“Ногиронлиги бўлган шахсларнинг таълим олиши, уларни касбга тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш” мавзусида давра суҳбати ўтказилди
Бугун Олий Мажлис Сенатининг Фан, таълим ва соғлиқни сақлаш масалалари қўмитаси, Ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги ҳамда «Юксалиш» умуммиллий ҳаракати томонидан “Ногиронлиги бўлган шахсларнинг таълим олиши, уларни касбга тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш” мавзусида давра суҳбати ўтказилди.
Тадбирда ногиронлиги бўлган шахсларнинг таълим олиши, уларни касбга тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш бўйича амалга оширилаётган ишлар ҳолати муҳокама қилинди.
Маълумки, “Ўзбекистон–2030” стратегиясига мувофиқ ногиронлиги бўлган шахсларни қўллаб-қувватлаш бўйича янги тизимни жорий қилиш ҳамда улар учун қулай ва мақбул муҳитни яратиш, хусусан, ногиронлиги бўлган шахсларни муносиб иш билан таъминлаш орқали улар бандлигини 2 баробарга ошириш вазифаси қўйилган.
Камбағалликни қисқартириш ва бандлик вазирлиги тасарруфидаги “Ишга марҳамат” мономаркази ва касб-ҳунарга ўқитиш марказлари томонидан 2022 йилда 3 399 нафар, 2023 йилда 5 200 нафар ва 2024 йилнинг январь-апрель ойларида 2 040 нафар ногиронлиги бўлган ишсиз шахслар касб-ҳунарларга ўқитилган.
Ногиронлиги бўлган ёшларга анъанавий ва замонавий касбларни ўргатиш, умумтаълим фанлари ҳамда хорижий тилларга ўқитиш, ўқиш даврида яшаш ва транспорт харажатларини қоплаб бериш мақсадида субсидия ажратиш чоралари кўрилмоқда. Ўтган 2023 йил давомида электрон портал орқали жами 1 557 та аризалар келиб тушган бўлиб, ижобий тавсия берилган 437 нафар ногиронлиги мавжуд ёшларга 5,1 млрд сўм субсидия маблағлари ажратилган.
Тадбирда мономарказ ва касб-ҳунарларга ўқитиш марказларида ногиронлиги бўлган шахслар учун махсус ўқув курсларини ташкил этишда шарт-шароитлар яратиш, касб-ҳунарларга ўқитилган ногиронлиги бўлган шахсларнинг бандлигини таъминлаш, уларнинг меҳнат фаолиятига рухсат этилган соҳа ва тармоқларни ўрганиш ҳамда талаб юқори бўлган касблар рўйхатини шакллантириш каби масалаларга алоҳида эътибор қаратилди.
Давра суҳбатида мутасадди вазирлик ва идоралар вакилларининг ногиронлиги бўлган шахсларга таълим бериш, уларни касбга тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш борасидаги хориж тажрибаси, соҳа ҳуқуқий асосини такомиллаштириш бўйича тавсиялари, шунингдек, ногиронлиги бўлган шахсларнинг бандлигини таъминлаш кўрсаткичларини таҳлил қилиб бориш юзасидан фикрлари эшитилди.
Давра суҳбати якунида ногиронлиги бўлган шахсларнинг таълим олиши, уларни касбга тайёрлаш бўйича тавсиялар қабул қилинди.

Состоялся «круглый стол» на тему «Получение образования лицами с инвалидностью, их профессиональная подготовка, переподготовка и повышение квалификации»
Сегодня Комитетом Сената Олий Мажлиса по вопросам науки, образования и здравоохранения, Национальным агентством социальной защиты и Общенациональным движением «Юксалиш» был проведен «круглый стол» на тему «Получение образования лицами с инвалидностью, их профессиональная подготовка, переподготовка и повышение квалификации».
В ходе мероприятия обсуждалось состояние проводимой работы по обучению, профессиональной подготовке, переподготовке и повышению квалификации лиц с инвалидностью.
Как известно, Стратегией «Узбекистан–2030» определена задача по внедрению новой системы поддержки лиц с инвалидностью и созданию благоприятной и оптимальной среды для них, в частности, путем обеспечения достойной занятости лиц с инвалидностью, повышению их занятости в 2 раза.
Моноцентром «Ишга мархамат» и центрами профессионального обучения при Министерстве занятости и сокращения бедности в 2022 году обучены профессиям 3 399 безработных лиц с инвалидностью, в 2023 году 5 200 лиц и в январе-апреле 2024 года 2 040 лиц.
Принимаются меры по выделению субсидий в целях обучения молодежи с инвалидностью традиционным и современным профессиям, общеобразовательным предметам и иностранным языкам, покрытия расходов на проживание и транспорт в период обучения. За прошедший 2023 год через электронный портал поступило 1 557 заявлений, 437 молодых людей с инвалидностью, которым даны положительные рекомендации, получили субсидии в размере 5,1 млрд сумов.
Особое внимание уделено таким вопросам, как создание условий для организации специальных учебных курсов для лиц с инвалидностью в моноцентрах и центрах профессионального обучения, обеспечение занятости обученных профессиям лиц с инвалидностью, изучение областей и отраслей, в которых разрешена их трудовая деятельность, а также формирование перечня профессий, пользующихся высоким спросом.
В ходе «круглого стола» заслушаны рекомендации представителей ответственных министерств и ведомств относительно зарубежного опыта обучения лиц с инвалидностью, их профессиональной подготовки, переподготовки и повышения квалификации, совершенствования правовой основы в данной сфере, а также их мнения касательно анализа показателей обеспечения занятости лиц с инвалидностью.
По итогам «круглого стола» приняты рекомендации по обучению лиц с инвалидностью, их профессиональной подготовке.