Сенаторлар Ўзбекистонда инсон ҳуқуқлари соҳасидаги халқаро мажбуриятларга риоя қилинишининг ҳолати тўғрисидаги ахборотни эшитди
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатининг эллик иккинчи ялпи мажлисида Инсон ҳуқуқлари бўйича Миллий марказ директорининг Ўзбекистонда инсон ҳуқуқлари бўйича халқаро мажбуриятларга риоя қилинишининг ҳолати тўғрисидаги ахбороти эшитилди.
Сенат мажлисида таъкидланганидек, 2023 йил умумхалқ референдумида Ўзбекистоннинг янги таҳрирдаги Конституциясининг қабул қилиниши билан инсон ҳуқуқларини илғор халқаро стандартлар асосида ҳимоя қилиш механизмларини такомиллаштиришнинг янги қонунчилик асослари яратилган.
Одам савдосига ва мажбурий меҳнатга қарши курашиш миллий комиссияси Одам савдосига қарши курашиш ва муносиб меҳнат масалалари бўйича миллий комиссия этиб қайта ташкил қилинди. Ушбу масалалар бўйича Миллий маърузачи институти таъсис этилди.
Ногиронлар ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенцияни самарали амалга ошириш мақсадида 2023 йилнинг ўзида ногиронлиги бўлган одамлар учун зарур шарт-шароитлар яратишга қаратилган 2 та Президент фармони ва 3 та Вазирлар Маҳкамаси қарори қабул қилинди.
Ўзбекистоннинг БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича Жаҳон таълим дастури ишидаги иштироки фаоллашди. Мамлакатимиз Президентининг 2023 йил 7 февралдаги қарори билан Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги Миллий таълим дастури тасдиқланди.
Шунингдек, “Хотин-қизлар ва болалар ҳуқуқлари, эркинликлари ҳамда қонуний манфаатларини ишончли ҳимоя қилиш тизими янада такомиллаштирилиши муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида” қонун кучга кирди. Ушбу ҳужжат хотин-қизлар ва болалар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш, уларга нисбатан ғайриқонуний ҳаракатлар, шунингдек, оилавий зўравонлик учун жавобгарлик нормаларини кучайтириш борасидаги ишларни янги босқичга кўтарди.
Шу билан бирга, мажлисда ўтказилган ўрганишлардан келиб чиқиб, инсон ҳуқуқлари соҳасидаги халқаро стандартларни жорий этиш самарадорлиги билан боғлиқ қатор масалалар белгилаб олинди.
Жумладан, сенаторлар фуқароларнинг экологик ҳуқуқлари таъминланишидан, айниқса, мамлакатимиз пойтахтидаги вазиятдан хавотир билдирди. Бундан ташқари, турли шаклдаги зўравонликдан болаларни ҳимоя қилиш механизмларини такомиллаштириш, бу борада ота-оналар, таълим муассасалари ва ҳокимият бошқа органларининг масъулиятини ошириш зарурлиги қайд этилди.
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий стратегиясини амалга оширишга оид “йўл харитаси”да белгиланган қатор қонун лойиҳаларини ишлаб чиқиш ва қабул қилиш кечиктирилаётгани айтиб ўтилди.
Ҳар томонлама муҳокама якунлари бўйича Сенат қарори қабул қилинди. Унга кўра, Ўзбекистоннинг инсон ҳуқуқлари соҳасидаги халқаро мажбуриятларини сўзсиз бажариш мақсадида тегишли вазирлик ва идоралар билан ҳамкорликда иш олиб бориш режалаштирилган.

Сенат заслушал информацию о состоянии соблюдения в Узбекистане международных обязательств по правам человека
На пятьдесят втором пленарном заседании Сената заслушана информация директора Национального центра по правам человека о состоянии соблюдения в Узбекистане международных обязательств по правам человека.
Отмечалось, что с принятием обновленной Конституции Узбекистана на всенародном референдуме в 2023 году создана новая законодательная основа для совершенствования механизмов защиты прав человека в соответствии с передовыми международными стандартами.
Национальная комиссия по противодействию торговле людьми и принудительному труду преобразована в Национальную комиссию по вопросам противодействия торговле людьми и достойного труда, учрежден Институт национального докладчика по этим вопросам.
В целях эффективной реализации Конвенции о правах инвалидов только в течение 2023 года приняты 2 указа Президента и 3 постановления Кабинета Министров, направленных на создание необходимых условий для людей с инвалидностью.
Активизировалось участие Узбекистана в работе Всемирной образовательной программы ООН в области прав человека. Постановлением Президента страны от 7 февраля 2023 года утверждена Национальная программа образования в области прав человека.
Вступил в силу Закон «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи с дальнейшим совершенствованием системы надежной защиты прав, свобод и законных интересов женщин и детей», который поднял на новый уровень работу по защите прав женщин и детей, усилению норм ответственности за совершение в отношении них неправомерных действий, а также домашнее насилие.
В то же время на заседании, исходя из проведенных изучений, был обозначен ряд проблем, связанных с эффективностью внедрения международных стандартов в области прав человека.
Так, сенаторы выразили обеспокоенность в связи с ситуацией по обеспечению экологических прав граждан, особенно в столице страны. Кроме того, отмечена необходимость совершенствования механизмов защиты детей от различных форм насилия, а также повышения ответственности родителей, образовательных учреждений и других органов власти в этом направлении.
Подчеркивалась обеспокоенность с отставанием в разработке и принятии ряда законопроектов, определенных «Дорожной картой» по реализации Национальной стратегии Республики Узбекистан в области прав человека.
По итогам всестороннего обсуждения принято постановление Сената, согласно которому запланирована совместная работа с профильными министерствами и ведомствами в целях безусловного исполнения международных обязательств Узбекистана в области прав человека.