Senatning o‘ninchi yalpi majlisida “O‘zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga qo‘shimcha va o‘zgartirishlar kiritish to‘g‘risida”gi Qonun ko‘rib chiqildi.
Qayd etilganidek, Qonun jazoni ijro etish muassasalarida jazo muddatini o‘tayotgan mahkumlar bilan olib borilayotgan tarbiyaviy ishlar samaradorligini oshirish, ularning oila va jamiyatdan uzilib qolishini oldini olish, kitob o‘qishini rag‘batlantirish orqali qonunga itoatkor, maʼnaviy va axloqiy qadriyatlarni shakllantirishga qaratilgandir.
Qonun bilan O‘zbekiston Respublikasining Jinoyat, Jinoyat-protsessual hamda Jinoyat-ijroiya kodekslariga mahkumlarning jazoni o‘tash muddati ular tuzalish yo‘liga o‘tganligi munosabati bilan qisqartirilishini nazarda tutuvchi qo‘shimcha va o‘zgartirishlar kiritilmoqda.
Xususan, Jinoyat kodeksi jazoni o‘tash muddatini shaxs tuzalish yo‘liga o‘tganligi munosabati bilan qisqartirishni nazarda tutuvchi 741-modda bilan to‘ldirilmoqda.
Bunda mahkumlar tomonidan Respublika Maʼnaviyat va maʼrifat markazi tomonidan tasdiqlangan, mahkumlarda to‘g‘ri maʼnaviy va axloqiy qadriyatlarni shakllantirishga qaratilgan adabiyotlar ro‘yxatidagi kitoblarni o‘qisa va ushbu kitoblarni o‘qiganligi fakti tasdiqlangan taqdirda jazoni o‘tash muddati har bir o‘qilgan kitob uchun uch kunga, biroq bir yilda ko‘pi bilan o‘ttiz kungacha Komissiyaning xulosasiga asosan sud tomonidan qisqartirilishi mumkinligi belgilanmoqda.
Ushbu norma faqat jazodan muddatidan ilgari shartli ravishda ozod qilinishi nazarda tutilgan (umrbod ozodlikdan mahrum etishga hukm qilinganlardan tashqari) shaxslarga nisbatan tatbiq etilishi belgilanmoqda.
Qonunchilikka kiritilayotgan ushbu o‘zgartirishlar bugungi kunda jazoni ijro etish muassasalarida jazo muddatini o‘tayotgan 13,5 mingdan ortiq mahkumlarga nisbatan tatbiq etiladi.
Shu bilan birga, Qonun bilan “Huquqbuzarliklar profilaktikasi to‘g‘risida”gi Qonunga ham profilaktik hisobga olish asoslari maqbullashtirilishini hamda profilaktik hisobga olinadigan maʼmuriy huquqbuzarlik turlari ularning ijtimoiy xavflilik darajasi, xususiyati, kelgusida jinoiy qilmish sodir etilishi mumkinligi kabi mezonlardan kelib chiqqan holda belgilanishini nazarda tutuvchi o‘zgartirishlar kiritilmoqda.
Bundan tashqari, Qonun bilan Maʼmuriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksining 12810 va 131-moddalarida nazarda tutilgan, yaʼni yo‘l bezoriligi va transport vositalarini mastlik holatida boshqarganlik uchun sodir etilgan maʼmuriy huquqbuzarlik uchun sud tomonidan muayyan muddatga transport vositalarini boshqarish huquqidan mahrum etilgan shaxslarni profilaktik hisobga olinishi alohida toifa sifatida belgilanmoqda.
2024-yilda transport vositasini boshqarish huquqidan mahrum etilgan 11 mingga yaqin shaxs tomonidan 23 582 ta yo‘l harakati qoidalarini buzish holatlari aniqlangan. Buning oqibatida 1 019 ta yo‘l-transport hodisasi sodir etilib, unda 295 nafar fuqaro vafot etgan va 873 nafari jarohatlangan.
Shu bois yo‘l-patrul xizmati xodimlariga profilaktika inspektorlari tomonidan ko‘maklashish amaliyoti yo‘lga qo‘yiladi va bu orqali transport vositalarini boshqarish huquqidan mahrum etilgan shaxslar tomonidan huquqbuzarliklar sodir etilishini barvaqt oldini olish va o‘z vaqtida aniqlash imkoniyatlari kengaytiriladi.

На десятом пленарном заседании Сената рассмотрен Закон «О внесении дополнений и изменений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан».
Отмечалось, что Закон направлен на повышение эффективности воспитательной работы с осужденными, отбывающими наказание в исправительных учреждениях, предотвращение их отрыва от семьи и общества, стимулирование их чтения книг, формирование их законопослушности, духовно-нравственных ценностей.
Законом вносятся дополнения и изменения в Уголовный, Уголовно-процессуальный и Уголовно-исполнительный кодексы Республики Узбекистан, предусматривающие сокращение срока отбывания наказания осужденными в связи с тем, что они встали на путь исправления.
В частности, Уголовный кодекс дополняется статьей 741, которая предусматривает сокращение срока отбывания наказания в связи с тем, что лицо встало на путь исправления.
При этом устанавливается, что в случае чтения осужденным книг из перечня литературы, утвержденного Республиканским центром духовности и просветительства, направленной на формирование у осужденных правильных духовно-нравственных ценностей, и подтверждения факта прочтения указанных книг, на основании заключения Комиссии за каждую прочитанную книгу срок отбывания наказания может быть сокращен на три дня, но не более тридцати дней в год.
Устанавливается, что данная норма применяется только к лицам, которым предусматривается условно-досрочное освобождение (за исключением осужденных к пожизненному лишению свободы).
Эти изменения, вносимые в законодательство, будут применяться в отношении более 13,5 тыс. осужденных, отбывающих наказание в учреждениях по исполнению наказаний.
Наряду с этим, Законом вносятся изменения в Закон «О профилактике правонарушений», предусматривающие уточнение оснований для профилактического учета и определение видов административных правонарушений, подлежащих профилактическому учету, исходя из таких критериев, как степень общественной опасности, характер и возможность совершения в будущем преступного деяния.
Кроме того, Законом устанавливается в качестве отдельной категории профилактический учет лиц, лишенных судом права управления транспортными средствами на определенный срок за совершенное административное правонарушение, предусмотренное статьями 12810 и 131 Кодекса об административной ответственности, то есть дорожное хулиганство и управление транспортными средствами в состоянии опьянения.
В 2024 году выявлено 23 582 нарушения правил дорожного движения в отношении почти 11 тысяч лиц, лишенных права управления транспортными средствами. В результате этого произошло 1 019 дорожно-транспортных происшествий, в которых погибли 295 граждан и 873 получили травмы.
В связи с этим внедряется практика оказания инспекторами по профилактике содействия сотрудникам дорожно-патрульной службы, что расширит возможности раннего предупреждения и своевременного выявления правонарушений, совершаемых лицами, лишенными права управления транспортными средствами.
Как отметили сенаторы, принятие Закона повысит эффективность работы по исправлению поведения осужденных, формированию у них уважения к правилам и традициям общества, а также служит борьбе с преступностью и профилактике правонарушений в стране путем дальнейшего совершенствования мероприятий, проводимых с лицами, состоящими на профилактическом учете.