ЖИДУ Юридик клиникасида Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази билан ҳамкорликда давра суҳбати ўтказилди
Жорий йилнинг 28-феврал куни Жаҳон иқтисодиёти ва дипломатия университети Юридик клиникасида Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази билан ҳамкорликда инсон ҳуқуқлари бўйича аҳолининг хабардорлигини ошириш, инсон ҳуқуқлари соҳасида илмий тадқиқотларни ташкил этиш, олиб бориш ва нашр этиш мақсадида давра суҳбати бўлиб ўтди.
Давра суҳбати доирасида Марказ директорининг биринчи ўринбосари Тиллабайев Мирзатилло Алишерович сўзга чиқиб, марказнинг инсон ҳуқуқлари соҳасида давлат сиёсатини самарали амалга оширишга кўмаклашиш борасидаги фаолияти ҳақида гапирди. Муҳокама давомида талабалар томонидан ҳуқуқни қўллаш амалиётига оид масалалар кўтарилди, шу билан бирга, аёллар ва вояга етмаган болалар ҳуқуқларини таъминлаш соҳасида халқаро мажбуриятларнинг бажарилишига тўсқинлик қилаётган сабаб ва шартлар аниқланди.
Муҳокама сўнгида Юридик клиника кутубхонасига “Янги Ўзбекистон ва инсон ҳуқуқлари” китоблари бурчаги ташкил этилганлиги тўғрисидаги гувоҳнома ҳамда инсон ҳуқуқлари бўйича ўқув-услубий материалларни топширишга бағишланган тантанали маросим бўлиб ўтди. Университет талабалари томонидан ушбу китоблар, соҳадаги тадқиқот фаолиятлари учун фойдаланилади.

В Юридической клинике УМЭД при сотрудничестве с Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека был проведен круглый стол
28 февраля текущего года В Юридической клинике УМЭД при сотрудничестве с Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека был проведен круглый стол в целях повышения осведомленности о правах человека, организации, проведении и публикации исследований в области прав человека.
В рамках круглого стола Первый заместитель директора центра Тиллабаев Мирзатилло Алишерович рассказал о деятельности центра в области содействия эффективному осуществлению государственной политики в области прав человека. В ходе обсуждения студентами были подняты вопросы правоприменительной практики, наряду с этим были выявлены причины и условия, препятствующие выполнению международных обязательств в сфере обеспечения прав женщин и несовершеннолетних детей.
По окончании обсуждения прошла торжественная церемония вручения Сертификата о создании уголка книг “Новый Узбекистан и права человека”, а так же учебно-методических материалов по правам человека в библиотеку Юридической клиники, которые будут использованы студентами университета при исследовательской деятельности в данной области.