БМТнинг Ўзбекистондаги Доимий мувофиқлаштирувчиси билан учрашув
17 июль куни Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори Акмал Саидов БМТнинг Ўзбекистондаги Доимий мувофиқлаштирувчиси Ҳелена Фрейзер билан учрашди.
Учрашув доирасида БМТнинг Ўзбекистондаги Доимий мувофиқлаштирувчиси Ҳ.Фрейзернинг миссияси тугаши муносабати билан ўзаро ҳамкорлик якунлари сарҳисоб қилинди.
Томонлар самарали ҳамкорлик даврида Ўзбекистон Республикаси эришган натижалар ҳақида сўз юритдилар.
БМТнинг Ўзбекистондаги Доимий мувофиқлаштирувчиси Ҳ.Фрейзер мамлакатда амалга оширилаётган ижобий ўзгаришларга юқори баҳо берар экан, инсон ҳуқуқларини таъминлаш соҳасидаги ютуқларни алоҳида таъкидлади. Хусусан, Ҳ.Фрейзернинг сўзларига қараганда, кейинги йилларда Ўзбекистон ҳаётнинг турли йўналишларида, айниқса, БМТнинг барча тузилмалари билан ўзаро ҳамкорликни кучайтириш соҳасида улкан одимлар қўймоқда.

Встреча с Постоянным координатором ООН в Узбекистане Хеленой Фрейзер
17 июля 2021 года состоялась встреча директора Центра А.Саидова с Постоянным координатором ООН в Узбекистане Хеленой Фрейзер.
В рамках встречи, подведены итоги сотрудничества в связи с завершением миссии Постоянного координатора ООН в Узбекистане Хелены Фрейзер.
Стороны обсудили прогресс, достигнутый в Республики Узбекистан за период сотрудничества.
Постоянный координатор ООН в Узбекистане Х. Фрейзер высоко оценила позитивные изменения, происходящие в Республике Узбекистан, особо подчеркивая прогресс в области обеспечения прав человека. В частности, по словам Х. Фрезер за последние годы Узбекистан совершил огромный шаг в перед во всех направлениях, особенно в части взаимодействия с со всеми структурами ООН.