Фолькер Тюрк иштирокида Инсон ҳуқуқлари умумжаҳон декларацияси қабул қилингани 75 йиллиги ҳамда Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги Вена декларaцияси ва Ҳаракатлар дастурининг 30 йиллигига бағишланган тадбир Нукусдаги Савицкий музейида ўтказилди
Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари Фолькер Тюрк бошчилигидаги делегация Ўзбекистонга ташрифининг иккинчи куни – 14 мартда Нукус шаҳрига сафар қилди.
Сафар доирасида И.В.Савицкий номидаги Қорақалпоғистон давлат санъат музейида БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари иштирокида тадбир бўлиб ўтди. Тадбир Инсон ҳуқуқлари умумжаҳон декларацияси қабул қилинганининг 75 йиллиги ҳамда Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги Вена декларaцияси ва Ҳаракатлар дастурининг 30 йиллигига бағишланди.
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази ва И.В.Савицкий номидаги Қорақалпоғистон давлат санъат музейи билан ҳамкорликда ўтказилган ушбу тадбир онлайн ва офлайн тарзда ташкил этилди. Унда Ўзбекистон ёшлари вакиллари, шу жумладан, қорақалпоғистонлик талабалар қатнашди.
Тадбирда БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари Ф.Тюрк “Инсон ҳуқуқлари умумжаҳон декларацияси ва инсон ҳуқуқлари” мавзусида маъруза қилди.
БМТ Бош Ассамблеясининг резолюциясига мувофиқ, 1948 йил
10 декабрда Инсон ҳуқуқлари умумжаҳон декларацияси қабул қилинган. Мазкур халқаро ҳужжат ҳар бир инсоннинг шахсий дахлсизлиги, мулк, эътиқод ва сўз эркинлиги, фуқаролик, давлат бошқарувида қатнашиш, сайлаш ва сайланиш, оила, меҳнат ва дам олиш, таълим, тиббий ва ижтимоий хизматлардан фойдаланиш, маданият ва санъат асарларидан баҳра олиш ҳуқуқларини ҳимоя қилади.
Инсон ҳуқуқлари умумжаҳон декларацияси эълон қилинганидан сўнг халқаро ҳамжамият инсон ҳуқуқлари ва асосий эркинликларини тан олди. Ўтган даврда жаҳон ҳамжамияти ушбу ҳуқуқ ва эркинликларга инсон ҳуқуқлари бўйича халқаро ҳуқуқ нормалари ва механизмлари орқали дунё миқёсида риоя этилишига кўмаклашмоқда.
Тадбирда таъкидланганидек, жорий йил 10 декабрь куни Инсон ҳуқуқлари умумжаҳон декларациясининг 75 йиллиги кенг нишонланади. Декларация юбилейи арафасидаги глобал кўламли тадбирларга 2022 йил 10 декабрь – Халқаро инсон ҳуқуқлари куни старт берилди.
БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари Бошқармаси томонидан мазкур Декларациянинг 75 йиллигига бағишланган бир йиллик тарғибот кампанияси ўтказилмоқда. Бу жараёнда Инсон ҳуқуқлари умумжаҳон декларациясининг ўтган даврдаги самарадорлиги, бугунги кундаги долзарблиги ва амалий хусусиятларини очиб беришга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
И.В.Савицкий номидаги Қорақалпоғистон давлат санъат музейида ташкил этилган тадбир айни глобал кампаниянинг узвий давомидир. Бутун дунёда, жумладан Ўзбекистонда ҳам 2022 йил 10 декабрь куни Инсон ҳуқуқлари умумжаҳон декларацияси қабул қилинганининг 75 йиллигини нишонлаш кампанияси бошлаб юборилган.
Бу ўринда, аввало, БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари Бошқармаси билан ҳамкорликда 2022 йил 5-6 декабрь кунлари Самарқанд шаҳрида бўлиб ўтган «Инсон ҳуқуқлари соҳасида таълим» мавзусидаги Глобал форум ташкил этилганини таъкидлаш лозим. Чунки Инсон ҳуқуқлари умумжаҳон декларациясида кафолатланган ҳуқуқлардан бири – таълим олиш ҳуқуқи – барча инсон ҳуқуқларидан фойдаланишга йўл очадиган бошланғич нуқтадир.
Таълим олиш ҳуқуқи – инсон ҳуқуқлари бўйича таълимни ҳамда ушбу ҳуқуқларни ўрганиш, шунингдек, жамиятимизда инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва рағбатлантириш усуллари, воситаларини ҳам ўз ичига олади. Инсон ҳуқуқлари бўйича таълим ва тарбия – бу инсон ҳаёти мобайнида давом этадиган ва турли ёшдагиларга тегишли бўлган жараёндир.
Шу маънода, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 7 февралдаги қарори билан Ўзбекистон Республикасида Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги Миллий таълим дастури тасдиқлангани муҳим аҳамиятга эга. Ушбу ҳужжат ижросини ўз вақтида, тўлиқ ва самарали ташкил қилиш доирасида жорий йил 20-28 февраль кунлари мамлакатимизнинг бутун ҳудудида “Инсон ҳуқуқлари ҳафталиги” ўтказилди.
Декларация инсонларнинг барчасига бирдек тегишли бўлган ҳуқуқларни ўз ичига олган бўлиб, шу кунгача дунёнинг 530 дан ортиқ тилига таржима қилинган. Бу ўринда Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази ташаббуси билан ушбу Декларация ўзбек ва қорақалпоқ тилларига таржима қилингани ва бир неча марта нашр этилиб, беғараз тарқатилганини қайд этиш лозим.
Яқинда Инсон ҳуқуқлари умумжаҳон декларацияси ўзбек тилида (кирил ва лотин имлосида) ҳамда қорақалпоқ тилида алоҳида китобчалар шаклида яна нашр этилди. Бу ҳам инсоният тарихида илк бор инсоннинг асосий ҳуқуқларини ҳимоя қилиш зарурлигини эълон қилган Декларация 75 йиллигига мўъжаз туҳфа ҳисобланади.
Тадбир якунида БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари Ф.Тюрк талаба-ёшларнинг саволларига жавоб берди.

В Нукусе прошла встреча с Верховным комиссаром ООН по правам человека
Делегация во главе с Верховным комиссаром ООН по правам человека Фолькером Тюрком посетила город Нукус 14 марта, во второй день пребывания в Узбекистане.
В рамках визита в Каракалпакском государственном музее искусств имени И.В. Савицкого состоялось мероприятие с участием Верховного комиссара ООН по правам человека. Оно было посвящено 75-летию принятия Всеобщей декларации прав человека и 30-летию Венской декларации и Программы действий в области прав человека.
Данное мероприятие, проводимое совместно с Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека и Каракалпакским Государственным музеем искусств имени И.В. Савицкого, было организовано в онлайн и офлайн форматах. В нем приняли участие представители молодежи Узбекистана, в том числе студенты Республики Каракалпакстан.
На мероприятии Верховный комиссар ООН по правам человека Ф. Тюрк выступил с речью на тему «Всеобщая декларация прав человека и прав человека».
Согласно резолюции Генеральной Ассамблеи ООН от 10 декабря 1948 г. была принята Всеобщая декларация прав человека. Этот международный документ защищает права каждого на личную неприкосновенность, собственность, свободу вероисповедания и слова, гражданство, участие в управлении государством, участие в выборах, на семью, работу и отдых, образование, доступ к медицинским и социальным услугам, пользование культурными и творческими достижениями.
После публикации Всеобщей декларации прав человека международное сообщество признало права человека и основные свободы. До этого мировое сообщество содействовало соблюдению этих прав и свобод в глобальном масштабе через нормы и механизмы международного права в области прав человека.
Как отмечалось на мероприятии, 10 декабря текущего года будет широко отмечаться 75-летие Всеобщей декларации прав человека. Глобальные мероприятия в преддверии годовщины декларации стартовали 10 декабря 2022 года – в Международный день прав человека.
Управление Верховного комиссара ООН по правам человека проводит годовую пропагандистскую кампанию, посвященную 75-летию этой Декларации. В этом процессе особое внимание уделяется выявлению эффективности Всеобщей декларации прав человека в прошлом, ее актуальности сегодня, практических особенностей.
Мероприятие, организованное в Государственном музее искусств имени И.В. Савицкого, является продолжением этой глобальной кампания по празднованию 75-летия принятия Всеобщей декларации прав человека.
Здесь, в первую очередь, следует отметить, что Глобальный форум «Образование в области прав человека» был организован в Самарканде 5-6 декабря 2022 года при сотрудничестве с Управлением Верховного комиссара ООН по правам человека. Это имеет важное значение, так как одно из прав, гарантированных Всеобщей декларацией прав человека, — право на образование — является отправной точкой для осуществления всех прав человека.
Право на образование включает образование в области прав человека и изучение этих прав, а также методов и средств защиты и продвижения прав человека в нашем обществе. Образование и обучение правам человека – это процесс, который длится на протяжении всей жизни человека и распространяется на разные возрастные периоды.
В этом смысле важно, что постановленем Президента Республики Узбекистан от 7 февраля 2023 года утверждена Национальная программа образования в области прав человека в Республике Узбекистан. В рамках своевременной, полной и эффективной реализации данного документа 20-28 февраля текущего года по всей стране была проведена «Неделя прав человека».
Декларация содержит права, которые в равной степени принадлежат всем людям, и на сегодняшний день переведена более чем на 530 языков мира. При этом следует отметить, что данная Декларация была переведена на узбекский и каракалпакский языки по инициативе Национального центра Республики Узбекистан по правам человека, неоднократно им издавалась и распространялась.
Недавно Всеобщая декларация прав человека была переиздана в виде отдельных буклетов на узбекском языке (кириллица и латиница) и каракалпакском языке. Это также прекрасный подарок к 75-летию Декларации, впервые в истории человечества провозгласившей необходимость защиты основных прав человека.
В завершение мероприятия Верховный комиссар ООН по правам человека Ф. Тюрк ответил на вопросы студентов.