Ўзбекистон делегацияси Женевада БМТ Бош котибининг ўринбосари билан учрашди
7 июль куни Женевада Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори Акмал Саидов бошчилигидаги мамлакатимиз делегацияси билан БМТ Бош котибининг ўринбосари, БМТ Қочоқлар ишлари бўйича олий комиссарининг ўринбосари Жилиан Триггс ўртасида учрашув бўлиб ўтди.
Учрашувда Ўзбекистон Республикаси билан БМТ Қочоқлар ишлари бўйича олий комиссари Бошқармаси ҳамкорлигининг устувор йўналишлари муҳокама қилинди.
Мулоқот иштирокчилари Ўзбекистон билан БМТ Қочоқлар ишлари бўйича олий комиссари Бошқармаси ўртасидаги муносабатлар сифат жиҳатидан янги босқичга кўтарилганини таъкидладилар. Ушбу ҳамкорлик алоқалари ўзаро ишонч ва том маънодаги шерикликка асосланган.
Кейинги йилларда БМТ Қочоқлар ишлари бўйича олий комиссари Бошқармаси билан ўзаро муносабатлар айниқса фаоллашди. Хусусан, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази билан БМТ Қочоқлар ишлари бўйича олий комиссари Бошқармаси томонидан 2021 йил бўйича Қўшма иш режаси ишлаб чиқилди ва ушбу режа муваффақият билан бажарилмоқда.
Мазкур ҳужжат доирасида биргаликда миллий ва минтақавий миқёсларда семинар ва ўқув тренинглари ўтказилди. Шунингдек, фуқаросизлик ва қочоқлар масалаларига оид халқаро норматив-ҳуқуқий амалиётни миллий ҳуқуқни қўллаш амалиётига татбиқ этиш бўйича ўқитувчилар учун модуллар ишлаб чиқилди.
Жилиан Триггс учрашув асносида Президент Шавкат Мирзиёев раҳнамолигида Ўзбекистонда фуқаросизликни камайтириш соҳасида муҳим натижаларга эришилганини эътироф этди.
Бундан ташқари у БМТ Қочоқлар ишлари бўйича олий комиссари Бошқармаси Тошкентга фуқаросизлик билан боғлиқ масалаларни, хусусан, БМТнинг 1961 йилги тегишли Конвенциясининг ратификация қилиниши орқали ҳал этишда амалий кўмак беришга тайёрлигини тасдиқлади.
Учрашув якунида томонлар ўзаро манфаатли бир қанча масалалар бўйича қўшма тадбирларни амалга ошириш тўғрисида келишиб олдилар.

Делегация Узбекистана провела в Женеве встречу с заместителем Генсека ООН
7 июля 2021 года в Женеве состоялась встреча делегации Узбекистана во главе с первым заместителем Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса, директором Национального центра по правам человека Акмалом Саидовым с заместителем Генерального секретаря ООН, заместителем Верховного комиссара ООН по делам беженцев Джилиан Триггс.
В ходе встречи обсуждены приоритетные направления сотрудничества Республики Узбекистан с Управлением ООН по делам беженцев.
Участники встречи отметили, что отношения между Узбекистаном и Управлением Верховного комиссара ООН по делам беженцев (УВКБ ООН) поднялись на качественно новый уровень, который характеризуется особым доверием и подлинным партнёрством.
За последний год активизировано взаимодействие с УВКБ ООН, в частности разработан и успешно реализуется Совместный план работы между Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека и Управлением Верховного комиссара ООН по делам беженцев на 2021 год. В рамках этого документа проведены семинары и тренинги на национальном и региональном уровнях, разработаны модули для преподавателей по внедрению международной нормативно-правовой практики в вопросах безгражданства и беженцев в национальную правоприменительную практику.
Джилиан Триггс в ходе встречи отметила прогресс Узбекистана в области сокращения безгражданства, достигнутый под руководством Президента Шавката Мирзиёева.
Она также подтвердила готовность Управления ООН по делам беженцев оказать практическое содействие Ташкенту в решении вопросов безгражданства, в частности, путем ратификации одноименной Конвенции ООН от 1961 года.
По итогам встречи стороны достигли договоренности о реализации совместных мероприятий по широкому кругу вопросов, представляющих взаимный интерес.