Шу йил 11 июнь куни Парламентлараро иттифоқ Ижроия қўмитасининг навбатдаги сессияси онлайн шаклда ташкил этилди.
Ушбу мажлисда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари Акмал Саидов иштирок этди. Маълумки, A.Саидов 2020-2023 йилларга Парламентлараро иттифоқ Ижроия қўмитаси раисининг ўринбосари этиб тайинланган.
Парламентлараро иттифоқ энг кекса халқаро парламент ташкилоти бўлиб, 1889 йилда ташкил топган. У ўз сафида дунёнинг 179 та мамлакати парламентлари ва 13 та парламентлараро ташкилотни бирлаштирган.
Парламентлараро иттифоқ Ижроия қўмитаси 18 кишидан таркиб топган бўлиб, улар ташкилотнинг 6 та геосиёсий гуруҳини ифодалайди ва унинг маъмурий орган сифатидаги вазифаларини бажаради.
Ижроия қўмитанинг видеоконференция тарзида ўтказилган жорий мажлиси кун тартибидан қуйидаги масалалар жой олди:
- Парламентлараро иттифоқ Раиси ва Бош котибининг фаолияти якунлари бўйича ҳисоботларини тинглаш;
- 2017-2021 йилларга доир Парламентлараро иттифоқ Стратегиясини имплементация қилишнинг ҳолати;
- БМТ институтлари билан ўзаро ҳамкорликдаги муносабатларнинг устувор йўналишлари;
- молия масалалари ва Парламентлараро иттифоқ фаолияти шаффофлигини таъминлаш бўйича чоралар.
Шунингдек, коронавирус пандемияси туфайли юзага келган мураккаб вазиятда Парламентлараро иттифоқ тизими доирасида парламентлараро ҳамкорлик бўйича истиқболда ўтказиладиган халқаро тадбирлар мавзуси муҳокама қилинди.
Кун тартибидаги масалалар юзасидан А.Саидов сўзга чиқиб, қонун чиқарувчи органлар фаолиятини пандемияни тийиб туриш бўйича саъй-ҳаракатларни амалга оширишга кенг жалб этиш нечоғлик муҳим эканига сессия иштирокчилари эътиборини қаратди.
Мисол тариқасида Олий Мажлис томонидан мамлакат ҳаётининг ички сиёсий ва ижтимоий-иқтисодий соҳаларидаги энг муҳим устувор масалалар ҳал этилиши қаторида, халқаро шериклар билан ўзаро ҳамкорлик алоқаларини мустаҳкамлаш ва фаол ривожлантириш борасида амалга оширилаётган самарали фаолиятга эътибор қаратилди. Хусусан, Ўзбекистонда коронавирус тарқалишининг олдини олиш ва унинг салбий оқибатларига барҳам бериш борасида амалга оширилаётган таъсирчан ишлар мажлис иштирокчилари томонидан ижобий баҳоланди.
Парламентлараро иттифоқ Ижроия қўмитаси раиси ўринбосари Парламентлараро иттифоқ доирасидаги фаолият шаффофлигини оширишга доир ишларни давом эттириш зарурлигини ҳам таъкидлади. А.Саидовнинг фикрича, бу йўналишда шунингдек бошқа халқаро ташкилотлар амалиётида тўпланган тажрибадан фойдаланиш мақсадга мувофиқдир.
Бундан ташқари, Президент Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан жорий йилда Самарқандда инсон ҳуқуқлари бўйича форум ўтказилиши ҳақидаги ахборот Парламентлараро иттифоқ сессияси қатнашчилари эътиборига етказилди. Бўлажак анжуманнинг асосий мавзуси ёшлар ҳуқуқлари ва уларнинг БМТ Барқарор ривожланиш мақсадларини амалга оширишдаги ўрни мавзусига бағишланишига эътибор қаратилди.

11 июня текущего года организована очередная сессия Исполнительного комитета Межпарламентского союза в онлайн-режиме.
В ее работе участие принял первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Акмал Саидов, который, как известно, ранее был назначен заместителем председателя Исполкома МПС на 2020-2023гг.
Напомним, что МПС является крупнейшей площадкой межпарламентского диалога, считаясь одной из старейших международных организаций. Созданная в 1889г., данная структура в настоящее время объединяет 179 стран, а также 13 ассоциированных членов из числа региональных парламентских объединений.
Исполнительный комитет МПС состоит из 18 членов, представляющие все 6 геополитических групп в рамках Организации и выполняет функции ее административного органа.
Повестка дня текущего заседания Исполкома, впервые прошедшего в формате видеоконференции, включала в себя такие пункты, как:
- заслушивание отчетов об итогах работы председателя и генерального секретаря МПС;
- ход имплементации Стратегии Межпарламентского союза на 2017-2021гг.;
- приоритетные направления взаимодействия с институтами ООН;
- финансовые вопросы и меры по обеспечению прозрачности деятельности МПС.
Также были обсуждены предстоящие международные мероприятия межпарламентского сотрудничества по линии МПС, с учетом складывающейся ситуации в свете пандемии коронавирирусной инфекции.
По пунктам повестки дня мероприятия выступил А.Саидов, который обратил внимание его участников на важность деятельного вовлечения законодательных органов в усилия по сдерживанию пандемии.
В качестве примера был приведен опыт деятельности Олий Мажлиса, который, наряду с решением важных приоритетных вопросов внутриполитической и социально-экономической жизни страны, также поддерживал и активно развивал взаимодействие с международными партнерами. В частности, положительную оценку участников мероприятия получили осуществляемые в Узбекистане меры по борьбе с распространением коронавируса и его негативными последствиями.
Заместителем председателя Исполкома А.Саидовым была подчеркнута необходимость продолжения работы по повышению прозрачности в рамках МПС, а также целесообразность использования накопленного другими международными организациями практического опыта в этом направлении.
Кроме того, доведена информация об организуемом в текущем годе по инициативе Президента Шавката Мирзиёева Самаркандском форуме по правам человека, основной тематикой которой станет обеспечение и защита прав молодежи, ее роли в достижении Целей устойчивого развития ООН.