Ўзбекистон Конституцияси ва БРМ Хитой ОАВ диққат марказида
ПЕКИН, 8 декабрь. /"Дунё" АА/. "Хитой" журнали саҳифаларида Олий Мажлис Қонунчилик палатаси спикерининг биринчи ўринбосари Акмал Саидовнинг "Ўзбекистон Конституцияси ва Барқарор ривожланиш мақсадлари (БРМ)" сарлавҳали мақоласиэълон қилинди, деб хабар бермоқда "Дунё" АА мухбири.
Нашрда мамлакатимизда Олий Мажлис ташаббуси билан Барқарор ривожланиш мақсадлари ойлиги ўтказилаётгани, унинг доирасида 20 дан ортиқ тадбир – халқаро конференциялар, давра суҳбатлари, жамоатчилик муҳокамалари ташкил этилгани алоҳида таъкидланган.
Хабар қилинишича, Тошкентда "БРМга эришишда фуқаролик жамияти институтлари ва имконияти чекланган шахслар иштирокини кенгайтириш" мавзусида халқаро конференция бўлиб ўтди. Унда Олий Мажлис Қонунчилик палатаси сенаторлари ва депутатлари, фуқаролик жамияти институтларининг 250 дан ортиқ вакиллари ҳамда хорижий экспертлар иштирок этди.
Муаллиф 2030 йилгача Ўзбекистонни Барқарор ривожлантириш бўйича ўн олтита Миллий мақсадни амалга оширишда фуқаролик институтларининг иштирокини кенгайтириш масалаларини кўриб чиқиш, шунингдек, БМТ Бош Ассамблеясининг "Барқарор ривожланиш мақсадларига эришишда фуқаролар ва фуқаролик жамияти иштирокини кенгайтириш тўғрисида"ги резолюцияси лойиҳасини муҳокама қилишга асосий эътибор қаратилганини таъкидлайди.
Нашрда форумда Ўзбекистон Конституциясининг янги таҳририда БРМнинг асосий қоидалари ўз ифодасини топгани ва уларга эришиш учун конституциявий-ҳуқуқий асос яратилгани алоҳида таъкидланади.
"Форумда иштирокчилар Ўзбекистон Конституциясининг янги таҳриридаги БРМ тўлиқ ҳаётга татбиқ этилаётганини аниқ мисоллар орқали кўрсатдилар, - дейди муаллиф. - Хусусан, Конституцияда инсон ва табиатнинг уйғун иттифоқини таъминлаш, иқлим ўзгаришига қарши курашиш ва табиий муҳитни муҳофаза қилиш соҳасидаги нормалар мустаҳкамланган".
"Хитой" журнали 2005 йилда ташкил этилган бўлиб, у рус тилида нашр этилади. Журналнинг ойлик тиражи 150 минг нусхадан иборат.

Конституция Узбекистана и ЦУР в фокусе внимания СМИ Китая
ПЕКИН, 8 декабря. /ИА "Дунё"/. На страницах журнала «Китай» опубликована статьяпервого заместителя спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Акмала Саидова под заголовком «Конституция Узбекистана и Цели устойчивого развития (ЦУР)», передает корреспондент ИА «Дунё».
В публикации подчеркивается, что по инициативе Олий Мажлиса в стране проходит месячник Целей устойчивого развития, в рамках которого организовано свыше 20 мероприятий — международных конференций, «круглых столов», общественных слушаний, посвященных каждой из ЦУР, принятых в Узбекистане.
Сообщается, что в Ташкенте состоялась международная конференция «Расширение участия институтов гражданского общества и лиц с ограниченными возможностями в достижении ЦУР», организаторами которой выступили Олий Мажлис, Национальный центр по правам человека, Центр устойчивого развития, Национальная ассоциация негосударственных некоммерческих организаций, Институт государства и права, агентства ООН, представительство Германского общества по международному сотрудничеству (GIZ). В ее работе участвовали сенаторы и депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса, свыше 250 представителей научного и экспертного сообщества, институтов гражданского общества Узбекистана, зарубежные эксперты.
Автор констатирует, что основной акцент был сделан на рассмотрении вопросов расширения участия гражданских институтов в реализации шестнадцати Национальных целей в области устойчивого развития Узбекистана до 2030 года, а также обсуждении проекта резолюции Генеральной Ассамблеи ООН «О расширении участия граждан и гражданского общества в достижении Целей устойчивого развития».
Как говорится в публикации, на форуме особо отмечалось, что в новой редакции Конституции Узбекистана отражены основные положения ЦУР и создана конституционно-правовая основа для их достижения, что еще раз указывает на твердую приверженность Нового Узбекистана Повестке дня ООН в области устойчивого развития до 2030 года.
«В ходе форума участники на конкретных примерах показали полную имплементацию ЦУР в новую редакцию Конституции Узбекистана, ‑ информирует автор. ‑ В частности, в Конституции усилены нормы в сфере обеспечения гармоничного союза человека и природы, борьбы с изменением климата и защиты окружающей природной среды (шестая ЦУР)».
Журнал «Китай» был основан в 2005 году и издается на русском языке. Ежемесячный тираж журнала составляет 150 тысяч экземпляров.