Британиянинг инсон ҳуқуқлари бўйича элчиси билан суҳбат
2021 йилнинг 21 январь куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари Акмал Саидовнинг Буюк Британиянинг Женева шаҳридаги БМТ бўлинмаси ва бошқа халқаро ташкилотлардаги доимий ваколатхонаси раҳбарининг ўринбосари, инсон ҳуқуқлари бўйича халқаро элчиси Рита Френч билан онлайн учрашуви бўлиб ўтди.
Учрашув аввалида А. Саидов Р.Френчни Инсон ҳуқуқлари соҳасида Британиянинг биринчи элчи этиб тайинлангани муносабати билан табриклади. Шунингдек, БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгаши аъзолигига Ўзбекистон Республикасининг номзодини қўллаб-қувватлагани учун Британия томонига миннатдорлик билдирди.
Онлайн учрашув давомида тадбир қатнашчиларига Ўзбекистон Республикаси Президенти Ш.М.Мирзиёев раҳбарлигида мамлакатимизда амалга оширилаётган кенг кўламли ижтимоий-иқтисодий ва сиёсий ўзгаришлар, инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва таъминлаш соҳасидаги ислоҳотлар, Ўзбекистоннинг жаҳон ҳамжамиятига нисбатан бўлган прагматик сиёсати, Парламентнинг инсон ҳуқуқлари сохасида олиб бораётган ишларини, янги таҳрирда «Виждон эркинлиги ва диний ташкилотлар тўғрисида»ги қонунни тайёрлаш, Буюк Британиянинг Глобал шериклик бошқаруви (Global Partners Governance) нодавлат ташкилоти билан ҳамкорликда инсон ҳуқуқлари соҳасида ҳукумат фаолиятини мониторинг қилиш юзасидан парламент кузатув комиссиясининг ролини кучайтириш бўйича лойиҳани амалга оширилаётгани ҳақида батафсил маълумот берилди.
Шунингдек, Инсон ҳуқуқлари бўйича Миллий стратегияни босқичма-босқич амалга ошириш, болалар меҳнатини бекор қилиш, халқаро меҳнат стандартлари ва меъёрлари, қабул қилинган янги қонунлар, аёлларнинг ҳуқуқларини мустаҳкамлаш, нодавлат-нотижорат ташкилотларини рўйхатдан ўтказиш тартибини соддалаштириш, оммавий ахборот воситалари эркинлигини кучайтириш борасидаги маълумотлар етказилди.
Британиялик элчи ўз чиқишида Ўзбекистонда сўнгги йилларда инсон ҳуқуқлари соҳасида ижобий ўзгаришлар амалга оширилаётганлигидан хабардор эканини таъкидлаб ўтди.
Ўзбекистон Президентининг инсон ҳуқуқлари ҳимоясига оид жуда кўплаб Фармон ва Қарорлар қабул қилаётгани ва шу билан баробар қонунчилик базаси кенгайиб бораётганидан мамнунлигини изҳор этди.
Шунингдек, Рита Френч Қонунчилик палатасида аёл депутатлар сонининг олдинги чақириққа нисбатан сезиларли равишда ошгани ва 32 фоизга етганини қайд этиб, Британия парламентида аёл депутатлар 34 фоизни ташкил этаётганини қиёслаб ўтди.
Бундан ташқари, британиялик элчи сўнгги йилларда қабул қилинаётган қонунларнинг шаффофлиги ва халқаро нормаларга тўла мос тушаётганлигини таъкидлаб, Ўзбекистоннинг халқаро ҳамжамият олдидаги мажбуриятларини тўлиқ бажаришга интилаётганлигини мамнуният билан қайд этди.
Музокаралар чоғида томонлар Ўзбекистон-Буюк Британия ҳамкорлигини янада кенгайтиришда парламентлараро алоқаларни чуқурлаштириш муҳимлигини қайд этдилар.

Диалог с послом Великобритании по правам человека
21 января 2021 года Первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, председатель Национального Центра по правам человека Акмал Саидов провёл встречу в онлайн режиме с заместителем главы Постоянного представительства Великобритании при ООН и других международных организациях в Женеве Ритой Френч.
В начале встречи А. Саидов поздравил Р. Френч с назначением первым послом Великобритании по правам человека. Он также поблагодарил британскую сторону за поддержку кандидатуры Республики Узбекистан в члены Совета ООН по правам человека.
В ходе онлайн-встречи узбекской стороной была дана информация о масштабных социально-экономических и политических изменениях, происходящих в стране под руководством Президента Ш.М. Мирзиёева, реформах в области защиты и продвижения прав человека, в том числе, принятии новой версии Закона «О свободе совести и религиозных организациях», усилению роли парламента в области прав человека, реализации в партнерстве с британской неправительственной организацией Global Partners Governance проекта по усилению роли Парламентской комиссии по надзору за деятельностью правительства в сфере прав человека.
Также была предоставлена ​​информация о поэтапной реализации Национальной стратегии в области прав человека, отмене детского труда, имплементации в законодательство Узбекистана международных стандартов и ​​норм, новых законах, усилении прав женщин, упрощении процедуры регистрации ННО, усилении свободы СМИ.
В своем выступлении посол Великобритании по правам человека отметила, что осведомлена о позитивных изменениях в области прав человека в Узбекистане за последние годы.
Ритой Френч было с удовлетворением отмечено принятие Президентом Узбекистана указов и постановлений о защите прав человека, значительном расширении правовой базы данной сферы.
Посол Великобритании также подчеркнула значительное увеличение по сравнению с предыдущим созывом количества женщин-депутатов в парламенте Узбекистана, число которых достигло 32% от общего количества. Это практически столько же, сколько в британском парламенте – 34%.
Кроме того, Р. Френч с удовлетворением отметила прозрачность принятых в последние годы законов и их полное соответствие международным нормам, что является свидетельством стремления Узбекистана в полной мере выполнять свои обязательства перед международным сообществом.
В ходе переговоров стороны отметили важность углубления межпарламентских связей для дальнейшего расширения узбекско-британского сотрудничества.