22 ноябрь куни Тошкент шаҳрида “БМТнинг Бола ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенцияси қоидаларини ва БМТ Бола ҳуқуқлари бўйича қўмитасининг бу борадаги якуний тавсияларини амалга оширишда болалар вакилларининг иштироки” мавзусида ўқув семинари бўлиб ўтди. Унда фуқаролик жамияти вакиллари ва бевосита болалар ҳам фаол иштирок этди.
Семинар Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази томонидан ЮНИCЕФ кўмагида ташкил этилди. Тадбирда БМТ Бола ҳуқуқлари бўйича қўмитасининг тегишли тавсиялари фуқаролик жамияти институтлари вакиллари ва болаларга кенг таништирилди.
Анжуман давомида, шунингдек, иштирокчилар 23 ноябрь кунига белгиланган парламент маслаҳатлашувига тайёрландилар. Айни маслаҳатлашув БМТ Бола ҳуқуқлари бўйича қўмитасининг Бола ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенция қоидалари Ўзбекистонда бажарилиши юзасидан тавсиялари ижросига оид Миллий ҳаракатлар режасида назарда тутилган масалалар муҳокамасига бағишланган.
Семинар ишида Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори А.Саидов, ЮНИCЕФнинг мамлакатимиздаги ваколатхонаси раҳбари ўринбосари Ж.Инжумба, БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича олий комиссари Бошқармасининг Минтақавий ваколатхонаси инсон ҳуқуқлари бўйича маслаҳатчиси А.Яцевич, халқаро эксперт О.Хазова иштирок этди.
Тадбирда Ўзбекистон 1992 йилда БМТнинг Бола ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенциясини ратификация қилиб, болалар ҳуқуқлари ва эркинликлари соҳасидаги халқаро мажбуриятларини амалга оширишни ташкил этиш тизимини такомиллаштириш бўйича изчил ва босқичма-босқич чора-тадбирлар кўраётгани таъкидланди. Жумладан, БМТ Бола ҳуқуқлари бўйича қўмитасининг якуний тавсияларини бажариш доирасида самарали ишлар давом этмоқда.
Сўнгги йилларда Ўзбекистонда бола ҳуқуқларини мустаҳкамлашда сезиларли ютуқларга эришилди. Бу борада изчил чора-тадбирларнинг амалга оширилаётгани мамлакатимизда оилалар ва болаларнинг ҳар томонлама ривожланишини таъминлашга жиддий ёндашилаётганидан далолатдир.
Айни йўналишдаги саъй-ҳаракатлар самарали мониторинг механизмларини яратиш, кадрлар тайёрлаш, жамиятнинг турли қатламлари ўртасида бола ҳуқуқлари тўғрисидаги ахборотни тарғиб қилиш ва тарқатишни ўз ичига олади. Бугунги кунга қадар Ўзбекистон ўз халқаро мажбуриятларини бажариш доирасида БМТ Бола ҳуқуқлари бўйича қўмитасига бешта ҳисобот тақдим этган.
2022 йил август ойида мамлакатимиз делегацияси БМТ Бола ҳуқуқлари бўйича қўмитасининг сессиясида қатнашиб, Бола ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенция қоидаларини амалга оширишга оид Ўзбекистоннинг бешинчи даврий маърузасини тақдим этди. Ўша йили сентябрь ойида БМТ Қўмитаси Ўзбекистоннинг бешинчи даврий маърузаси бўйича ўзининг якуний тавсияларини қабул қилди.
Ушбу тавсияларни амалга ошириш доирасида Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази тегишли давлат органлари иштирокида, ЮНИCЕФ ва БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича олий комиссари Бошқармасининг техник кўмагида Миллий ҳаракатлар режаси лойиҳасини ишлаб чиқди. Мазкур ҳужжат Ўзбекистоннинг инсон ҳуқуқлари соҳасидаги халқаро мажбуриятлари бажарилишини мониторинг қилиш бўйича парламент комиссияси томонидан кўриб чиқилди.
Семинарда фуқаролик жамияти вакиллари ва болаларга Бола ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенциянинг асосий қоидалари ва иштирокчи-давлатларнинг тегишли мажбуриятлари тушунтирилди. БМТнинг Бола ҳуқуқлари бўйича қўмитаси қандай фаолият кўрсатиши, фуқаролик жамиятининг Конвенция қоидалари ва Қўмита тавсияларини амалга ошириш борасидаги роли ҳақида атрофлича маълумот берилди.
Иштирокчилар БМТ Бола ҳуқуқлари бўйича қўмитасининг якуний тавсияларини таҳлилдан ўтказдилар. Конвенция қоидаларини янада самарали амалга ошириш учун миллий қонунчиликни такомиллаштиришнинг асосий йўналишлари ҳамда зарур механизм ва воситаларини муҳокама қилдилар.
Тадбирда БМТ Бола ҳуқуқлари бўйича қўмитасининг якуний тавсияларини амалга ошириш бўйича масъул муассасалар, жумладан, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази, Мактаб ва мактабгача таълим вазирлиги, “Юксалиш” миллий ҳаракати, “Мадад”, Болалар ва оилаларни қўллаб-қувватлаш ассоциацияси, "Қуёшли Олам", "Шароит Плюс” каби жамоат ташкилотлари вакиллари иштирок этди. Шунингдек, вилоятлар ва Тошкент шаҳридаги таълим муассасаларининг ўқувчи-ёшлари фаол қатнашди.
Иштирокчиларнинг кенг муҳокама ва таҳлиллари асосида болалар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ҳамда қўллаб-қувватлашнинг мавжуд механизмларини такомиллаштириш бўйича аниқ таклиф ва тавсиялар ишлаб чиқилди. Мазкур амалий тавсияларни бўлажак парламент маслаҳатлашуви асносида тақдим этишга келишиб олинди.

Для повышения уровня защиты и благополучия детей в Республике Узбекистан
22 ноября 2023 года в г. Ташкент с участием детей состоялся семинар-тренинг на тему «Участие детей и представителей институтов гражданского общества в реализации положений Конвенции ООН о правах ребенка и Заключительных замечаний Комитета ООН по правам ребенка».
Семинар был организован Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека при содействии представительства ЮНИСЕФ.
Цель мероприятия – распространение рекомендаций Комитета по правам ребенка среди представителей институтов гражданского общества и самих детей.
Также в ходе семинара его участники, в частности представители гражданского общества и дети, были подготовлены к консультациям с парламентом, которые проходят сегодня, 23 ноября.
Консультации посвящены обсуждению мер, направленных на исполнение рекомендаций Комитета по правам ребенка и способов их наиболее эффективной реализации с учетом конкретных мероприятий, предусмотренных в Национальном плане действий.
В работе семинара приняли участие первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистана, директор Национального центра по правам человека А.Х. Саидов, и. о. заместителя главы Представительства ЮНИСЕФ Дж. Инджумба, Советник по правам человека Регионального представительства УВКПЧ ООН для Центральной Азии А. Яцевич, международный эксперт О. Хазова.
В ходе мероприятия отмечалось, что Республика Узбекистан, ратифицировав в 1992 г. Конвенцию ООН по правам ребенка, осуществляет последовательные и поэтапные меры по совершенствованию системы организации выполнения своих международных обязательств в сфере прав и свобод детей, в том числе в соответствии с заключительными рекомендациями Комитета ООН по правам ребенка.
На протяжении последних лет наблюдается значительный прогресс в укреплении прав детей в Республике Узбекистан. Принятие последовательных мер свидетельствует о серьезном стремлении к обеспечению полноценного развития каждого ребенка в стране. Эти усилия включают в себя создание эффективных механизмов мониторинга, обучение кадров, а также популяризацию и распространение информации о правах ребенка среди различных слоев общества.
На сегодняшний день в рамках выполнения своих международных обязательств Узбекистаном представлены пять докладов в Комитет ООН по правам ребенка.
В августе 2022 года делегация страны приняла участие в работе Комитета ООН по правам ребенка, где представила Пятый периодический доклад Узбекистана по выполнению положений Конвенции ООН по правам ребенка.
В сентябре 2022 года Комитет принял свои Заключительные замечания и рекомендации по Пятому периодическому докладу Узбекистана.
В рамках выполнения данных замечаний Национальный центр по правам человека при участии соответствующих государственных учреждений и при технической поддержке ЮНИСЕФ и УВКПЧ разработал проект Национального плана действий. В настоящее время документ рассмотрен в Парламентской комиссии по мониторингу выполнения международных обязательств Республики Узбекистан в области прав человека.
В рамках семинара представители гражданского общества и дети были ознакомлены с основными положениями Конвенции о правах ребенка и обязательствами государств-участников, с тем, как функционирует Комитет ООН по правам ребенка, с ролью гражданского общества в реализации положений Конвенции и рекомендаций Комитета.
Участники проанализировали Заключительные замечания Комитета ООН по правам ребенка, выделили основные направления совершенствования нормативно-правовой базы и обсудили механизмы и инструменты, необходимые для более эффективной реализации положений Конвенции.
В работе мероприятии приняли участие представители ответственных учреждений за реализацию Заключительных замечаний Комитета в числе которых: Национальный центр по правам человека, Министерство школьного и дошкольного образования, Общенациональное движение Юксалиш, Национальная Ассоциация ННО Узбекистана, представители таких общественных организаций, как "Ассоциация поддержки детей и семей", "Quyoshli Olam", "Sharoit Plyus", а также учащиеся образовательных учреждений регионов страны и г. Ташкента.
На основе обширного обсуждения и анализа участники выработали конкретные предложения и рекомендации по улучшению существующих механизмов защиты и поддержки прав детей.
Разработанные рекомендации будут представлены в рамках консультаций в Сенат Олий Мажлиса Республики Узбекистан для рассмотрения и возможной интеграции в будущие стратегии и программы, направленные на повышение уровня защиты и благополучия детей в Республике Узбекистан.