Одам савдосига қарши курашишда глобал таҳдидлар: жамиятнинг роли ва халқаро ҳамкорлик
Жорий йилнинг 29 июль куни Тошкент шаҳрида Одам савдосига қарши курашиш ва муносиб меҳнат масалалари бўйича миллий комиссия томонидан Халқаро миграция ташкилоти ва БМТнинг Миграция агентлиги билан ҳамкорликда “Одам савдосига қарши курашда глобал чақириқлар: жамиятнинг роли ва халқаро ҳамкорлик” мавзусида халқаро конференция ўтказилди.
30 июль – Бутунжаҳон одам савдосига қарши курашиш куни муносабати билан ташкил этилган ушбу анжуманда давлат идоралари, фуқаролик жамияти институтлари, илмий доиралар, дипломатик ваколатхоналар ва халқаро ташкилотлардан 110 дан ортиқ мутахассислар ва экспертлар иштирок этди.
Тадбирни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлис Сенатнинг Халқаро муносабатлар, ташқи иқтисодий алоқалар, хорижий инвестициялар ва туризм масалалари қўмитаси раиси Алишер Агзамходжаев, Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирининг биринчи ўринбосари Аюбхон Раҳматуллаев ҳамда Халқаро миграция ташкилотининг Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари Эндрю  Грей расман очиб бердилар.
Бугунги глобаллашув шароитида одам савдоси жинояти нафақат айрим шахслар, балки бутун жамият хавфсизлиги ва барқарорлигига таҳдид солаётгани, дунё бўйича ҳар йили миллионлаб инсонлар одам савдосининг қурбонига айланаётгани ва рақамлар ошиб бораётгани алоҳида таъкидланди.
Ўзбекистонда ушбу иллатга қарши курашиш борасида ҳам ҳуқуқий, ҳам ташкилий жиҳатдан тизимли равишда салмоқли ишлар амалга ошириб келинаётганлиги қайд этилди.
Хусусан, “Одам савдосига қарши кураш тўғрисида”ги Қонун янги таҳрирда қабул қилинди, одам савдосига оид жиноятлар, болалар меҳнати ва мажбурий меҳнат учун жавобгарлик чоралари кучайтирилди, миллий даражада одам савдосидан жабрланган шахсларни идентификация қилиш ва қайта йўналтириш тизими жорий этилди, Ўзбекистонда одам савдосига қарши курашиш концепцияси ва уни амалга ошириш бўйича “йўл харитаси” тасдиқланди ҳамда ижро этилмоқда.
Мазкур соҳада эришилган ютуқларда халқаро ташкилотларнинг, хусусан, БМТ Миграция агентлигининг ҳам ҳиссаси борлиги, келгусида ҳам янги лойиҳа ва ташаббусларни илгари суриш бўйича ўзаро манфаатли ҳамкорликни изчил давом эттириш зарурлиги таъкидлаб ўтилди.
Конференция доирасида “Одам савдоси: замонавий таҳдидлар ва тенденциялар”, “Одам савдосига қарши курашишда халқаро ҳамкорликнинг ўрни”, “Одам савдосига қарши курашиш ва жабрланувчиларни ҳимоя қилишда фуқаролик жамияти институтларининг аҳамияти” мавзуларида сессиялар ҳам ўтказилди.
Муҳокамалар чоғида иштирокчилар томонидан бугунги кунда рақамли муҳитнинг одам савдоси шаклларига таъсири ортиб бораётганлигига, ушбу иллатга қарши курашишда трансчегаравий мувофиқлаштиришнинг зарурлигига, одам савдосидан жабрланувчиларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлашда нодавлат ташкилотларининг роли муҳим эканлигига алоҳида эътибор қаратилди.
Анжуманда одам савдосига қарши курашиш соҳасидаги миллий ютуқлар сарҳисоб қилиниши билан бир қаторда, илғор хорижий тажриба билан ўртоқлашилди ҳамда устувор вазифалар белгилаб олинди.

29 июля текущего года в Ташкенте Национальной комиссией по вопросам противодействия торговле людьми и достойного труда совместно с Международной организацией по миграции, а также Агентством ООН по миграции состоялась международная конференция на тему «Глобальные вызовы в борьбе с торговлей людьми: роль общества и международное сотрудничество».
В конференции, приуроченной к Всемирному дню борьбы с торговлей людьми, который отмечается 30 июля, приняли участие более 110 специалистов и экспертов, представляющих государственные органы, институты гражданского общества, научные круги, дипломатические представительства и международные организации.
Мероприятие официально открыли председатель Комитета Сената по вопросам международных отношений, внешнеэкономических связей, иностранных инвестиций и туризма Алишер Агзамходжаев, первый заместитель министра внутренних дел Республики Узбекистан Аюбхон Рахматуллаев, а также глава Представительства Международной организации по миграции в Узбекистане Эндрю Грей.
Особо отмечалось, что в современных условиях глобализации торговля людьми представляет угрозу безопасности и стабильности не только отдельных лиц, но и всего общества. При этом миллионы людей во всем мире ежегодно становятся жертвами торговли людьми.
Подчеркивалось, что в Узбекистане проводится значительная системная работа как в правовом, так и в организационном плане по борьбе с этим злом.
Так, принят Закон «О противодействии торговле людьми» в новой редакции, усилены меры ответственности за преступления, связанные с торговлей людьми, детский труд и принудительный труд, внедрена система идентификации и перенаправления жертв торговли людьми на национальном уровне, утверждена Концепция противодействия торговле людьми в Узбекистане, а также «дорожная карта» по ее реализации.
Отмечалось, что международные организации, в частности Агентство ООН по миграции, внесли свой вклад в достигнутый прогресс в этой области, и что необходимо последовательно продолжать взаимовыгодное сотрудничество для продвижения новых проектов и инициатив в будущем.
В рамках конференции также состоялись сессии на темы: «Торговля людьми: современные угрозы и тенденции», «Роль международного сотрудничества в борьбе с торговлей людьми», «Значение институтов гражданского общества в противодействии торговле людьми и защите жертв».
В ходе обсуждений участники обратили особое внимание на растущее влияние цифровой среды на формы торговли людьми, необходимость трансграничной координации в борьбе с этим злом и важную роль негосударственных организаций по всесторонней поддержке жертв торговли людьми.
На конференции, наряду с подведением итогов национальных достижений в сфере борьбы с торговлей людьми, состоялся обмен передовым международным опытом, а также определены приоритетные направления и задачи на будущее.