Инсон ҳуқуқларига оид муҳим масалалар кўриб чиқилди
Жорий йилнинг 3 май куни Олий Мажлис Қонунчилик палатасида Инсон ҳуқуқлари соҳасида Ўзбекистон Республикасининг халқаро мажбуриятларига риоя этилиши бўйича Парламент комиссиясининг навбатдаги йиғилиши бўлиб ўтди.
Унда Қонунчилик палатаси депутатлари, Парламент комиссияси аъзолари, Инсон ҳуқуқлари бўйича Миллий марказ, Бош прокуратура, Ички ишлар, Камбағалликни қисқартириш ва бандлик вазирликлари масъуллари, Инсон ҳуқуқлари бўйича вакил (Омбудсман) ва Бола ҳуқуқлари бўйича вакил (Омбудсман) ҳамда журналистлар иштирок этди.
Комиссия йиғилишини Парламент комиссияси раиси А. Саидов олиб борди.
Йиғилиш аввалида Инсон ҳуқуқлари бўйича Миллий марказ томонидан тайёрланган 2023 йилда Ўзбекистон Республикасида инсон ҳуқуқлари бўйича халқаро мажбуриятларга риоя қилинишининг ҳолати тўғрисида ахбороти тингланди.
Қайд этилганидек, 2023 йилда мамлакатимиз сиёсий ҳаётида муҳим воқеа — янги таҳрирдаги Ўзбекистон Республикаси Конституцияси умумхалқ референдуми йўли билан қабул қилинди. Унда “давлат-жамият-инсон” тамойили “инсон-жамият-давлат” принципига ўзгартирилди. Яъни инсон ҳуқуқлари ва манфаатлари ҳамма нарсадан устун қўйилди.
Шунингдек, навбатдан илгари Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловида қамоқда сақлаш ва озодликдан маҳрум этиш жараёнларида сайловларда овоз бериш ҳуқуқига эга бўлган 34 минг 338 нафар шахсларга овоз бериш ҳуқуқидан фойдаланиш имконияти берилди. 2016 йилдан буён инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ҳар 4 та давлатдан 3 тасида ёмонлашган. Шунга қарамай, Ўзбекистон минтақавий рейтингда 15 та давлат ичида 8-ўринни эгаллади. 2016 — 2023 йиллар оралиғида 77 фоиз давлатларда асосий ҳуқуқларни ҳимоя қилиш индексида сезиларли пасайиш кузатилган бўлса, Ўзбекистонда бу соҳада ўсиш қайд этилди.
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикасининг Миллий стратегиясини амалга ошириш бўйича 78 банддан иборат “Йўл харитаси” қабул қилинган. Айни пайтда 63 та банд бўйича ишлар бажарилган, 1 та банд назоратдан ечилган, 14 та банд амалга ошириш бўйича ишлар давом этмоқда.
БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича Кенгаши Ишчи гуруҳининг 44 сессиясида Ўзбекистон томонидан тақдим этилган маъруза бўйича 84 та давлат сўзга чиқди ва 244 та тавсия берилди. Ушбу тавсияларда Ўзбекистонда сўз ва ОАВ эркинлигини таъминлаш, болалар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш, оналар ва болалар ўлимини камайтириш, инсон ҳуқуқлари бўйича узлуксиз таълим тизимини яратиш, аёллар ҳуқуқлари ва гендер тенглигини таъминлаш, аёлларга нисбатан зўравонликнинг олдини олиш, коррупция, ҳуқуқбузарликларга қарши курашиш бўйича кўрилаётган чора-тадбирларнинг самарали натижалари эътироф этилди.
Инсон ҳуқуқлари бўйича Миллий марказнинг 2023 йилда халқаро мажбуриятларни амалга ошириш бўйича тақдим этган маълумотлари комиссия аъзолари томонидан олдинда турган ишларни белгилаш, уларни амалиётга татбиқ этишда аҳамият қаратилиши лозим бўлган соҳаларни аниқлашга ёрдам бериши таъкидланди.
Йиғилишда комиссия аъзолари “Иқтисодий, ижтимоий ва маданий ҳуқуқлар тўғрисида”ги халқаро пакт қоидаларини бажариш бўйича Ўзбекистон Республикасининг Учинчи даврий маърузасини кўриб чиқиш якунлари бўйича БМТнинг Иқтисодий, ижтимоий ва маданий ҳуқуқлар бўйича қўмитаси якуний тавсияларини амалга ошириш юзасидан 2022 — 2026 йилларга мўлжалланган Миллий ҳаракатлар режаси ижросини муҳокама қилдилар.
Маълум қилинганидек, БМТнинг Иқтисодий, ижтимоий ва маданий ҳуқуқлар бўйича қўмитаси якуний тавсияларини амалга ошириш юзасидан 2022 — 2026 йилларга мўлжалланган Миллий ҳаракат режасининг 34 та бандида белгиланган вазифаларнинг 11 та банди бўйича ишлар бажарилган. 5 та банд бўйича ижро муддати узайтирилган бўлса, 18 та бандни амалга ошириш бўйича ишлар давом этмоқда.
Шунингдек, йиғилишда “БМТнинг Бола ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенцияси қоидаларини амалга ошириш бўйича Ўзбекистон Республикасининг Бешинчи даврий маърузасини кўриб чиқиш якунлари юзасидан БМТнинг Бола ҳуқуқлари бўйича қўмитаси тавсияларини амалга ошириш бўйича 2024 — 2027 йилларга мўлжалланган миллий ҳаракатлар режаси”нинг ижроси тўғрисидаги маълумот муҳокама қилинди.

На заседании Парламентской комиссии рассмотрены важные вопросы
3 мая текущего года в Законодательной палате Олий Мажлиса состоялось очередное заседание Парламентской комиссии по соблюдению международных обязательств Республики Узбекистан в области прав человека.
В нем приняли участие депутаты Законодательной палаты, члены Парламентской комиссии, Национального центра по правам человека, ответственные Министерств внутренних дел, занятости и сокращения бедности, Уполномоченный по правам человек (Омбудсман,) Уполномоченный по правам ребенка и представители СМИ.
Заседание комиссии вел Председатель парламентской комиссии А.Саидов.
В начале заседания заслушана информация о состоянии соблюдения в Республике Узбекистан в 2023 году международных обязательств по правам человека, подготовленная Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека.
Как отмечено в информации, в 2023 году состоялось важное событие в политической жизни нашей страны путем всенародного референдума принята Конституция Республики Узбекистан в новой редакции. В Основном законе принцип «государство-общество-человек» заменен на «человек-общество-государство». То есть определено, что права и интересы человека превыше всего.
На досрочных выборах Президента Республики Узбекистан предоставлена возможность проголосовать 34 338 лицам, находящимся в местах содержания под стражей и лишения свободы, имеющие право голоса. С 2016 года защита прав человека ухудшилась в 3 из 4 стран. Тем не менее, в региональном рейтинге Узбекистан занял 8 место среди 15 государств. С 2016 по 2023 год в 77 процентах стран наблюдалось значительное снижение индекса защиты основных прав, тогда как в Узбекистане зафиксирован рост в данной области.
Принята «Дорожная карта» по реализации Национальной стратегии Республики Узбекистан по правам человека, состоящая из 78 пунктов. На данный момент завершена работа по 63 пунктам, 1 снят с контроля, продолжается реализация еще 14.
В правовом, демократическом государстве права, как и обязанности регулируются законом. Национальная стратегия предусматривает разработку 33 законопроектов. В 2023 году в рамках Национальной стратегии принято 8 законов, 7 указов и постановлений Президента и 4 постановления Кабинета Министров.
На 44-й сессии Рабочей группы Совета ООН по правам человека по докладу, представленному Узбекистаном, высказались 84 страны и было дано 244 рекомендации.
В них признаны эффективные результаты мер по обеспечению свободы слова и средств массовой информации, защите прав детей, снижению материнской и детской смертности, созданию системы непрерывного образования в области прав человека, обеспечению прав женщин и гендерного равенства, предотвращению насилия в отношении женщин, борьбе с коррупцией и преступностью.
Отмечалось, что предоставленная Национальным центром по правам человека информация о выполнении международных обязательств в 2023 году поможет членам комиссии определить задачи и сферы, на которые следует акцентировать внимание.
На заседании члены комиссии обсудили ход реализации Национального плана действий на 2022-2026 годы по реализации заключительных рекомендаций Комитета ООН по экономическим, социальным и культурным правам по итогам рассмотрения Третьего периодического доклада Республики Узбекистан по выполнению положений Международного пакта об экономических, социальных и культурных правах.
Подчеркнуто о завершении работы по 11 пунктам задач, определенных в 34 пунктах Национального плана действий на 2022-2026 годы. Срок реализации 5 пунктов продлен, работа еще по 18 пунктам продолжается.
При этом Национальный план действий предусматривает разработку 9 нормативно-правовых актов. В настоящее время принят 1 закон о внесении изменений и дополнений в действующие законы, разработаны 1 проект действующего закона в новой редакции, а также 5 проектов нормативно- правовых актов, на сегодня ведется работа по их принятию.
Также обсуждена информация о ходе реализации Национального плана действий на 2024-2027 годы по реализации рекомендаций Комитета ООН по правам ребенка в связи с рассмотрением Пятого периодического доклада Республики Узбекистан по выполнению положений Конвенции ООН о правах ребенка.
На заседании приняты соответствующие решения Парламентской комиссии по рассмотренным вопросам повестки дня.