Жорий йилнинг 6-март куни Остона шаҳрида "Марказий Осиё + Япония: ҳозирги тенденсиялар ва истиқболлар" мавзусидаги экспертлар мулоқоти бўлиб ўтди.
Тадбир Қозоғистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Қозоғистон стратегик тадқиқотлар институти (ҚСТИ), Япониянинг Қозоғистондаги элчихонаси ва Мақсут Нарикбаев университети ҳамкорлигида ташкил этилди. Унда Марказий Осиё давлатлари ҳамда кунчиқар мамлакат етакчи таҳлил марказлари ва илмий доиралари вакиллари иштирок этдилар.
Э.Арипов ўз нутқида Япония ишончли ва вақт синовидан ўтган ҳамкоримиз ҳамда Токионинг Марказий Осиёнинг барқарор ва изчил тараққиётини таъминлашдаги ҳиссаси беқиёс эканлигини алоҳида таъкидлади.
Унинг айтишича, "Марказий Осиё мамлакатлари мустақилликка эришганидан буён Япониянинг минтақа давлатларига кўрсатган расмий ёрдами ҳажми беш миллиард АҚШ долларидан ошди. Бу маблағлар ижтимоий аҳамиятга эга лойиҳаларни амалга ошириш, иқтисодий ва маъмурий ислоҳотларни қўллаб-қувватлаш, шунингдек, минтақанинг жаҳон хўжалик алоқаларига интеграциялашувига йўналтирилган эди."
Япония халқаро ҳамкорлик агентлиги томонидан соғлиқни сақлаш, таълим, энергетика, транспорт ва телекоммуникация соҳаларида бир қатор муҳим лойиҳалар амалга оширилгани таъкидланди. СМТИ директори мисол тариқасида Ўзбекистонда ташкил этилган Ўзбекистон-Япония ёшлар инновация маркази ҳамда Инсон ресурсларини ривожлантириш марказини қайд этиб ўтди.
Эксперт, шунингдек, савдо-иқтисодий ҳамкорликнинг жадал ривожланаётганини таъкидлаб, 2000-йилдан буён Япониянинг минтақа билан товар айланмаси 6 баробарга кўпайиб, 400 миллион доллардан 2024-йилда 2,4 миллиард долларга етганини эътироф этди.
Элдор Ариповнинг фикрича мамлакатлар ўртасидаги ҳамкорликнинг бундай юқори натижаларга эришишда мулоқотнинг институционаллашуви муҳим аҳамият касб этган. Япония 2004-йилда ташқи ишлар вазирлари даражасида "Марказий Осиё - Япония" мулоқотини йўлга қўйган илк давлат бўлди. Бу платформа турли соҳалардаги ҳамкорликни муҳокама қилишда ўз самарасини кўрсатди. "Аслида, Япония "Марказий Осиё плюс" форматларини яратишга асос солди ва бошқа ҳамкорларни ҳам ўз тажрибасидан фойдаланишга ундади," - дея қўшимча қилди эксперт.
СМТИ вакили ҳамкорлик натижаларидан мамнун эканини билдириб, уни янада ривожлантириш зарурлигини алоҳида таъкидлади. Унинг фикрича, Марказий Осиёдаги ижобий ўзгаришлар кўп томонлама ҳамкорликни кенгайтириш учун бутунлай янги истиқболларни очиб бермоқда.
Э.Арипов Ўзбекистон Президентининг сўзларидан иқтибос келтириб, "Бугун Марказий Осиё бутунлай янги – жипслашган ва кучли, мулоқот ва кенг кўламдаги шериклик учун очиқ минтақадир", дея таъкидлади.
Умумий минтақавий ривожланишнинг устувор йўналишларини инобатга олган ҳолда, СМТИ директори минтақа давлатлари ва Япония кучларини бирлаштириш зарур бўлган ҳамкорликнинг бир қатор истиқболли йўналишларини кўриб чиқишни таклиф этди.
Биринчидан, Элдор Ариповга кўра, саноат ҳамкорлигига оид қўшма лойиҳаларни ривожлантириш алоҳида долзарблик касб этмоқда. Марказий Осиёда чегараолди савдо-саноат ҳудудлари, икки томонлама инвестиция жамғармалари муваффақиятли фаолият юритиб келмоқда ва йирик саноат ташаббуслар амалга оширилмоқда. Мутахассис ўтган йил август ойида Марказий Осиё давлатлари раҳбарлари томонидан тасдиқланган 2025-2027 йилларга мўлжалланган саноат ҳамкорлигини ривожлантириш бўйича Ҳаракатлар режасига алоҳида эътибор қаратди. Ушбу ҳужжат хорижий ҳамкорлар, жумладан Япония билан ҳамкорлик қилиш учун янги имкониятлар яратади.
Эксперт Японияни илмий-технологик соҳада пешқадамлигини ҳамда минтақада инновацияларни жорий этишда истиқболли ҳамкор эканлигини қайд этди. У Япониянинг юқори технологик тараққиёт тажрибасини ўзлаштириш механизмини яратиш муҳимлигини алоҳида таъкидлаб ўтди.
Иккинчидан, СМТИ директорининг таъкидлашича, сўнгги ўн йилда Марказий Осиё аҳолиси 20 фоизга кўпайиб, 80 миллион кишига етганлиги инсон капиталини ривожлантириш муҳимлигини янада долзарблаштирмоқда. Унинг айтишича, минтақанинг ёш аҳолиси (ўртача 30 ёшгача) таълим бозори учун кенг истиқболлар очади, бу эса япониялик ҳамкорлар учун янги имкониятлар тақдим этиши мумкин.
Э.Арипов бугун Марказий Осиёда 50 дан ортиқ хорижий олий ўқув юртлари филиаллари муваффақиятли фаолият юритаётганини ҳамда минтақа давлатлари ягона таълим маконини фаол шакллантираётганини таъкидлаб ўтди.
Эксперт таълим соҳасида Япония билан ҳамкорликни кенгайтиришни таклиф этди. Бунда асосий эътибор юқори малакали мутахассислар тайёрлашга қаратилиши кераклиги таъкидланди.
Учинчидан, Э.Арипов таъкидлаганидек, иқлим ўзгаришига бардошлилик ва мослашувни ошириш устувор вазифа бўлиб қолмоқда. Унинг айтишича, минтақа иқлим ўзгаришларига нисбатан таъсирчандир: сўнгги 30 йил ичида бу ердаги ҳарорат 1,5 даражага кўтарилган бўлиб, бу жаҳон миқёсидаги умумий кўрсаткичдан икки баробар юқоридир.
2050 йилга келиб, минтақадаги сув танқислиги 30 фоизга етиши мумкин. Бунда сув ресурсларининг 90 фоиздан ортиғи суғориладиган деҳқончиликка тўғри келади ва айни шу соҳада сувнинг 50 фоиздан кўпроғи исроф бўлмоқда.
СМТИ директорининг фикрича, Япония қишлоқ хўжалиги соҳаси, инновацион деҳқончилик технологиялари ва сув ресурсларини бошқариш бўйича инновацион ечимларни улашиш орқали минтақанинг экологик муаммоларга бардошлилигини оширишда муҳим роль ўйнаши мумкин.
Тўртинчидан, Элдор Ариповнинг фикрича, Марказий Осиё учун мувозанатли ва изчил "яшил" иқтисодга ўтиш устувор аҳамият касб этмоқда. Унинг таъкидлашича, минтақа қайта тикланадиган энергия манбалари соҳасида сезиларли салоҳиятга эга. Масалан, фақат Ўзбекистоннинг ўзида 500 гигаватт қуёш, 100 гигаватт шамол ва 10 гигаватт гидроэнергетика қувватини ишлаб чиқариш имконияти мавжуд.
Марказий Осиё мамлакатлари тоза энергия манбаларини жорий этишда ягона ёндашувларни шакллантириш мақсадида "Яшил кун тартиби" минтақавий дастурини тасдиқлагани таъкидланди. Япониянинг ушбу соҳадаги ютуқларини инобатга олган ҳолда, мутахассис Япон энергия ва ресурсларни тежаш технологияларини жалб этиш орқали ҳамкорликни йўлга қўйиш истиқболли эканлигини билдирди.
Э.Ариповнинг фикрича, ушбу чора-тадбирларни амалга ошириш Марказий Осиёнинг барқарорлигини оширади, минтақанинг ички салоҳиятини ишга тушириш имконини беради ва кунчиқар юрт билан ҳамкорлик учун кенг имкониятлар яратади.

6 марта текущего года в Астане состоялся экспертный диалог «Центральная Азия + Япония: текущие тенденции и перспективы».
Мероприятие было организовано Казахстанским институтом стратегических исследований при Президенте Республики Казахстан (КИСИ) совместно с Посольством Японии в РК и Университетом Максута Нарикбаева. В нем приняли участие представители ведущих аналитических центров и академических кругов государств Центральной Азии и Страны восходящего солнца.
В своем выступлении Э.Арипов отметил, что «Япония – надежный и проверенный временем партнер. Трудно переоценить вклад Токио в обеспечение устойчивого и поступательного развития Центральной Азии», – заявил он.
По его словам, «с момента обретения независимости странами ЦА, объем японской официальной помощи государствам региона превысил пять миллиардов долларов США. Эти средства были направлены на реализацию социально значимых проектов, содействие экономическим и административным реформам, а также интеграцию региона в мирохозяйственные связи».
Констатировалось, что по линии Японского агентства международного сотрудничества (JICA) был запущен ряд важных проектов в сферах здравоохранения, образования, энергетики, транспорта и телекоммуникаций. В качестве примера директор ИСМИ привел Узбекистан, где созданы Узбекско-японский молодёжный центр инноваций и Узбекско-японский центр человеческих ресурсов.
Эксперт также отметил активное развитие торгово-экономического взаимодействия. По его словам, с 2000 года товарооборот Японии
с регионом увеличился в 6 раз – с 400 миллионов до 2,4 миллиардов долларов в 2024 году.
«Весомую роль в достижении столь высоких показателей сотрудничества между странами сыграла институционализация диалога», - подчеркнул Э.Арипов. Япония стала первой страной, инициировавшей в 2004 году диалог «Центральная Азия – Япония» на уровне министров иностранных дел. Эта площадка зарекомендовала себя как эффективная платформа для обсуждения сотрудничества в различных областях. «По сути, Япония положила начало созданию форматов «ЦА плюс», побудив других партнеров следовать её примеру», - добавил аналитик.
Выразив удовлетворение результатами сотрудничества, представитель ИСМИ подчеркнул необходимость его дальнейшего развития. По его мнению, позитивные изменения в Центральной Азии открывают совершенно новые перспективы для наращивания многостороннего взаимодействия.
Ссылаясь на слова Президента Узбекистана, Э.Арипов процитировал: «Сегодня это уже другая Центральная Азия – она сплочённая и сильная, открытая к диалогу и полномасштабному партнёрству».
В свете приоритетов общерегионального развития, директор ИСМИ предложил рассмотреть ряд перспективных направлений сотрудничества, требующих объединения усилий стран региона и Японии.
Во-первых, подчеркнул Элдор Арипов, особую актуальность приобретает продвижение совместных проектов промышленной кооперации. В Центральной Азии уже успешно работают приграничные торгово-индустриальные зоны, двусторонние инвестиционные фонды и реализуются крупные промышленные инициативы. Эксперт уделил особое внимание Плану действий по развитию промышленной кооперации на 2025-2027 годы, утвержденному лидерами стран ЦА в августе прошлого года. Этот документ открывает новые возможности для сотрудничества с зарубежными партнерами, включая Японию.
Эксперт назвал Японию лидером в научно-технологической сфере
и перспективным партнером для внедрения инноваций в регионе. Он подчеркнул важность создания механизма передачи японского опыта высокотехнологичного развития.
Во-вторых, как считает директор ИСМИ, рост населения Центральной Азии, которое за последние 10 лет увеличилось на 20% и достигло 80 миллионов, актуализирует важность развития человеческого капитала. По его словам, молодое население региона (средний возраст — до 30 лет) открывает перспективы для образовательного рынка, где японские партнеры могут найти новые возможности.
Э.Арипов подчеркнул, что уже сегодня в ЦА успешно работают более 50 филиалов зарубежных вузов, а страны региона активно формируют единое образовательное пространство.
Эксперт предложил расширить сотрудничество с Японией в сфере образования, сосредоточив внимание на подготовке высококвалифицированных специалистов.
В-третьих, указал Э.Арипов, приоритетом остается повышение устойчивости и адаптация к изменению климату. По его словам, регион особенно уязвим к климатическим изменениям: за последние 30 лет температура здесь выросла на 1,5 градуса, что вдвое превышает общемировой показатель.
К 2050 году дефицит воды в регионе может составить 30%. При этом более 90% водных ресурсов приходится на орошаемое земледелие, где наблюдается высокий уровень потерь воды – свыше 50%.
По мнению директора ИСМИ, Япония может сыграть значимую роль в повышении устойчивости региона к экологическим вызовам, поделившись инновационными решениями в агросекторе, технологиях «умного» сельского хозяйства и управлении водными ресурсами.
В-четвертых, считает Элдор Арипов, приоритетным для Центральной Азии становится сбалансированный и последовательный «зеленый» переход. По его словам, регион обладает значительным потенциалом в сфере возобновляемых источников энергии. Например, только в Узбекистане имеется возможность производства 500 гигаватт солнечной, 100 гигаватт ветровой и 10 гигаватт гидроэнергии.
Подчеркивалось, что страны ЦА утвердили региональную программу «Зеленая повестка», направленную на формирование единых подходов по внедрению чистых источников энергии. Учитывая успехи Японии в этой сфере, эксперт считает перспективным налаживание взаимодействия путем привлечения японских технологий энерго- и ресурсосбережения.
По мнению Э.Арипова, реализация этих мер повысит устойчивость Центральной Азии, позволит задействовать внутренний потенциал региона и откроет широкие возможности для сотрудничества со Страной восходящего солнца.