ТИВда БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари билан учрашув бўлиб ўтди
ТОШКЕНТ, 14 март. /«Дунё» АА/. Ўзбекистон ташқи ишлар вазири вазифасини бажарувчи Бахтиёр Саидов кеча БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари Волькер Турк билан учрашди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири.
ТИВ маълумотига кўра, Волькер Турк Ўзбекистонда амалга оширилаётган, жумладан, фуқароларнинг қонуний ҳуқуқ ва манфаатларини таъминлаш, турмуш фаровонлигини оширишга қаратилган ислоҳотларни ижобий баҳолади.
Олий комиссарга мамлакатимизда бошланган конституциявий ислоҳотлар ҳақида сўнгги маълумотлар тақдим этилди.
Учрашувда Ўзбекистон билан БМТ ва унинг тузилмалари ўртасида инсон ҳуқуқлари соҳасида ҳамкорликни янада фаоллаштириш масалалари ҳам кўриб чиқилди.
БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари Ўзбекистонга уч кунлик ташрифи давомида қатор вазирлик ва идораларда ҳамда фуқаролик жамияти вакиллари билан учрашув ва музокаралар ўтказишни режалаштирган.

В МИД состоялась встреча с Верховным комиссаром ООН по правам человека
ТАШКЕНТ, 14 марта. /ИА «Дунё»/. Исполняющий обязанности министра иностранных дел Узбекистана Бахтиёр Саидов вчера провел встречу с Верховным комиссаром ООН по правам человека Фолькером Тюрком, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
По информации МИД, Фолькер Тюрк позитивно оценил проводимые в Узбекистане преобразования, в том числе по обеспечению законных прав и интересов граждан, повышению их благосостояния. До Верховного комиссара доведена актуальная информация о ходе запущенной в стране Конституционной реформы.
На встрече также рассмотрены вопросы дальнейшей интенсификации сотрудничества Узбекистана с ООН и ее профильными структурами в сфере прав человека.
В ходе трехдневного визита в Узбекистан Верховный комиссар ООН по правам человека планирует провести встречи и переговоры в ряде министерств и ведомств, представителями гражданского общества.