Инсон ҳуқуқлари деганда энг аввало болалар, ёшлар, аёллар ҳуқуқига катта эътибор қаратилади
2021 йил 10-11 декабрь кунлари пойтахтимизда “Инсон хуқуқлари соҳасидаги таълим: халқаро тажриба ва миллий амалиёт” мавзусидаги халқаро конференция ўтказилмоқда.
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари бошқармаси ҳамда ЕХҲТнинг Ўзбекистондаги лойиҳалари мувофиқлаштирувчиси билан ҳамкорликда ўтказилган тадбирда БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари бошқармаси М. Бачелет, Парламентлараро иттифоқнинг Бош котиби М. Чунгонг, Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бюроси директори М. Миккачи ва бошқа халқаро ташкилотлар вакиллари иштирок этди.
Тадбирда Олий Мажлис Сенати Раиси Т. Нарбаева кириш сўзи билан иштирок этди.
Қайд этилганидек, давлатимиз раҳбари томонидан Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикасининг Миллий стратегияси тасдиқланган. Унда Ўзбекистоннинг инсон ҳуқуқлари ва эркинликлари соҳасидаги халқаро рейтинглар ва индекслар бўйича дунёдаги 50 та етакчи мамлакатлар қаторига киришини таъминлаш масаласи устувор вазифалардан бири этиб кўрсатилган. Хусусан, гендер тенгликни таъминлаш юзасидан Олий Мажлис Сенатининг қарори билан 2030 йилга қадар мўлжалланган Стратегия қабул қилинди.
— Инсон ҳуқуқлари деганда бизнинг мамлакатимизда энг аввало, болалар, ёшлар, аёллар ҳуқуқига катта эътибор қаратилаётганлигининг барчангиз гувоҳисиз. Бу борада БМТнинг барча тавсияларини ҳаётга тадбиқ этишда давлат, нодавлат ташкилотлари билан яқин ҳамкорлик йўлга қўйилмоқда, — деди Т. Нарбаева.
Халқаро конференцияда БМТнинг Инсон ҳуқуқлари соҳасида таълим ва тарбия тўғрисидаги декларацияси, шунингдек, БМТнинг Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги Жаҳон таълим дастури доирасида амалга оширилаётган чора-тадбирлар сарҳисоб қилинди.
Шунингдек, тадбир давомида «Инсон ҳуқуқлари ҳимояси учун» кўкрак нишони совриндорларини тақдирлаш маросими ўтказилди.
Бундан ташқари, конференция доирасида инсон ҳуқуқлари соҳасидаги илғор хорижий тажриба, амалиёт ва инновацион ёндашувларнинг тақдимоти ўтказилади ҳамда таълим ва тарбия тизимини халқаро, минтақавий ва миллий даражада янада такомиллаштириш бўйича таклиф ҳамда тавсиялар ишлаб чиқилади.

Когда мы говорим о правах человека, в первую очередь большое внимание уделяется правам детей, молодежи и женщин
10-11 декабря 2021 года в Ташкенте проводится международная конференция «Образование в области прав человека: международный опыт и национальная практика».
В мероприятии, организованном Национальным центром по правам человека Республики Узбекистан совместно с Управлением Верховного комиссара ООН по правам человека и Координатором проектов ОБСЕ в Узбекистане, приняли участие Верховный комиссар ООН по правам человека М.Бачелет, генеральный секретарь Межпарламентского союза М. Чунгонг, директор Бюро по демократическим институтам и правам человека
М. Миккачи и представители других международных организаций.
В мероприятии участвовала и выступила с вступительным словом Председатель Сената Олий Мажлиса Т. Нарбаева.
Отмечалось, что главой государства утверждена Национальная стратегия Республики Узбекистан по правам человека. Одним из ее приоритетов является вопрос обеспечения того, чтобы Узбекистан вошел в число 50 ведущих стран мира по международным рейтингам и индексам в области прав и свобод человека. В частности, постановлением Сената Олий Мажлиса принята Стратегия гендерного равенства до 2030 года.
— Все вы знаете, что в нашей стране, когда мы говорим о правах человека, в первую очередь, большое внимание уделяется правам детей, молодежи и женщин. В этом направлении налаживается тесное сотрудничество с государственными и негосударственными организациями для претворения в жизнь всех рекомендаций ООН, — сказала Т. Нарбаева.
На международной конференции были подведены итоги мероприятий, проводимых в рамках Декларации ООН об образовании и подготовке в области прав человека, а также Глобальной программы ООН по образованию в области прав человека.
В рамках мероприятия также состоялась церемония награждения лауреатов нагрудного знака «За защиту прав человека».
Кроме того, в рамках конференции будут представлены лучшие зарубежные практика, опыт и новаторские подходы в области прав человека, а также выработаны предложения и рекомендации по дальнейшему совершенствованию системы образования на международном, региональном и национальном уровнях.