Пойтахтимизда ёшлар ҳуқуқларига бағишланган халқаро форум бўлиб ўтади
23 октябрь куни Тошкент шаҳрида «Ёшлар ҳуқуқлари: имкониятлар ва ҳимоя қилиш механизмлари» мавзусида халқаро форум бўлиб ўтади. Ушбу жаҳон анжумани Инсон ҳуқуқлари умумжаҳон декларациясининг 75 йиллиги ва Инсон ҳуқуқлари бўйича Вена бутунжаҳон конференциясининг 30 йиллигига бағишланади.
Бўлажак Тошкент халқаро форумининг асосий миллий ташкилотчиси – Ўзбекистон Ҳукумати номидан – Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази ҳисобланади. Мамлакатимиздаги барча ёшлар ташкилотлари халқаро анжуманга фаол жалб этилмоқда.
Халқаро форумни ташкил этишда Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Инсон ҳуқуқлари бўйича олий комиссари Бошқармаси, Олий комиссар Бошқармасининг Марказий Осиё бўйича минтақавий бўлими, БМТнинг Ўзбекистондаги Доимий мувофиқлаштирувчиси офиси, БМТ Тараққиёт дастурининг мамлакатимиздаги ваколатхонаси, Европада Хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилотининг Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюроси, ЕХҲТнинг Ўзбекистондаги Лойиҳалари мувофиқлаштирувчиси, Фридрих Эберт фонди ва бошқа халқаро шериклар билан яқин ҳамкорликда иш олиб борилди.
Онлайн ва офлайн тарзда ўтказиладиган Форумда миллий ва хорижий экспертлар, ёшлар ташкилотлари етакчилари, ёшлар парламентлари, инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлар, фуқаролик жамияти институтлари, оммавий ахборот воситалари, шунингдек, ёшлар ҳуқуқлари бўйича халқаро ва минтақавий ташкилотлар вакиллари қатнашади.
Халқаро форумда ёшлар ҳуқуқлари соҳасидаги янги саъй-ҳаракатлар ва илғор ташаббуслар учун истиқболда мустаҳкам тагзамин вазифасини ўтайдиган асосий натижалар ва амалий тавсиялар ўз мужассамини топадиган якуний ҳужжат – Марказий Осиё ёшлари декларацияси ишлаб чиқилиши ва қабул қилиниши режалаштирилган.

В НАШЕЙ СТОЛИЦЕ ПРОЙДЕТ МЕЖДУНАРОДНЫЙ ФОРУМ ПО ПРАВАМ МОЛОДЕЖИ
23 октября в Ташкенте пройдет международный форум «Права молодежи: возможности и механизмы защиты». Эта всемирная конференция посвящена 75-летию Всеобщей декларации прав человека и 30-летию Венской всемирной конференции по правам человека.
Главным национальным организатором предстоящего международного форума является Национальный центр Республики Узбекистан по правам человека. Все молодежные организации нашей страны принимают активное участие в международной конференции.
В организации международного форума задействованы Управление Верховного комиссара ООН по правам человека и его Региональное отделение для Центральной Азии, Офис Постоянного координатора ООН в Узбекистане, Программа развития ООН в нашей стране, Бюро по демократическим институтам и правам человека Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ), Координатор проектов ОБСЕ в Узбекистане, Фонд Фридриха Эберта и другие международные партнеры.
В форуме в онлайн и офлайн форматах примут участие отечественные и зарубежные эксперты, лидеры молодежных организаций со всех стран Центральной Азии, молодежных парламентов, национальных правозащитных институтов, институтов гражданского общества, средств массовой информации, а также представители международных и региональных организаций по правам молодежи.
На международном форуме планируется обсудить Центрально-азиатскую декларацию по правам молодежи, которая послужит прочной основой для новых усилий и передовых инициатив в будущем в сфере прав молодежи.