagi vakillari Qoraqalpog‘iston, Andijon, Jizzax, Surxondaryo va Sirdaryoga borib, 200 ga yaqin tadbirkor bilan ishladi. Qisqa vaqt ichida 1,5 milliard dollarlik loyihalarni moliyalashtirishga kelishildi.
Bosh vazir o‘rinbosariga bu amaliyotni tizimga aylantirib, boshqa hududlarda ham yana kamida 3 milliard dollarlik loyihalar shakllantirish vazifasi qo‘yildi.
Yig‘ilishda muhokama qilingan masalalar yuzasidan vazirlar, hokimlar, xorijiy davlatlardagi elchilar va sohadagi tadbirkorlarning takliflari eshitildi.

Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 9 апреля состоялось видеоселекторное совещание, посвященное вопросам повышения туристического потенциала регионов и ускорению реализации проектов с привлечением иностранных инвестиций.
За последние годы экспорт туристических услуг в нашей стране увеличился в 1,6 раза, достигнув 3 миллиардов 500 миллионов долларов. В этой сфере начали работать более двух тысяч новых предпринимателей. В прошлом году количество иностранных туристов впервые превысило 10 миллионов человек.
В регионах стремительно развивается инфраструктура туризма и сервиса. За последние 8 лет в отрасль было вложено 6 миллиардов 500 миллионов долларов инвестиций, создано 130 тысяч гостиничных мест.
Сегодня в стране действует 20 туристических сел. В Паркентском районе на вершине «Олтин бел» создается новая международная горнолыжная зона.
Фактически, учитывая историческое, культурное и природное богатство нашей страны, число туристов можно увеличить еще в 2-3 раза. Однако в некоторых регионах имеются недостатки, такие как неудобные дороги и транспортное сообщение, нехватка развлекательных мест и интересных туристических программ.
В связи с этим на совещании были обсуждены меры по выявлению местных возможностей, увеличению числа туристических направлений и улучшению условий для туристов.
Например, значительная часть территории Сарыасийского района состоит из гор, обладающих большим потенциалом для зимнего туризма. Там можно реализовать проекты на сумму 200 миллионов долларов по строительству канатных дорог, гостиниц, торгово-сервисных объектов. Чартакский район также известен красивой природой и целебными источниками.
Ответственным руководителям поручено разработать программу по развитию 36 таких районов и городов на основе этно-, гастрономического, медицинского, экстремального, культурно-исторического, паломнического, зимнего и агротуризма.
Сегодня активно проводится продвижение туристических возможностей Узбекистана на таких авторитетных телеканалах, как BBC и Euronews, а также более чем на 20 международных выставках. Упрощаются визовые процедуры, приобретаются современные самолеты.
На совещании даны поручения по использованию этих возможностей для привлечения туристов с перспективных рынков и налаживанию прямых авиарейсов.
В настоящее время разрабатывается Национальная единая платформа по туризму. К ней будут подключены услуги по оформлению электронной визы и покупке билетов. Также планируется ввести единую туристическую карту, обеспечивающую доступ ко всем историческим памятникам.
В последние годы возросло внимание к внутреннему туризму, число местных туристов достигло 23 миллионов человек. Однако по-прежнему многие жители не путешествовали в другие регионы.
В связи с этим одни выходные в месяц будут объявлены «днями путешествий с семьей и коллективом». Победителям молодежных конкурсов будут вручаться путевки «Путешествие по Узбекистану».
Ещё одно направление — работа с объектами культурного наследия. За последние 4 года проведены реставрация и консервация 327 таких комплексов. Сейчас еще 485 объектов требуют ремонта.
Отмечено, что к этой работе можно активно привлекать частный сектор и реализовывать бизнес-проекты. Были поставлены задачи по совершенствованию механизма сдачи объектов культурного наследия в аренду и цифровизации учета поступающих от них доходов.
Длительность высшего образования в сфере туризма сокращена с 4 до 3 лет, внедрена дуальная система. Теперь планируется организовать практику и работу студентов за рубежом.
В целом, отмечено, что благодаря таким мерам в текущем году можно привлечь 15 миллионов туристов и довести экспорт туристических услуг до 4 миллиардов долларов.
Вторым вопросом повестки дня совещания стал анализ инвестиционных проектов, реализуемых в сотрудничестве с зарубежными странами.
Только за первый квартал текущего года в ходе визитов в Объединенные Арабские Эмираты, Малайзию, Кувейт и Францию были достигнуты договоренности по 178 проектам на общую сумму 39 миллиардов долларов. На недавно состоявшемся в Самарканде саммите Европейский союз объявил о выделении Центральной Азии 12 миллиардов евро.
С учетом этого в 2025 году планируется привлечь 42 миллиарда долларов иностранных инвестиций. Предусмотрена реализация 81 крупного, а также более 8 тысяч средних и малых проектов, привлечение 2 миллиардов долларов грантов от донорских организаций и 6 миллиардов долларов по линии банков.
На совещании были детально проанализированы возможности привлечения инвестиций по регионам и странам-партнерам.
К примеру, в ранее непривлекательном для инвесторов Алтынсайском районе, где нет железной дороги и магистральных трасс, реализуются три крупных проекта на сумму 100 миллионов долларов. В Кушрабатском районе начата реализация двух новых проектов по добыче и переработке гранита общей стоимостью 75 миллионов долларов. Подчеркнуто, что подобные возможности есть в каждом регионе при соответствующем подходе.
В прошлом месяце в Лондоне прошел «День инвесторов Узбекистана», где были достигнуты договоренности о привлечении 2 миллиардов 770 миллионов долларов. Отмечена необходимость проведения подобных мероприятий в таких крупных центрах, как Нью-Йорк, Сингапур, Гонконг, Дубай, Шанхай, Токио и Стамбул.
Планируется, что в рамках масштабной программы приватизации государственные доли в 49 предприятиях будут выставлены на международный рынок, а 15 крупных государственных предприятий выпустят евробонды. Эти меры – отличная возможность для привлечения иностранных инвестиций.
В апреле в Джизаке, а в июне в Ташкенте пройдут международные инвестиционные форумы. Отмечена необходимость качественно подготовить пакет проектов для презентации инвесторам.
Благодаря переходу к новой системе работы с международными финансовыми институтами с начала года освоено 706 миллионов долларов. Значительно продвинулись проекты в сферах теплоэнергетики, региональных электрических сетей, сельского хозяйства, автодорожной и железнодорожной инфраструктуры.
В то же время имеют место случаи несвоевременного выполнения или необоснованных задержек. Было указано, что впредь изменения в готовые проекты должны рассматриваться исключительно правительством, а дополнительные работы выполняться только после завершения основного проекта, за счет сэкономленных средств.
В настоящее время совместно с международными финансовыми институтами реализуются проекты на 20 миллиардов долларов в энергетике, транспорте, сельском хозяйстве, коммунальной и социальной сферах. Сегодня зарубежные партнеры широко поддерживают проводимые в стране реформы.
Например, представители Всемирного банка, ЕБРР, Азиатского банка развития, Французского агентства развития и Исламского банка развития посетили регионы и договорились о финансировании проектов на 1,5 миллиарда долларов.
Заместителю Премьер-министра поручено распространить этот опыт на другие регионы и дополнительно разработать проекты как минимум на 3 миллиарда долларов.
В ходе совещания были заслушаны предложения министров, хокимов, послов за рубежом и предпринимателей туристической индустрии.