Ўзбекистон делегацияси Страсбург шаҳрида Европа парламенти депутатлари билан учрашди
Жорий йилнинг 15-17 январь кунлари Олий Мажлис вакилларидан иборат Ўзбекистон делегацияси Франциянинг Страсбург шаҳрида, Европа парламенти вакиллари билан учрашувлар ўтказди.
Ташриф давомида Европа парламенти депутатлари иштирокида “Ўзбекистон ва Европа парламенти ўртасидаги мулоқот ва ҳамкорликни янада жадаллаштириш истиқболлари” мавзусида давра суҳбати ташкил этилди.
Тадбирда 30 га яқин Европа парламенти депутатлари, шунингдек, турли парламент фракцияларининг сиёсий маслаҳатчилари иштирок этди.
Давра суҳбати қатнашчиларига “Янги Ўзбекистон 2030” стратегиясининг асосий йўналишлари, Ўзбекистон Республикасининг янгиланган Конституциясининг мазмун-моҳияти ҳақида маълумот берилди. Шунингдек, Европа Иттифоқи билан кўп қиррали ўзаро манфаатли ҳамкорликнинг устувор йўналишлари хусусида фикр алмашилди.
Европарламент депутаталри кейинги йилларда Ўзбекистондаги ўзгариш ва янгиланишлардан яхши хабардор эканликларини, амалга оширилаётган демократик ислоҳотларни қўллаб-қувватлашларини билдирдилар.
Шунингдек, Ўзбекистон делегациясининг Страсбург шаҳрига ташрифи доирасида Женева дипломатик корпуси президенти, швейцариялик Роберт Блумнинг “Ўзбекистон – Марказий Осиё дурдонаси” китобининг тақдимоти ҳам ўтказилди.

15-17 января текущего года делегация Узбекистана в составе представителей Олий Мажлиса провела встречи с представителями Европейского парламента в г. Страсбург, Франция.
В ходе визита с участием членов Европарламента был организован «круглый стол» на тему «Новый взгляд на перспективы углубления диалога и сотрудничества между Узбекистаном и Европейским парламентом».
В мероприятии приняли участие около 30 депутатов Европарламента, а также политические советники от различных парламентских фракций.
Участников «круглого стола» проинформировали об основных направлениях Стратегии «Новый Узбекистан 2030», сути и значимости обновлённой Конституции Республики Узбекистан. Также состоялся обмен мнениями о приоритетных направлениях многопланового взаимовыгодного сотрудничества с Европейским союзом.
Депутаты Европарламента отметили, что хорошо осведомлены о произошедших в Узбекистане за последние годы изменениях и обновлениях, и поддерживают реализуемые демократические реформы.
Также в рамках визита делегации Узбекистана в Страсбург состоялась презентация книги президента дипломатического корпуса в Женеве Роберта Блюма из Швейцарии «Узбекистан – жемчужина Центральной Азии».