Жорий йилнинг 17 август куни Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари А.Саидов Хитой Халқ Республикасининг Ўзбекистон Республикасидаги Элчиси Юй Цзюнни қабул қилди.
Учрашув аввалида Элчи таклифни қабул қилгани учун ўзбек томонига ўзининг самимий миннатдорлигини билдирди.
Конституциявий ислоҳотлар муносабати билан жорий йил апрель ойида ўтказилган умумхалқ референдуми ҳамда муддатидан илгари Президент сайловининг муваффақиятли ўтгани ўзбек халқининг бирдамлиги ҳамда мамлакатда амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотларга ишончи ифодаси эканлигини алоҳида эътироф этди.
Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги нормаларни Асосий Қонунда акс эттириш, бу мамлакатда барқарорлик ва фаровонликни таъминлашда асосий пойдевор бўлиб хизмат қилиши қайд этилди.
Жумладан, Ю.Цзюнь Ўзбекистон Президенти Ш.Мирзиёев томонидан олиб борилаётган мувозанатли, очиқ ва конструктив ташқи сиёсат халқаро ҳамжамият томонидан юқори баҳоланаётганлигини таъкидлади.
Элчи, кейинги йилларда икки томонлама шериклик муносабатларини ривожлантиришда катта ютуқларга эришилаётганини алоҳида қайд этди.
Хусусан, Ю.Цзюнь жорий йилнинг 19 май куни Хитой Халқ Республикасининг Сиань шаҳрида бўлиб ўтган “Марказий Осиё - Хитой” биринчи саммити доирасида бўлиб ўтган музокаралар ва эришилган келишувларнинг аҳамиятини алоҳида эътироф этди.
Шу билан бирга, учрашувда парламентлараро ҳамкорликни янада ривожлантириш, жумлaдaн, пaрлaмeнтлaрaрo дўстлик гуруҳлaри фaoлиятини янада жонлантириш, ўзаро ташрифлар алмашинувини давом эттириш, икки давлат ўртасидаги алоқаларни янада мустаҳкамлаш масалаларига устувор аҳамият қаратиш жоизлиги қайд этилди.
Парламентлараро алоқаларнинг нафақат икки томонлама, балки нуфузли халқаро ташкилотлар доирасида ҳам ҳамкорликда фаоллаштириш масалалари муҳокама қилинди.

17 августа текущего года первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса А.Саидов принял Чрезвычайного и Полномочныго Посла Китайской Народной Республики в Республике Узбекистан Юй Цзюня.
В начале встречи Посол выразил искреннюю благодарность узбекской стороне за принятие приглашения.
Отдельно подчеркнуто, что в соответствии с Конституционной реформой в апреле текущего года был успешно проведен всенародный референдум, а после и досрочные Президентские выборы, что является выражением единства узбекского народа и его уверенности в реализуемых в стране широкомасштабных реформах.
Отмечено, что отражение норм в области прав человека в Основном законе служит основным фундаментом обеспечения стабильности и процветания в стране.
В частности, Ю. Цзюнь отметил, что взвешенная, открытая и конструктивная внешняя политика, проводимая Президентом Узбекистана Ш.Мирзиёевым, высоко оценивается международным сообществом.
Посол также подчеркнул, что в последние годы в развитии двусторонних партнерских отношений достигнут большой прогресс. В частности, отмечена важность переговоров и договоренностей, достигнутых в рамках первого саммита «Центральная Азия – Китай», состоявшегося 19 мая текущего года в г. Сиань Китайской Народной Республики.
Наряду с этим, стороны акцентировали внимание на необходимости дальнейшего развития межпарламентского сотрудничества, в том числе активизации деятельности межпарламентских групп дружбы, дальнейшего обмена визитами и укрепления отношений между странами.
На встрече обсуждены вопросы совместной работы по активизации межпарламентских связей не только в двустороннем формате, но и в рамках авторитетных международных организаций.