Давлатимиз раҳбарининг 2022 йил 25 августдаги “Буюк мутафаккир ва қомусий олим Абу Райҳон Беруний таваллудининг 1050 йиллигини халқаро миқёсда кенг нишонлаш тўғрисида”ги қарорида Қорақалпоғистон Республикаси ва Хоразм вилоятида Абу Райҳон Беруний ҳаёти ва фаолияти, унинг жаҳон тамаддуни ривожига қўшган улкан ҳиссасига бағишланган халқаро илмий-амалий конференция ҳамда Тошкент шаҳрида улуғ аллома таваллудининг 1050 йиллигига бағишланган халқаро анжуманни ўтказиш вазифаси белгиланган.
Мазкур топшириқ ижросини таъминлаш мақсадида пойтахтимизда “Абу Райҳон Беруний илмий меросининг жаҳон фани ривожидаги ўрни” мавзусида халқаро илмий-амалий анжуман ўтказилди.
Ушбу йирик халқаро тадбир Республика Маънавият ва маърифат маркази томонидан Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси билан биргаликда ташкил этилди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси масъул ходими Абдухалил Маврулов, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари, академик Акмал Саидов, Республика Маънавият ва маърифат маркази раҳбари Минҳожиддин Ҳожиматов ва бошқалар дунёга янги Ўзбекистон сифатида танилиб бораётган мамлакатимизда миллий анъана ва қадриятларни авайлаш, буюк аллома боболаримиз илмий меросини чуқур ўрганиш, улар қолдирган бой илмий, маънавий меросни тарғиб этиш борасида тизимли ишлар олиб борилаётганини таъкидлади.
Халқаро анжуманда буюк қомусий олим, жаҳон эътибори ва эътирофидаги аллома Абу Райҳон Берунийнинг ҳаёти, илмий фаолияти, жаҳон илм-фани ривожидаги ўрни хусусида юртимиз ва хорижлик олимлар батафсил сўз юритди.
Анжуманда таъкидланганидек, Беруний астрономия, математика, маъданшунослик, география, тарих, доришунослик ва бошқа фанларга оид 150 дан ортиқ асарлар ёзган. Улардан 31 таси бизгача етиб келган. Улар орасида алломанинг бир қатор фундаментал асарлари мавжуд. Масалан, "Ал-Осор ал-боқия мин ал-қурун ал-холия" ("Қадимги халқлардан қолган ёдгорликлар. Хронология) – қадимги ва ўрта асрлар давлатлари ва халқлари вақт ҳисоби тарихига бағишланган бўлиб, унда уларнинг диний ва миллий байрамлари ҳақида маълумот берилган. Берунийнинг "Ҳиндистон" асари Ҳиндистон қомуси бўлиб, олим унда ҳиндистонликларнинг урф-одатлари, байрамлари, илму фани ҳақида маълумот беради.
Абу Райҳон Берунийнинг фалсафа, геодезия, математика, астрономия ва бошқа йўналишларга доир бебаҳо асарлари ҳозиргача жаҳоннинг етакчи университетлари, илмий-тадқиқот марказлари томонидан катта қизиқиш билан ўрганилмоқда.
Мутахассисларнинг фикрича, аллома асарларида кўрилган ҳар бир мавзу ва масалага ўзи ишлаб чиққан пухта илмий услуб асосида ёндашганки, бу услуб ҳозирги илмий методологияга тўлиқ мосдир. Жумладан, асарнинг мавзуидан қатъи назар, унинг яратилиши жараёнида фойдаланилган манбалар ҳам хронологик, ҳам географик жиҳатдан жуда кенг қамровлидир. Аллома асарларида милоддан аввалги V асрдан милодий ХI асргача Марказий Осиё, Хуросон, Эрон, Ҳиндистон, Яқин Шарқ, Юнонистон, Рим ва бошқа ҳудудларда яшаган олимлар ёки уларнинг асарларига ишоралар бор.
Қадимги тилларни билгани ва сарой кутубхоналаридан фойдаланиш имкониятига эгалиги туфайли муаллиф яҳудий, насроний ва мусулмонларнинг муқаддас диний китоблари қаторида қадимда ва ўзи яшаган даврда мавжуд бўлган бошқа диний эътиқодларнинг ёзма ва оғзаки манбалари, антик давр юнон, рим, форс, сурён, араб, яҳудий, ҳинд, хоразмий, сўғдий, туркий ва бошқа тил ҳамда лаҳжаларда битилган асарлар, оғзаки маълумотларни тўплашга муваффақ бўлган. Бу унинг асарларини нодир фактлар билан бойитиш баробарида, қадим ё яқин ўтмишда яшаган номаълум муаллифлар ёки асарлар ҳақидаги камёб маълумотларни ҳам тақдим этади.
Масалан, “Сайдана” асарида шундай номаълум муаллифлардан 34 таси зикр қилинган. Беруний асарларида ўз даврининг фан соҳалари учун илғор бўлган қатор янги ғоялар берган.
– Абу Райҳон Беруний серқирра олим, беназир аллома эканини бугун бутун дунё эътироф этмоқда, – деди покистонлик олим Имрон Парвезхон. – Айнан унинг тадқиқотлари, бебаҳо асарларига таяниб кўплаб давлатларнинг олимлари ўз илмий изланишларини олиб борганлар. Бунда Абу Райҳон Беруний асарлари муҳим пойдевор вазифасини ўтагани аниқ. Биз ушбу конференция сабаб Ўзбекистондаги янгиланиш жараёнлари билан атрофлича танишдик. Айни пайтда тарихий меросга жуда катта эҳтиром билан муносабатда бўлинаётганига гувоҳ бўлдик.
– Берунийнинг фалсафий қарашлари тадқиқотчи сифатида доим мени қизиқтириб келади, – деди жазоирлик олим Башир Халифи. – Мазкур конференция Абу Райҳон Берунийдек алломанинг нақадар серқирра олим бўлганини атрофлича очиб бергани билан аҳамиятли бўлди. Мазкур конференция баҳонасида Беруний мероси, унинг илмий изланишларига доир билимларим янада бойиди.
Халқаро конференцияда Абу Райҳон Беруний ва жаҳон фани, Беруний доришунослиги, Берунийнинг гидрология тарихидаги ўрни, алломанинг ижтимоий-гуманитар фанларга қўшган ҳиссаси каби мавзуларда қизиқарли маърузалар қилинди.

В столице прошла международная научно-практическая конференция на тему «Роль научного наследия Абу Райхана Беруни в развитии мировой науки».
Данное крупное мероприятие было организовано Республиканским центром духовности и просветительства совместно с Академией наук Республики Узбекистан.
На нем выступили ответственный работник Администрации Президента Республики Узбекистан Абдухалил Маврулов, первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса, академик Акмал Саидов, руководитель Республиканского центра духовности и просветительства Минхожиддин Ходжиматов и другие, которые отметили, что в нашей стране, которую мир знает уже как Новый Узбекистан, проводится системная работа в области бережного сохранения национальных ценностей и традиций, глубокого изучения научного наследия наших великих предков-ученых, продвижения их богатого научного и духовного наследия.
На международной конференции отечественные и зарубежные эксперты подробно рассказали о жизни всемирно известного ученого-энциклопедиста Абу Райхана Беруни и значении его деятельности в развитии мировой науки.
Как отмечалось на конференции, Беруни написал более 150 работ по астрономии, математике, минералогии, географии, истории, философии и другим наукам. До нас дошла 31 из них. В их числе фундаментальные научные труды. Например, работа «Ал-асар ал-бакия ан ал-курун ал-халия» («Памятники минувших поколений. Хронология») посвящена истории государств и народов древности и средневековья, а также описанию их религиозных и национальных праздников. Труд Беруни «Индия» представляет собой своеобразную энциклопедию об этой стране, в которой ученый дает сведения об индийских традициях, праздниках и науке.
Бесценные труды Абу Райхана Беруни по философии, геодезии, математике, астрономии и другим областям до сих пор с большим интересом изучаются ведущими университетами и исследовательскими центрами мира.
По мнению экспертов, к каждой теме и проблеме ученый подходил на основе разработанного им скрупулезного научного метода, который полностью соответствует современной научной методологии. В частности, независимо от тематики работы, источники, использованные в процессе ее создания, очень обширны как в хронологическом, так и в географическом отношении. Работы ученого содержат ссылки на труды ученых, живших в Средней Азии, Хорасане, Иране, Индии, на Ближнем Востоке, в Греции, Риме и других регионах с V по XI века нашей эры.
Благодаря знанию древних языков и возможности пользоваться дворцовыми библиотеками, наряду со священными книгами иудеев, христиан и мусульман, автору удалось собрать устные и письменные источники представителей других верований, существовавших в древности и при его жизни, в том числе произведения, написанные на древнегреческом, латинском, персидском, сирийском, арабском, древнееврейском, индийском, хорезмийском, согдийском, турецком и других языках и диалектах. Помимо обогащения собственных произведений уникальными фактами, он также дает редкие сведения о неизвестных авторах, произведениях древности или недавнего прошлого. Например, в произведении «Сайдана» упоминаются 34 таких неизвестных автора. В своих работах Беруни дал ряд новых идей, являющихся передовыми для научных направлений его времени.
- Сегодня весь мир признает, что Абу Райхан Беруни – выдающийся ученый, - сказал пакистанский эксперт Имран Парвезхан. - На основе его бесценных трудов деятели науки многих стран проводили свои исследования. Безусловно, труды Абу Райхана Беруни послужили для них важным фундаментом. Благодаря этой конференции мы познакомились с процессами обновления в Узбекистане. В то же время мы стали свидетелями того, что в стране к историческому наследию относятся с большим уважением.
- Меня, как исследователя, всегда интересовали философские взгляды Беруни, - сказал алжирский ученый Башир Халифи. - Эта конференция имеет большое значение, поскольку подробно раскрыла, насколько великим ученым был Абу Райхан Беруни. Благодаря конференции мои знания о наследии Беруни и его научных исследованиях существенно обогатились.
На международной конференции прозвучали интересные доклады на такие темы, как «Абу Райхан Беруни и мировая наука», «Фармацевтика Беруни», «Место Беруни в истории гидрологии», «Вклад ученого в социальные и гуманитарные науки».