Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази томонидан “Бола ҳуқуқлари кафолатларининг янада кучайтирилиши муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида”ги қонун лойиҳаси ишлаб чиқилди. У давлатимиз раҳбарининг 2019 йил 22 апрелдаги “Бола ҳуқуқлари кафолатларини янада кучайтиришга оид қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарори ижросини таъминлаш мақсадида тайёрланди.
Ушбу ҳужжат лойиҳаси билан Ўзбекистон Республикасининг бир қатор қонунларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритилмоқда. Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасининг 2020 йил 4 февралда ўтказилган навбатдаги ялпи мажлисида депутатлар тегишли қонун ҳужжатларига киритилаётган ўзгартиш ва қўшимчаларни батафсил кўриб чиқдилар.
Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексга киритилаётган ўзгартишга кўра, 18 ёшга тўлмаган чет эл фуқароси ва фуқаролиги бўлмаган шахсни, агар унинг ота-онасидан бири, васийликка ёки ҳомийликка олган шахс Ўзбекистон Республикаси ҳудудида қонуний асосга кўра яшаш ҳуқуқига эга бўлса, Ўзбекистон Республикасидан маъмурий тарзда чиқариб юбориш таъқиқланмоқда. Депутатларнинг фикрича, бу болалар ҳуқуқларини таъминлаш баробарида, уларни ҳар жиҳатдан қўллаб-қувватлашга хизмат қилади.
Уй-жой кодексига ота-она қарамоғисиз қолган болаларга муниципал ва аниқ мақсадли коммунал уй-жой фондидаги ўзлари яшаб турган турар жойларни улар Меҳрибонлик уйларига жойлаштирилган бутун вақт мобайнида бронлаштириш ҳуқуқини тақдим этиш тўғрисида киритилаётган қоида қизғин муҳокамаларга сабаб бўлди.
Таъкидлаб ўтилганидек, бугун ота-она қарамоғисиз қолган болалар ҳимоясини таъминлаш борасида айрим муаммолар кўзга ташланмоқда. Мазкур қоиданинг киритилиши Меҳрибонлик уйлари тарбияланувчиларининг келажакдаги ҳаётини яхшилаш, айримларининг ота-онасидан мерос қолган мулк ҳуқуқини сақлаб қолишда муҳим ўрин тутади.
Солиқ кодексига киритилаётган судларга фуқаролик ишлари бўйича киритилган даъволарни давлат божи тўлашдан озод қилиш тартиби тўғрисидаги қоида ҳам, депутатлар томонидан қайд этилганидек, болалар ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш мақсадига қаратилгани билан аҳамиятли.
Бундан ташқари, “Жисмоний ва юридик шахсларнинг мурожаатлари тўғрисида”ги Қонунга киритилаётган қоида ҳам мазмун-моҳияти жиҳатидан долзарб. У билан ота-она қарамоғисиз қолган болаларнинг давлат органларига бевосита қилган мурожаатларини тўлиқ кўриб чиқиш кафолатланиши, бола тўлиқ муомала лаёқатига эга эмаслиги важлари билан бу турдаги мурожаатларни кўрмасдан қолдиришга йўл қўйилмаслиги назарда тутилмоқда.
Албатта, буларнинг барчаси депутатлар қайд этганидек, ёш авлоднинг ҳеч кимдан кам бўлмай вояга етишини таъминлашга хизмат қилади. Шу нуқтаи назардан, депутатлар мазкур қонун лойиҳасини биринчи ўқишда концептуал жиҳатдан маъқулладилар.
Мажлисда Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директорининг биринчи ўринбосари М. Тиллабоев, Марказ бўлим бошлиғи А. Мўминов, бош мутахассис Я.Квитков, Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси бош мутахассиси К.Бектурдиев ва Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги катта маслаҳатчиси Х.Халиловдан иборат Ишчи гуруҳ аъзолари иштирок этди.

4 февраля 2020 года состоялось пленарное заседание Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, на котором депутатами были рассмотрены изменения и дополнения, вносимые в некоторые законодательные акты.
Так, в целях обеспечения защиты интересов и прав ребенка постановлением Президента Республики Узбекистан от 22 апреля 2019 года «О дополнительных мерах по дальнейшему усилению гарантий прав ребенка» создана организационно-правовая база, которая стала основой проводимых в стране мер.
В целях обеспечения исполнения вышеуказанного постановления Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека разработан законопроект «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи с дальнейшим усилением гарантий прав ребенка».
Документом вносятся изменения и дополнения в ряд законодательных актов, затрагивающих гражданско-правовые, семейно-правовые, жилищно-правовые отношения, связанных с усилением гарантий прав ребенка.
В частности, в Кодекс об административной ответственности вводится запрет на административное выдворение за пределы Республики Узбекистан иностранного гражданина и лица без гражданства, не достигшего 18 лет, если один из его родителей, либо опекун или попечитель имеет право на проживание на законных основаниях на территории Республики Узбекистан. Данная мера необходима для обеспечения прав ребенка, оказания ему всесторонней поддержки.
Также, в Жилищный кодекс вносится положение о предоставлении права бронирования ребенку, оставшемуся без попечения родителей, жилого помещения в муниципальном и коммунальном жилищных фондах целевого назначения, в котором он проживал на весь период нахождения в домах «Мехрибонлик». В большинстве случаев многие проблемные вопросы вызывали недовольство граждан. Эта норма послужит их разрешению, улучшению жизни воспитанников, сохранению имущества их родителей.
В закон «О государственной пошлине» вносится положение о порядке освобождения от уплаты государственной пошлины в судах по гражданским делам по искам, поданным в целях защиты прав и законных интересов детей. Наряду с этим, в Гражданский процессуальный кодекс вносится положение о запрете на оставление без рассмотрения непосредственных обращений в суд несовершеннолетних детей по причине не достижения ребенком полной дееспособности, а также предоставлении ребенку с четырнадцати лет права быть истцом в суде. Это соответствует принципам обеспечения равенства перед законом каждого гражданина и социальной справедливости.
Данный проект закона был концептуально одобрен депутатами в первом чтении.
В данном заседании приняла участие Рабочая группа в составе первого заместителя директора Национального центра Республики Узбекистан по правам человека М.Тиллабаева, начальника отдела Центра А.Муминова, главного специалиста Центра Я.Квиткова, главного специалиста Кабинета Министров Республики Узбекистан К.Бектурдиева, старшего советника Министерства юстиции Республики Узбекистан Х.Халилова.