Жорий йилнинг 26 июнь куни Одам савдосига ва мажбурий меҳнатга қарши курашиш Миллий комиссиясининг навбатдаги мажлиси бўлиб ўтди.
Мажлисни Миллий комиссия раиси Танзила Нарбаева олиб борди.
Тадбирда Миллий комиссия аъзолари, мутасадди вазирлик ва идоралар, нодавлат нотижорат ташкилотлари вакиллари, шунингдек оммавий ахборот воситалари ходимлари иштирок этди.
Унда одам савдоси ва мажбурий меҳнатга қарши курашиш борасида амалга оширилаётган ишлар, халқаро ҳамкорлик доирасида эришилган натижалар ҳамда келгусидаги вазифалар муҳокама қилинди.
Қайд этилганидек, соҳага доир қонунчилик асосларини мустаҳкамлаш ҳамда қонунчилик базасини халқаро стандартларга мувофиқлаштириш ишлари изчил давом эттирилди. Биргина 2022 йилда 11 та норматив-ҳуқуқий ҳужжат қабул қилинишига эришилди.
Янги таҳрирдаги Конституция ҳамда Меҳнат кодексига меҳнат муносабатларини тартибга солишга оид янги нормалар киритилганлиги, хусусан, мажбурий меҳнатнинг, шунингдек болалар меҳнатининг уларнинг соғлиғига, хавфсизлигига, ахлоқига, ақлий ва жисмоний ривожланишига хавф солувчи, шу жумладан унинг таълим олишига тўсқинлик қилувчи ҳар қандай шакллари тақиқланиши белгилаб қўйилганлиги таъкидланди.
Соҳада янги лойиҳаларни амалга ошириш, халқаро рейтингларда Ўзбекистоннинг позициясини янада мустаҳкамлаш мақсадида Миллий комиссия томонидан тасдиқланган “Йўл хариталари” ижросини таъминлаш борасида салмоқли натижаларга эришилганлиги қайд этилди.
Маълумки, 2022 йил мажбурий меҳнатга қарши курашиш борасида амалга оширилган ишлар натижасида ўзбек пахтасига қўйилган кўплаб тақиқлар олиб ташланган йил сифатида ёдда қолди. Бу эса тадбиркорларимиз учун улкан имкониятлар эшиги очилишига хизмат қилмоқда.
Т.Нарбаева амалга оширилган ишлар билан бир қаторда, соҳада муаммоли масалалар ҳам йўқ эмаслигига тўхталиб ўтди.
– Олдимизда меҳнат муносабатларини халқаро стандартлардан келиб чиққан ҳолда янада такомиллаштириш, норасмий бандликни қисқартириш, ходимларнинг ижтимоий ҳимоясини кучайтириш, қолаверса, гендер тенгликни таъминлаш ва бошқа шу каби масалалар бўйича вазифалар турибди. Тасдиқланган “йўл хариталари”даги вазифаларнинг ўз вақтида ва сифатли бажарилишини таъминлаш зарур. Ишларимиз қайсидир рақамларни тўғрилаш эмас, балки аниқ натижага йўналтирилган бўлиши лозим. Белгиланган чоралар биринчи навбатда инсон ҳуқуқларини таъминлашга, уларнинг ижтимоий ҳимоясини янада кучайтиришга, фуқаролар учун хавфсиз, муносиб меҳнат шароитларини яратишга қаратилган — деди, Комиссия раиси.
Тадбирда эришилган натижалардан келиб чиқиб, пахта-тўқимачилик саноатидаги корхоналар фаолиятига халқаро стандартларни кенг татбиқ этиш ва бу орқали корхоналарда муносиб меҳнат тамойилларига эришиш устувор вазифалардан бири сифатида белгилаб олинди.
2022 йилда ушбу тармоқ корхоналари фаолиятига “Better work” ҳамда “BCI” халқаро стандартларини татбиқ этиш бўйича бошланган ишларни изчиллик билан давом эттириш зарурлиги таъкидлаб ўтилди.
Хусусан, “Better work” дастурига старт бериш бўйича Халқаро Меҳнат Ташкилоти ва Миллий уч томонлама ҳамкорлар ўртасида имзоланган меморандум ҳамда “BCI” халқаро стандартларини татбиқ этиш бўйича “Better cotton” ташкилоти, Миллий комиссия ва “Ўзтўқимачиликсаноат” уюшмаси томонидан тасдиқланган “Йўл харитаси” ижросини таъминлаш бўйича аниқ вазифалар белгиланди.
Шунингдек, халқаро стандартларни амалиётга татбиқ этиш, ўзаро тажриба алмашиш мақсадида Миллий комиссия қошида Better Cotton стандартларини татбиқ этиш бўйича Миллий маслаҳат Кенгашини ташкил этиш масаласи муҳокама этилди ҳамда қўллаб-қувватланди.
Мажлисда одам савдосига қарши курашиш масалалари бўйича Ички ишлар вазирлиги, мажбурий меҳнатга қарши курашиш масалалари бўйича Камбағалликни қисқартириш ва бандлик вазирлиги раҳбарлари, ҳудудий комиссиялар вакилларининг ҳисоботлари эшитилди ҳамда муҳокама қилинди.

Состоялось очередное заседание Национальной комиссии по противодействию торговле людьми и принудительному труду
26 июня текущего года состоялось очередное заседание Национальной комиссии по противодействию торговле людьми и принудительному труду.
Заседание вела Председатель Национальной комиссии Танзила Нарбаева.
В мероприятии приняли участие члены Национальной комиссии, представители ответственных министерств и ведомств, негосударственных некоммерческих организаций, а также работники средств массовой информации.
На заседании обсуждались проводимая работа по противодействию торговле людьми и принудительному труду, достигнутые результаты в рамках международного сотрудничества, а также задачи на будущее.
Подчёркивалось, что последовательно продолжалась работа, направленная на укрепление законодательных основ в данной сфере и приведение законодательной базы в соответствие с международными стандартами. Только в 2022 году принято 11 нормативно-правовых актов.
Отмечалось, что в Конституцию в новой редакции и Трудовой кодекс внесены новые нормы касательно регулирования трудовых отношений. Так, закреплен запрет любых форм принудительного труда, а также детского труда, создающих угрозу их здоровью, безопасности, поведению, умственному и физическому развитию, препятствующих получению ими образования.
Подчеркивалось, что в целях реализации новых проектов в сфере, дальнейшего укрепления позиций Узбекистана в международных рейтингах достигнуты значительные результаты по реализации «Дорожных карт», утвержденных Национальной комиссией.
2022 год запомнится как год снятия многих запретов на узбекский хлопок благодаря проделанной работе по противодействию принудительному труду, что открывает огромные возможности для наших предпринимателей.
Т.Нарбаева отметила, что наряду с проделанной работой в сфере имеются проблемные вопросы.
– Перед нами стоят такие задачи, как дальнейшее совершенствование трудовых отношений на основе международных стандартов, сокращение неформальной занятости, усиление социальной защиты работников, а также обеспечение гендерного равенства. Необходимо обеспечить своевременное и качественное выполнение задач, которые предусмотрены в утвержденных «Дорожных картах». Наша работа должна быть направлена не на исправление каких-то цифр, а на конкретный результат. Предусмотренные меры, в первую очередь, направлены на обеспечение прав человека, дальнейшее усиление его социальной защиты, создание безопасных и достойных условий труда для граждан, – подчеркнула председатель Комиссии.
В ходе мероприятия в качестве одной из приоритетных задач определены широкое применение международных стандартов в деятельности предприятий хлопково-текстильной отрасли, исходя из достигнутых результатов, и достижение за счет этого достойных принципов труда на предприятиях.
Подчеркивалась необходимость последовательного продолжения начатой в 2022 году работы по внедрению в деятельность таких предприятий международных стандартов «Better work» и «BCI».
Так, определены конкретные задачи по исполнению Меморандума, подписанного между Международной организацией труда и национальными трехсторонними партнерами по запуску программы «Better work» и «Дорожной карты», утвержденной организацией «Better Cotton», Национальной комиссией и ассоциацией «Узтекстильпром» по внедрению международных стандартов «BCI».
В целях внедрения международных стандартов и обмена опытом также обсужден и поддержан вопрос создания Национального консультативного совета по внедрению стандартов «Better Cotton» при Национальной комиссии.
На заседании заслушаны и обсуждены отчеты руководителей Министерства внутренних дел – по вопросам противодействия торговле людьми, Министерства занятости и сокращения бедности – по вопросам противодействия принудительному труду, а также представителей территориальных комиссий.