2023 йил 17 апрель куни адлия вазири Акбар Ташкулов ва Европа Иттифоқининг Марказий Осиё бўйича махсус вакили Терхи Хакала ўртасида учрашув бўлиб ўтди.
Учрашув аввалида А.Ташкулов хорижий томонини ҳуқуқий соҳада сўнгги йилларда амалга оширилаётган ислоҳотлар ва келгусидаги режалар билан таништирди. Жумладан, фуқароларнинг ҳуқуқ ва қонуний манфаатларини ишончли ҳимоя қилиш чораларини кучайтириш, нодавлат нотижорат ва диний ташкилотлар фаолиятини ташкил қилишни самарали таъминлаш бўйича тизимли чора-тадбирлар амалга оширилиб келаётгани тўғрисида гапириб берди.
Шунингдек, янгиланаётган Конституциямизда инсон ҳуқуқлари борасида киритилаётган бир қатор янгиликлар борасида меҳмонларни таништирди. Хусусан, Ўзбекистонда ўлим жазосини тақиқланиши, шахс суднинг қарорисиз 48 соатдан ортиқ муддат ушлаб турилиши мумкин эмаслиги, инсоннинг ҳуқуқ ва эркинликларини ҳимоя қилувчи халқаро органларга мурожаат этишга ҳақлилиги, маҳрум этилган шахслар ўзига нисбатан инсоний муомалада бўлиши, шахснинг судланганлиги ва бундан келиб чиқадиган ҳуқуқий оқибатлар унинг қариндошлари ҳуқуқларини чеклаш учун асос бўлиши мумкин эмаслиги белгиланаётганлиги ва бошқа инсон ҳуқуқларига оид киритилаётган янги нормаларни таъкидлаб ўтди.
Томонлар адлия ва ҳуқуқ соҳаларида ҳамкорлик алоқаларининг бугунги ҳолати ва истиқболларини муҳокама қилдилар. Хусусан, Марказий Осиё давлатлари ўртасида Европа Иттифоқи кўмагида ҳуқуқий ҳамкорликни ривожлантириш масалалари юзасидан фикр алмашдилар.
Ўз ўрнида Т.Хакала Ўзбекистонда инсон ҳуқуқлари соҳасида амалга оширилаётган ижобий ва самарали ишларга юқори баҳо берди ҳамда вазирлик томонидан олиб борилаётган ислоҳотларда Европа Иттифоқи кўмакдош бўлишига тайёрлигини билдирди.

17 апреля 2023 года состоялась встреча министра юстиции Акбара Ташкулова и Специального представителя Евросоюза по Центральной Азии Тери Хакала.
Акбар Ташкулов ознакомил зарубежную сторону с правовыми реформами, реализованными в стране за последние годы, рассказал о будущих планах в этом направлении. Министр сообщил о мерах, предпринимаемых в республике для обеспечения надежной защиты прав и законных интересов граждан, эффективной организации деятельности негосударственных некоммерческих и религиозных организаций.
А.Ташкулов ознакомил гостей с рядом нововведений, касающихся прав человека, вносимых в обновленную Конституцию Республики Узбекистан. В частности, с правовыми нормами, касающимися запрета на смертную казнь, задержания лица более, чем на 48 часов без решения суда. Далее были упомянуты права граждан на обращение в международные органы для защиты своих прав и законных интересов; право на гуманное обращение лиц, лишенных свободы; о недопустимости возникновения правовых последствий и ограничения прав родственников осужденных лиц.
Стороны обсудили текущее состояние и перспективы сотрудничества в области юстиции и права. В частности, они обменялись мнениями о развитии правового сотрудничества между странами Центральной Азии при поддержке Европейского союза.
В свою очередь, по итогам встречи Т.Хакала высоко оценила эффективность проводимой работы в Узбекистан в области прав человека и выразила готовность Евросоюза содействовать ходу реформ, реализуемых Министерством юстиции Узбекистана.