Самарқанд форуми: Инсон ҳуқуқларига таҳдид солаётган экологик муаммолар ечимини топиш йўлида муҳим қадам
Кўҳна ва навқирон Самарқанд шаҳри яна бир нуфузли халқаро форумга мезбонлик қилди. Инсон ҳуқуқлари бўйича IV Самарқанд форуми «Экологик муаммолар: ўзгарувчан дунёда инсон ҳуқуқлари келажаги, барқарор ечимлар топиш» мавзусига бағишланди.
Форум Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази, Адлия вазирлиги ва «Тараққиёт стратегияси» маркази томонидан, ҳамкор халқаро ташкилотлар, жумладан, БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари бошқармаси, Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссарининг Марказий Осиё бўйича минтақавий бюроси, БМТнинг Ўзбекистондаги жамоаси, ЕХҲТ Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюроси, ЕХҲТнинг Ўзбекистондаги лойиҳалари мувофиқлаштирувчиси, ИҲТ, ШҲТ, МДҲ, ЕИ, Иқтисодий ҳамкорлик ташкилоти, Осиёда ҳамкорлик ва ишонч чоралари бўйича кенгаш, Туркий тилли давлатлар парламент ассамблеяси, Фридрих Эберт жамғармаси, Конрад Аденауэр жамғармаси қўллаб-қувватлаши билан ташкил этилди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев форум иштирокчиларига табрик йўллади. Табрикни Президентнинг матбуот котиби Шерзод Асадов ўқиб эшиттирди.
Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори Акмал Саидов иқлим ва инсон ҳуқуқлари муаммолари муҳокама қилинган ушбу халқаро анжуманни ташкил этиш ташаббуси Ўзбекистон Президентининг БМТнинг Иқлим ўзгариши бўйича конференциясидаги (СOP28) нутқида илгари сурилганини таъкидлади.
Янги Ўзбекистонда инсон қадри, унинг ҳуқуқ ва манфаатларини таъминлаш давлатимиз сиёсатининг устувор йўналиши этиб белгиланган. Инсоннинг экологик ҳуқуқлари конституциявий даражада мустаҳкамланган. Айниқса, аҳолининг энг заиф гуруҳлари, ногиронлиги бўлган шахслар, болалар, аёллар, кекса ёшдагилар, кам таъминланганлар ва ижтимоий ҳимояга муҳтож бошқа қатламлар вакиллари ҳуқуқларини ҳимоя қилишга эътибор кучайтирилмоқда.
Шундан кейин БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари Фолькер Тюрк ҳамда ЕХҲТ Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюроси директори Маттео Мекаччининг видеомурожаатлари намойиш этилди.
Адлия вазири ўринбосари Музраф Икромов, БМТнинг Ўзбекистондаги доимий мувофиқлаштирувчиси Сабина Маҳл иштирокчиларни табриклаб, мазкур нуфузли анжуман мавзуси жуда долзарблигини қайд этди.
Спикерлар Самарқанд форуми кескин экологик муаммолар кучайган бир шароитда инсон ҳуқуқлари ҳимоясига эътибор қаратилиши бир ҳудуд ёки минтақа эмас, балки бутун дунё – инсониятга дахлдор масала эканини эътироф этди.
Форум ишини бошқариб борган Инсон ҳуқуқлари бўйича Миллий марказ директори А.Саидов Президентимиз Шавкат Мирзиёевга Инсон ҳуқуқлари бўйича IV Самарқанд форумига юксак эътибор кўрсатиб табрик йўллагани учун миннатдорчилик билдирди. Самарқанд форуми – Самарқанд руҳини ўзида мужассам этган нуфузли анжуман экани, бу ерда инсон ҳуқуқлари бўйича Самарқанд анъаналари шаклланаётганини алоҳида эътироф этди.
Қайд этилганидек, сайёрамиз миқёсида учта инқироз – иқлим ўзгариши, биохилма-хиллик йўқолиши ва атроф-муҳит ифлосланиши кучаймоқда. Бу хавф-хатарлар ҳатто дунё геосиёсий архитектурасига ҳам таъсир кўрсатаётир.
Барқарор ривожланиш йўлида энг асосий таҳдидга айланган иқлим ўзгаришининг салбий оқибатлари Орол фожиаси туфайли Марказий Осиёда жиддий сезилмоқда. Бу глобал фожиа оқибатларини бартараф этиш йўлида Ўзбекистон ўз имкониятлари даражасида ҳаракат қилаётган бўлишига қарамай, бу саъй-ҳаракатларни давом эттириш учун халқаро ҳамжамиятнинг қўллаб-қувватлаши жуда муҳим.
Шу маънода, Ўзбекистон Президенти 2023 йил 20 сентябрда БМТ Бош Ассамблеясининг 78-сессиясида сўзлаган нутқида БМТ Бош Ассамблеясининг «Марказий Осиё глобал иқлим таҳдидлари қаршисида: умумий фаровонлик йўлида ҳамжиҳатлик» резолюциясини қабул қилиш ташаббусини илгари сурди.
Президент Шавкат Мирзиёевнинг БМТ Бош Ассамблеяси 75-сессиясидаги ташаббуси билан 2021 йилда БМТ Бош Ассамблеясининг «Оролбўйи минтақасини экологик инновациялар ва технологиялар ҳудуди деб эълон қилиш тўғрисида»ги резолюцияси қабул қилинганини алоҳида қайд этиш лозим. Бош Ассамблея бундай мақомни биринчи бўлиб Оролбўйи минтақасига тақдим этди.
Натижада 2018-2022 йиллар давомида Орол денгизининг қуриган тубида 1,7 миллион гектар ўрмонзорлар яратилди. Орол фожиаси оқибатларини юмшатиш, Оролбўйида биохилма-хилликни сақлаш учун 3,5 миллион гектардан ортиқ майдонда табиат парклари, қўриқхоналар ва давлат ҳимоя ҳудудлари барпо этилди. Қорақалпоғистон Республикаси ва Хоразм вилояти аҳолисини марказлашган тарзда ичимлик суви билан таъминлаш ҳолати анча яхшиланди.
Форумда сўзга чиққан Адлия вазирининг ўринбосари М.Икромов глобал муаммога айланиб бораётган автомобиллар ҳаракатланиши ва тирбандликларнинг авж олиб бораётгани ҳам ҳавонинг ифлосланиши сабабларини келтириб чиқараётганини таъкидлади. Шу боис, глобал хавфлар авж олаётган бир пайтда инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилишнинг барқарор келажагини белгилаб олиш, фуқароларнинг экологик ҳуқуқларини таъминлаш – Янги Ўзбекистоннинг устувор стратегик вазифаларидан биридир.
Форум доирасида «Инсон ҳуқуқлари ҳимояси учун» кўкрак нишонининг чет эллик совриндорлари тақдирланди.
Форумнинг биринчи пленар сессияси экологик муаммоларни ҳал этиш ва инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилишда халқаро ташкилотларнинг етакчилиги ва инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтларнинг ролига бағишланди.
Мавзу юзасидан Ислом ҳамкорлик ташкилоти (ИҲТ) Инсон ҳуқуқлари бўйича мустақил доимий комиссияси котибияти ижрочи директори профессор Ноура бинт Заид Алрашоуд, Туркий Давлатлар Парламент Ассамблеяси (ТуркПА) Бош котиби Мэҳмет Сурейя Эр, Осиёда ҳамкорлик ва ишонч чоралари бўйича кенгаш Бош котиби ўринбосари Чжанг Линг, Шанхай ҳамкорлик ташкилоти (ШҲТ) маслаҳатчиси Беҳруз Моҳтари маъруза қилди.
ЕХҲТ Иқтисодий ва экологик фаолияти мувофиқлаштирувчиси, элчи Бакит Жусуповнинг видеомурожаати ҳамда Европа Иттифоқи Инсон ҳуқуқлари бўйича махсус вакили Олоф Скуг, Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги (МДҲ) Бош котиби ўринбосари Нурлан Сеитимовнинг онлайн чиқишлари тингланди.
Элчи Б.Жусуповнинг қайд этишича, ҳозирги кунда ЕХҲТнинг Ўзбекистондаги лойиҳалари мувофиқлаштирувчиси мамлакатдаги иқлим билан боғлиқ муаммолар харитасини тузмоқда. Шу асосда ҳукумат аҳолининг, жумладан, ижтимоий ҳимояга муҳтож инсонларнинг эҳтиёжларини қондирадиган ахборот сиёсатини ишлаб чиқиши мумкин.
Н.Сеитимов иқлим ўзгаришлари билан боғлиқ муаммоларга нисбатан аҳолининг муносабатини шакллантирмасдан туриб, уларни ижобий ҳал этиш қийин эканига эътибор қаратди. Шунинг учун ҳам, МДҲ Бош котиби ўринбосарининг фикрича, “Экология соҳасида онгли шахсни тарбиялаш – сайёрамиз ҳаётини сақлаб қолишнинг муҳим шартларидан биридир.
Биринчи ялпи мажлис доирасидаги мунозаралар халқаро ташкилотларнинг атроф-муҳит муаммоларини ҳал қилиш ва инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш борасида истиқболли барқарор ечимларни топиш учун қулай мулоқот майдонига айланди.
Маърузачилар ўзлари мансуб ташкилотларнинг бу борадаги ёндашувларига тўхталар экан, экологияни соғломлаштиришга қаратилган бошқарув жараёнларида инсон ҳуқуқларини таъминлаш нуқтаи назаридан зарур инновацион ғоялар, илғор тажрибалар ва ҳамкорликдаги саъй-ҳаракатлар алоҳида ўрин тутишини билдирди.
Инсон ҳуқуқлари бўйича Самарқанд форумининг мазкур анжумани, айниқса, инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлар вакилларининг ўзаро фикр алмашишлари учун муҳим аҳамият касб этди.
Иккинчи пленар сессияда иқлим ўзгаришининг глобал тенденциялари ва уларнинг заиф гуруҳлари контекстида ижтимоий, иқтисодий ҳуқуқларга таъсири, учинчи пленар сессияда иқлим ўзгариши шароитида инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бўйича глобал стратегиялар ва ҳамкорлик, шунингдек, экологик ҳуқуқларни ҳимоя қилиш ва иқлим ташаббусларини амалга оширишда бизнес ва фуқаролик жамиятининг роли кўриб чиқилди.
200 нафардан ортиқ халқаро, минтақавий, хорижий ва миллий ташкилотлар вакиллари оффлайн ва онлайн форматда иштирок этган форум якунида “Иқлим ўзгариши шароитида инсон ҳуқуқларини глобал ҳимоя қилиш: барқарор келажак учун мажбуриятлар ва ҳаракатлар тўғрисида Самарқанд декларацияси” ишлаб чиқилди.

Самаркандский форум: важный шаг на пути к решению экологических проблем, угрожающих правам человека
В древнем и вечно молодом Самарканде проводится еще один престижный международный форум – четвертый Самаркандский форум по правам человека, посвященный теме «Экологические проблемы: будущее прав человека в меняющемся мире, поиск устойчивых решений».
Форум организован Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека, Министерством юстиции, Центром «Стратегия развития». В числе международных партнеров – международные организации, в том числе Управление Верховного комиссара ООН по правам человека, Региональное отделение Управления Верховного комиссара по правам человека (УВКПЧ) для Центральной Азии, Страновая группа ООН в Узбекистане, Бюро ОБСЕ по демократическим институтам и правам человека, Офис Координатора проектов Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе, ОЭС, ШОС, ЕС, Совещание по взаимодействию и мерам доверия в Азии, Парламентская ассамблея тюркоязычных государств, Фонд имени Фридриха Эберта, Фонд имени Конрада Аденауэра.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев поздравил участников четвертого Самаркандского форума по правам человека. Поздравление зачитал пресс-секретарь Президента Шерзод Асадов.
В своем вступительном слове первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Акмаль Саидов отметил, что инициатива организации этой международной конференции, на которой обсуждаются вопросы климата и прав человека, была выдвинута в выступлении Президента Узбекистана на конференции ООН по изменению климата (СОР28).
В Новом Узбекистане ценность человека, обеспечение его прав и интересов определены в качестве приоритетного направления политики государства. Экологические права человека закреплены на конституционном уровне. Уделяется особое внимание защите прав самых уязвимых групп населения, лиц с инвалидностью, детей, женщин, пожилых, представителей малообеспеченных, социально нуждающихся и других слоев общества.
Затем были показаны видеообращения Верховного комиссара ООН по правам человека Фолькера Тюрка и директора Бюро ОБСЕ по демократическим институтам и правам человека Маттео Мекаччи.
На церемонии открытия участников приветствовали заместитель министра юстиции Республики Узбекистан Музраф Икрамов, Постоянный координатор ООН в Узбекистане Сабине Махл, которые отметили актуальность престижного форума.
Спикеры признали, что усиление внимания Самаркандского форума к вопросу защиты прав человека в условиях, когда в мире наблюдается критическая экологическая ситуация, – это вопрос, имеющий отношение не к одному региону, а ко всему миру – всему человечеству.
Руководивший работой форума А. Саидов поблагодарил Президента Шавката Мирзиёева за внимание к четвертому Самаркандскому форуму по правам человека и поздравление участникам. Отмечалось, что форум – престижное мероприятие, воплощающее «самаркандский дух», здесь формируются самаркандские традиции в области прав человека.
Как было отмечено на форуме, усиливаются три глобальных кризиса: изменение климата, утрата биоразнообразия и загрязнение окружающей среды. Эти риски влияют также и на геополитическую архитектуру мира.
Негативные последствия изменения климата, ставшего главной угрозой устойчивому развитию, особенно ощущаются в Центральной Азии из-за Аральской трагедии. Несмотря на то, что Узбекистан по мере возможности занимается устранением последствий этой глобальной трагедии, для реализации этих действий особенно важна поддержка международного сообщества.
В своей речи на 78-сессии Генеральной Ассамблеи ООН 20 сентября 2023 года Президент Узбекистана выдвинул инициативу о принятии резолюции Генеральной Ассамблеи ООН «Центральная Азия перед лицом экологических проблем: укрепление региональной солидарности во имя устойчивого развития и процветания».
По инициативе Президента Шавката Мирзиёева, выдвинутой на 75-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН, в 2021 году была принята резолюция Генеральной Ассамблеи ООН «Об объявлении региона Приаралья территорией экологических инноваций и технологий». Регион Приаралья стал первым, которому такой статус присвоила Генеральная Ассамблея.
В результате в течение 2018–2022 годов на высохшем дне Аральского моря созданы 1,7 миллиона гектаров лесов. Для смягчения последствий Аральской трагедии, сохранения биоразнообразия в Приаралье на площади более 3,5 миллиона гектаров заложены природные парки, заповедники и охраняемые государством территории. Улучшилась ситуация с централизованным обеспечением питьевой водой населения Республики Каракалпакстан и Хорезмской области.
Выступивший на форуме заместитель министра юстиции М. Икрамов отметил, что движение автомобилей, которое становится глобальной проблемой, также вызывает загрязнение воздуха. Поэтому определение стабильного будущего, защита прав человека в условиях глобальных рисков, обеспечение экологических прав граждан являются одной из приоритетных стратегических задач Нового Узбекистана.
В рамках форума состоялась церемония награждения обладателей нагрудного знака «Инсон хукуклари химояси учун».
Первая пленарная сессия была посвящена роли руководств международных организаций и национальных институтов правозащиты в решении экологических проблем и защите прав человека. С докладами выступили исполнительный директор секретариата Независимой постоянной комиссии по правам человека Организации исламского сотрудничества (ОИС), профессор Ноура бинт Заид Алрашоуд, Генеральный секретарь Парламентской ассамблеи тюркских государств (ТЮРКПА) Мэхмет Сурейя Эр, заместитель Генерального секретаря Совещания по взаимодействию и мерам доверия в Азии Чжанг Линг, советник Шанхайской организации сотрудничества (ШОС) Бехруз Мохтари.
С видеообращением выступил Координатор по экономической и экологической деятельности Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ), посол Бакыт Джусупов, в режиме онлайн выступили специальный представитель Европейского Союза по правам человека Олоф Скуг, заместитель Генерального секретаря Содружества Независимых Государств (СНГ) Нурлан Сеитимов.
Как отметил посол Б. Джусупов, Координатор проектов ОБСЕ в Узбекистане составляет карту проблем, связанных с климатом страны. На ее основе правительство может разработать информационную политику, удовлетворяющую потребности населения, в том числе социально нуждающихся людей.
Н. Сеитимов обратил внимание на сложность позитивного решения проблемы изменения климата без формирования отношения населения к этой проблеме. По мнению Генерального секретаря СНГ, воспитание сознательной личности в сфере экологии – одно из важных условий сохранения жизни на планете.
Для международных организаций дискуссии в рамках первого пленарного заседания стали хорошей площадкой для обсуждения перспективных устойчивых решений экологических проблем и защиты прав человека.
Говоря о подходах своих организаций к данным вопросам, докладчики отметили, что в процессах управления, направленных на оздоровление экологии, с точки зрения обеспечения прав человека особое место занимают инновационные идеи, передовой опыт и совместные усилия.
Первая сессия форума была важна для обмена мнениями представителями национальных институтов по правам человека.
На второй пленарной сессии рассматривались глобальные тенденции изменения климата и их воздействие на социальные, экономические права уязвимых групп. На третьей обсуждались глобальные стратегии и сотрудничество в защите прав человека, роль бизнеса и гражданского общества в защите экологических прав и реализации климатических инициатив.
По итогам форума, в котором в онлайн- и офлайн-формате приняли участие более 200 представителей международных, региональных, зарубежных и национальных организаций, разработан документ «Глобальная защита прав человека в условиях изменения климата: Самаркандская декларация обязательств и действий во имя устойчивого будущего».