3 февраль куни Ўзбекистон Республикаси Президенти, Қуролли Кучлар Олий Бош қўмондони Шавкат Мирзиёев раҳбарлигида мамлакатимиз мудофаа қобилиятини мустаҳкамлаш масалаларига бағишланган йиғилиш бўлиб ўтди.
Мудофаа вазирининг қўшинлар жанговар шайлиги ва қобилиятини ошириш, қисм ва бўлинмаларни ҳар томонлама тайёрлаш, уларни замонавий қурол-яроғ ва ҳарбий техника билан таъминлаш, шунингдек, Ўзбекистон Мудофаа саноати агентлиги фаолиятини такомиллаштириш бўйича белгиланган вазифалар ижроси ва амалга оширилаётган чора-тадбирлар тўғрисидаги ҳисоботи тингланди.
Мамлакат раҳбарияти томонидан армиянинг жанговар салоҳиятини ва шахсий таркибнинг маънавий-руҳий ҳолатини ҳар томонлама мустаҳкамлаш, қурол-яроғ ва ҳарбий техникани модернизация қилиш, шунингдек, мудофаа саноати корхоналарини ривожлантириш борасидаги ишларни давом эттириш муҳимлиги таъкидланди.
Жанговар ва тезкор тайёргарлик тадбирларини жадаллаштириш, ҳарбий корхоналарнинг офицер кадрлари ва муҳандис-техник таркибини профессионал ўқитиш тизимини такомиллаштириш зарурлиги таъкидланди.
Йиғилиш якунида давлатимиз раҳбари Қуролли Кучларни янада ривожлантириш ва мамлакатимиз мудофаа қобилиятини мустаҳкамлаш бўйича топшириқлар берди.

3 февраля под руководством Президента Республики Узбекистан, Верховного Главнокомандующего Вооруженными Силами Шавката Мирзиёева состоялось совещание, посвященное вопросам укрепления обороноспособности страны.
Заслушан доклад министра обороны о ходе исполнения поставленных задач и мерах по повышению боеготовности и боеспособности войск, всесторонней подготовке частей и подразделений, оснащению их современным вооружением и военной техникой, а также совершенствованию деятельности Агентства оборонной промышленности Узбекистана.
Руководством страны отмечена важность продолжения работы по всестороннему укреплению боевого потенциала армии и морально-психологического состояния личного состава, модернизации вооружения и военной техники, а также развитию предприятий оборонной промышленности.
Указано на необходимость усиления интенсивности мероприятий боевой и оперативной подготовки, совершенствования системы профессионального обучения офицерских кадров и инженерно-технического состава военных предприятий.
В завершении совещания главой государства даны поручения по дальнейшему развитию Вооруженных Сил и укреплению обороноспособности страны.