Қатарнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича Миллий қўмитаси раиси билан учрашув бўлди
6 февраль куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори Акмал Саидовнинг Қатар давлати Инсон ҳуқуқлари бўйича Миллий қўмитаси раиси Марям бинт Абдуллаҳ ал-Аттиях билан учрашуви бўлиб ўтди.
Учрашув Доҳа шаҳрида ўз ишини бошлаган “Инсон ҳуқуқлари нуқтаи назарида озиқ-овқат адолати: воқелик ва келажак муаммолари” мавзусидаги халқаро конференциянинг биринчи куни доирасида ташкил этилди.
Томонлар Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг расмий ташрифи доирасида 2023 йили Доҳада имзоланган Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази ва Қатарнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича Миллий қўмитаси ўртасидаги ўзаро ҳамкорлик тўғрисидаги меморандум ижроси ҳолатини кўриб чиқдилар. Шунингдек, икки давлат ўртасида инсон ҳуқуқлари соҳасидаги ҳамкорлик истиқболлари муҳокама этилди.
Ўзбекистон делегацияси раҳбари Қатар давлатининг Инсон ҳуқуқлари бўйича Миллий қўмитаси раисини жорий йилда мамлакатимизда ўтказиладиган “Инсон ҳуқуқлари бўйича Осиё форуми”га таклиф этди. Марям бинт Абдуллаҳ ал-Аттиях хоним дўстона таклифни мамнуният билан қабул қилди.
А.Саидов Доҳа шаҳрига ташрифи давомида, шунингдек, Қатар Ташқи ишлар вазирлиги Инсон ҳуқуқлари бўйича департаменти директори Турки Абдулла Заид Ол Маҳмуд, Туркия Республикаси Омбудсмани Шереф Малкоч, Уммон давлатининг Инсон ҳуқуқлари бўйича комиссияси раиси Рашид Ҳамад Ҳумаид ал-Балуши, Гана Республикасининг Инсон ҳуқуқлари бўйича комиссияси раиси Жозеф Витал билан икки томонлама учрашувлар ўтказди.
Бу учрашувларда томонлар билан Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази ўртасида ҳамкорлик алоқаларини ривожлантириш имкониятлари кўриб чиқилди. Ҳамкор давлатларнинг инсон ҳуқуқлари соҳасида амалга ошираётган ислоҳотлари самаралари муҳокама этилди.
Мамлакатимиз делегацияси раҳбарининг Қатар Парламенти Спикери Ҳассан бин Абдулла ал-Ганим ва бошқа расмий шахслар билан ҳам учрашувлари ўтказилди.

Состоялась встреча с председателем Национального комитета по правам человека Катара
6 февраля Первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, директор Национального центра по правам человека Акмаль Саидов встретился с председателем Национального комитета по правам человека Государства Катар Марьям бинт Абдуллах аль-Аттиях.
Встреча была организована в рамках первого дня международной конференции «Продовольственная справедливость с точки зрения прав человека: реальность и будущие проблемы», которая начала свою работу в Дохе.
Стороны обсудили ход реализации меморандума о сотрудничестве между Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека и Национальным комитетом по правам человека Катара, подписанного в Дохе в 2023 году в рамках официального визита Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева. Обсуждались также перспективы правозащитного сотрудничества между двумя странами.
Глава делегации Узбекистана пригласил председателя Национального комитета по правам человека Катара на «Азиатский форум по правам человека», который пройдет в Узбекистане в этом году. Госпожа Марьям бинт Абдуллах аль-Аттиях с радостью приняла дружеское приглашение.
В ходе визита в Доху А. Саидов также провел двусторонние встречи с директором Департамента по правам человека МИД Катара Турки Абдуллой Заидом Аль Махмудом, омбудсменом Турецкой Республики Шерефом Малкочем, председателем Комиссии по правам человека Государства Оман Рашидом Хамадом Хумаид аль-Балуши, председателем Комиссии по правам человека Республики Гана Джозефом Витал.
В ходе данных встреч были рассмотрены возможности развития сотрудничества между сторонами и Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека. Обсуждались результаты реформ, реализуемых странами-партнерами в сфере прав человека.
Также состоялись встречи главы делегации нашей страны со спикером парламента Катара Хасаном бен Абдуллой аль-Ганимом и другими официальными лицами.