“Ғалаба боғи фалсафаси” китоби нашрдан чиқди
Мамлакатимизда Хотира ва қадрлаш куни нишонланаётган шу кунларда академик Акмал Саидовнинг “Ғалаба боғи фалсафаси” китоби нашрдан чиқди. “Тасвир” нашриёти билан ҳамкорликда «KOLORPAK» МЧЖ босмахонасида юксак дид ва замонавий матбаа дизайни асосида ўзбек ва рус тилларида чоп этилган ушбу салмоқли китоб пойтахтимизда муҳташам “Ғалаба боғи” ёдгорлик мажмуаси очилганининг 1 йиллигига муносиб туҳфа бўлди.
Китобда Ўзбекистон Республикаси Президенти ташаббуси ва ғояси асосида бунёд этилган “Ғалаба боғи” ёдгорлик мажмуасининг яратилиш тарихи, мазмун-моҳияти ва аҳамияти ҳақида ҳикоя қилинган. Муаллифнинг фикр ва мушоҳадалари аниқ далил ва рақамлар, тарихий ҳужжатлар, фотосуратлар, тегишли мавзудаги шеърлар ва тасвирий санъат асарларидан намуналар билан мустаҳкамланган.
Китоб Муқаддима, Хотима, 6 фасл ва 40 бобдан борат. Китобнинг сўнгги саҳифаларида Иккинчи жаҳон уруши йилларида "Совет Иттифоқи Қаҳрамони" унвони, учала даражадаги «Слава» («Шуҳрат») орденига сазовор бўлган юртдошларимиз ҳамда ўзбекистонлик Иккинчи жаҳон уруши генералларининг рўйхатлари илова қилинган.
Кейинги йилларда Иккинчи жаҳон урушида мардлик ва жасорат, фронт ортида матонат ҳамда инсонпарварлик намуналарини кўрсатган кўпмиллатли Ўзбекистон халқининг фашизм устидан қозонилган Буюк Ғалабани таъминлашга қўшган муносиб ҳиссасини чуқур ўрганиш ва кенг миқёсда тарғиб этиш давр талабига айланди.
Иккинчи жаҳон уруши қатнашчилари ва фронт ортида фидокорона меҳнат қилган юртдошларимизнинг номларини абадийлаштириш, уларнинг беқиёс жасорати ва матонатини тарих саҳифаларига муҳрлаш, ҳеч шубҳасиз, ёш авлодни юксак гуманизм ва ватанпарварлик руҳида тарбиялашда муҳим аҳамият касб этади.
Шу маънода, “Ғалаба боғи фалсафаси” китобини кенг жамоатчиликка етказиш кўзда тутилган. Хусусан, ушбу янги нашрни мамлакатимиздаги барча ахборот-ресурс марказлари ва кутубхоналарга, ўзини ўзи бошқариш органлари, шунингдек олий ўқув юртлари, лицей-коллеж ва мактабларга, нуронийлар, ёшлар, хотин-қизлар ҳамда маънавият ва маърифат ташкилотларига, касаба уюшмалари, компаниялар ва бошқа идораларга етказиб бериш режалаштирилмоқда.

Издана книга «Парк Победы: философия мужества и стойкости»
Накануне  отмечания в нашей стране Дня памяти и почестей вышла книга академика Акмала Саидова «Парк Победы: философия мужества и стойкости». Изданная типографией ООО «KOLORPAK» совместно с издательством «Тасвир»   современным высокопрофессиональным дизайном на узбекском и русском языках объемная книга стала достойным подарком  к первой годовщине торжественного открытия мемориального комплекса «Парка Победы».
В книге рассказывается история, содержание и значение создания мемориального комплекса «Парка Победы», созданного по инициативе и идеи Президента Республики Узбекистан. Мнения и суждения автора подкреплены точными фактами и цифрами, историческими документами, соответствующими стихами и произведениями изобразительного искусства.
Издание состоит из Предисловия, Заключения, 6 глав и 40 частей. К последним страницам книги приложены списки узбекистанцев – Героев Советского Союза, кавалеров трех степеней ордена «Славы», генералов Второй мировой войны.
В последние годы требованием времени стали глубокое изучение и широкая пропаганда достойного вклада многонационального народа Узбекистана в Великую Победу над фашизмом, их мужество и подвиги во Второй мировой войне, самоотверженности, трудового героизма в тылу и высочайшего гуманизма.
Важное значение приобретает увековечение имена наших соотечественников – мужественных героев Второй мировой войны и самоотверженных труженников тыла в воспитании молодежи в духе высокого гуманизма и патриотизма.
В этом смысле намечено донести широкой общественности книги «Парк Победы: философия мужества и стойкости». Так, планируется обеспечение этим изданием всех информационно-ресурсных центров и библиотек, органам самоуправления, а также высших учебных заведений, лицеев, колледжей и школ, ветеранов, женщин, молодежи, организаций духовности и культуры, профсоюзов, компаний и других организаций.