Ёшлар ва глобал чақириқлар: барқарорлик ва тинчликни қўллаб-қувватлаш
Марказий осиё ёшлар форумининг биринчи ялпи мажлисида шу ҳақда сўз борди. Бунда, аввало, Нью-Йорк шаҳрида бўлиб ўтган БМТ Бош Aссамблеясининг 78-сессиясида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ёшлар соҳасида яна бир муҳим ташаббус – БМТ ҳузурида Марказий Осиё ёшларини ривожлантиришга кўмаклашиш бўйича ишчи гуруҳ ташкил этишни таклиф қилгани таъкидланди. Ушбу ташаббус минтақа ёшлари ҳуқуқларини таъминлаш ва амалга оширишдан энг юқори даражада манфаатдорликнинг яққол намунасидир.
Шунингдек, Ўзбекистон Президенти ташаббуси билан 2023 йил 15 сентябрда Марказий Осиё давлат раҳбарлари ёшларни жамиятнинг маданий, сиёсий, ижтимоий ва иқтисодий ҳаётига янада кенг жалб этиш учун шарт-шароитларни таъминлашга қаратилган “Ёшларга оид сиёсатнинг умумий йўналишлари тўғрисида битим”ни имзоладилар. Ушбу минтақавий ҳужжатни қабул қилишдан мақсад ёшлар сиёсати соҳасида ҳамкорликни мустаҳкамлашдир.
Биринчи ялпи мажлисга БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича олий комиссари Бошқармасининг Марказий Осиё бўйича минтақавий бўлинмаси раҳбари Матилда Богнер, Ўзбекистон Республикаси Ёшлар ишлар агентлиги директорининг ўринбосари Дилнозахон Каттахонова модераторлик қилди.
БМТТДнинг зўравон экстремизмнинг олдини олиш масалалари бўйича халқаро эксперти Жозеф Гайт, халқаро эксперт Дамир Тузмухаммедов, Ўзбекистон ёшлари умумжаҳон ассоциацияси раиси Отабек Шавкатов, ногиронлиги бўлган шахслар ҳуқуқлари бўйича фаоллар – Алия Турдиева (Қирғизистон) ва Фируза Расмухамедова (Ўзбекистон), Фридрих Эберт номидаги жамғарманинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси лойиҳа менежери Бобуршоҳ Алимовнинг маърузалари тингланди.
Маърузачилар қайд этганларидек, инсон ҳуқуқлари бўйича таълим инсон ҳуқуқлари ва асосий эркинликларидан самарали фойдаланиш учун муҳим бўлиб, бағрикенглик, камситмаслик, тенглик, низоларнинг олдини олиш, ва зўравон экстремизмга қарши курашишга ёрдам беради. Самарали инсон ҳуқуқлари таълими нафақат инсон ҳуқуқлари ва уларни ҳимоя қилиш механизмлари ҳақида билим беради, шунингдек, кундалик ҳаётда инсон ҳуқуқларини илгари суриш, ҳимоя қилиш ва амалга ошириш учун зарур бўлган кўникмаларни ривожлантиради.
Иштирокчилар ёшларнинг замонавий жамиятдаги асосий ролини муҳокама қилдилар. Инсон ҳуқуқлари бўйича таълим ёшлар ўртасида зўравон экстремизмга қарши кураша оладиган, хабардор ва фаол фуқароларни шакллантиришга қандай ёрдам бериши мумкинлиги кўриб чиқилди.
Келгусида ёшлар ҳуқуқлари соҳасидаги амалий ишлар ва сиёсий ташаббуслар учун пойдевор бўлиб хизмат қиладиган қарорлар ва тавсиялар ишлаб чиқиш учун амалий таклифлар илгари сурилди. Давлатлар, халқаро ташкилотлар, фуқаролик жамияти ва ёшлар ташкилотлари ўртасида ёшлар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасидаги ўзаро ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш муҳимлиги қайд этилди.
Сўзга чиққанларнинг фикрича, ёшларни уларнинг ҳуқуқлари ва манфаатлари билан боғлиқ қарорлар қабул қилиш ва режалаштириш жараёнларига жалб этиш жуда муҳим. Навқирон инсонларнинг тенг имкониятларини таъминлаш, салоҳиятини ўстириш ва ҳаётини фаровонлаштиришга қаратилган дастур ҳамда лойиҳаларнинг амалга оширилиши ва ривожлантирилишини рағбатлантириш зарур.

Молодежь и глобальные вызовы: содействие стабильности и миру
Эта тема была в центре внимания на первом пленарном заседании Центральноазиатского молодежного форума. Прежде всего было отмечено, что на прошедшей в Нью-Йорке 78-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев предложил еще одну важную инициативу в сфере молодежи – создание при ООН рабочей группы для поддержки развития молодежи в Центральной Азии. Данная инициатива является ярким примером высочайшего уровня заинтересованности в обеспечении и реализации прав молодежи региона.
Также по инициативе Президента Узбекистана 15 сентября 2023 года лидеры стран Центральной Азии подписали «Соглашение об общих направлениях молодёжной политики», направленное на обеспечение условий для более широкого вовлечения молодёжи в культурную, политическую, социальную и экономическую жизнь общества. Целью принятия этого регионального документа является укрепление сотрудничества в сфере молодежной политики.
Модерировали первое пленарное заседание Матильда Богнер, руководитель Центральноазиатского регионального отделения Управления Верховного комиссара ООН по правам человека и Дилнозахон Каттаханова, заместитель директора Агентства по делам молодежи Республики Узбекистан.
С речью выступили международный эксперт ПРООН по предотвращению насильственного экстремизма Жозеф Гайт, международный эксперт Дамир Тузмухамедов, председатель Всемирной ассоциации молодежи Узбекистана Отабек Шавкатов, активисты по правам людей с ограниченными возможностями Алия Турдиева (Кыргызстан) и Фируза Расмухамедова (Узбекистан), руководитель проектов представительства Фонда имени Фридриха Эберта в Узбекистане Бобуршох Алимов.
Как отметили выступавшие, образование в области прав человека имеет важное значение для эффективного осуществления прав человека и основных свобод, поощрения толерантности, недискриминации, равенства, предотвращения конфликтов и противодействия насильственному экстремизму. Эффективное образование в области прав человека не только дает знания о правах человека и механизмах их защиты, но также развивает навыки, необходимые для продвижения, защиты и реализации прав человека в повседневной жизни.
Участники обсудили главную роль молодежи в современном обществе. В докладе рассматривалось, как образование в области прав человека может помочь воспитать молодых людей информированными и вовлеченными гражданами, способными противостоять насильственному экстремизму.
Были выдвинуты практические предложения по разработке решений и рекомендаций, которые послужат основой для будущей практической работы и политических инициатив в сфере прав молодежи. Была отмечена важность дальнейшего укрепления сотрудничества между государствами, международными организациями, гражданским обществом и молодежными организациями в сфере защиты прав молодежи.
По мнению спикеров, очень важно вовлекать молодых людей в процессы принятия решений и планирования, связанные с их правами и интересами. Необходимо поощрять реализацию и развитие программ и проектов, направленных на обеспечение равных возможностей современных людей, повышение их потенциала и улучшение их жизни.