Варшава шаҳрида Ўзбекистон-Польша парламентлараро музокаралари бўлиб ўтди
ВАРШАВА, 14 февраль. /«Дунё» АА/. Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг Халқаро ишлар ва парламентлараро алоқалар қўмитаси раиси Дилором Файзиева бошчилигидаги Ўзбекистон делегацияси Польшага ташрифи доирасида Сейм ( қуйи палата) раиси ўринбосари Кристоф Босак ва Сенат вице-маршали Михал Каминский билан учрашув ўтказди, деб хабар қилаяпти «Дунё» АА мухбири.
Учрашувларда икки томонлама ҳамкорликнинг бугунги ҳолати ва истиқболлари муҳокама қилинди. Икки мамлакат ўртасида парламентлараро ҳамкорликни ривожлантириш, ҳудудлараро алоқаларни фаоллаштириш, савдо, транспорт йўлаклари, «яшил» иқтисодиёт ва бошқа масалалар кўриб чиқилди.
Томонлар икки давлатнинг сиёсий, савдо-иқтисодий доира вакиллари ўртасидаги алоқалар фаоллашганини қайд этган ҳолда, давлатлараро ҳамкорликнинг асосий йўналишларини амалга ошириш учун самарали шартномавий-ҳуқуқий базани яратиш бўйича ишларни давом эттириш зарурлигини таъкидладилар.
Ўзбекистон ва Польша парламентларининг сармояларни жалб этиш, иқтисодиётнинг турли тармоқлари ўртасидаги алоқалар кўламини кенгайтириш, таълим ва технологиялар соҳасидаги ҳамкорликни мустаҳкамлаш борасидаги имкониятларидан кенг фойдаланиш масалалари хусусида фикр алмашилди.
Сейм спикери ўринбосари Кшиштоф Босак Ўзбекистон томонига Польша парламенти билан конструктив мулоқот, ўзаро манфаатли муносабатларни мустаҳкамлаш тарафдори эканлиги учун миннатдорлик билдирди. Парламент аъзосининг айтишича, сўнгги пайтларда ЕИда иқлим бўйича кун тартиби мустаҳкамланган ва аъзо мамлакатлардаги ишлаб чиқарувчилар учун турли тўловлар жорий этилган.
Сенат вице-маршали Михал Каминскининг таъкидлашича, Польша икки давлат манфаатларини ҳисобга олган ҳолда Ўзбекистон билан ўзаро манфаатли ҳамкорликни янада чуқурлаштириш тарафдоридир. Шу нуқтаи назардан, Ўзбекистондаги барқарорлик Марказий Осиёда иқтисодий ўсиш ва интеграция жараёнларини фаоллаштиришнинг калити ҳисобланади. «Марказий Осиё давлатларида барқарор хавфсизликни таъминлаш Польша томони манфаатларига тўлиқ жавоб беради», — деди у.
Польша томони жорий йилнинг март ойида Тошкент – Варшава тўғридан-тўғри ҳаво қатновларини йўлга қўйилиши Ўзбекистон-Польша ҳамкорлигини ижтимоий-иқтисодий, маданий-гуманитар соҳаларда кенгайтиришда муҳим аҳамият касб этишини қайд этди.

В Варшаве состоялись узбекско-польские межпарламентские переговоры
ВАРШАВА, 14 февраля. /ИА "Дунё"/. В рамках визита делегации Узбекистана во главе с председателем Комитета Законодательной палаты Олий Мажлиса по международным делам и межпарламентским связям Дилором Файзиевой в Варшаве состоялись встречи с заместителем спикера Сейма (нижняя палата) Криштофом Босаком и вице-маршалом Сената Польши Михалом Каминским, сообщает корреспондент ИА "Дунё".
В ходе встреч обсуждены текущее состояние и перспективы двустороннего сотрудничества. Рассмотрены вопросы развития межпарламентского взаимодействия двух стран, активизации межрегиональных контактов, торговли, транспортных коридоров, «зеленой» экономики и другие.
Стороны отметили интенсификацию контактов между представителями политических и экономических кругов двух государств, подчеркнув необходимость дальнейшей работы по созданию эффективного правового поля для реализации ключевых направлений межгосударственного сотрудничества.
Состоялся обмен мнениями по широкому использованию возможностей парламентов двух стран для привлечения инвестиций, расширения спектра связей между различными отраслями экономики, укрепления сотрудничества в области образования, технологий.
Заместитель спикера Сейма Кшиштоф Босак поблагодарил узбекскую сторону за приверженность к укреплению конструктивного диалога и более тесных, взаимовыгодных отношений с польским парламентом. Он отметил, что в последнее время в ЕС наблюдается усиление климатической повестки и введение различных сборов для производителей стран-членов. В данном контексте указано на конкурентное преимущество товаров из Узбекистана, где расходы на энергоносители ниже, чем в Польше.
По словам вице-маршалом Сената Михала Каминского, Польша привержена дальнейшему углублению взаимовыгодного сотрудничества с Узбекистаном с учетом интересов двух стран. В данном контексте указано, что стабильность в Узбекистане является залогом экономического роста и активизации интеграционных процессов в Центральной Азии. «Обеспечение устойчивой безопасности в центральноазиатских государствах отвечает интересам польской стороны», - подчеркнул он.
Польской стороной отмечено, что запуск в марте прямого авиарейса Ташкент – Варшава сыграет существенную роль в расширении узбекско-польского сотрудничества в социально-экономических и культурно-гуманитарных сферах.