Самарқанд форумида “Инсон ҳуқуқлари ҳимояси учун” кўкрак нишони топширилди
Инсон ҳуқуқлари бўйича IV Самарқанд форуми доирасида «Инсон ҳуқуқлари ҳимояси учун» кўкрак нишони совриндорларини тақдирлаш маросими ўтказилди.
Тантанали тадбирни Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори Акмал Саидов кириш сўзи билан очиб, «Инсон ҳуқуқлари ҳимояси учун» кўкрак нишонининг чет эллик совриндорларини тақдирлаш анъанага айланганини қайд этди.
Жорий йилда инсон ҳуқуқлари соҳасида фаолият юритаётган хорижий давлатларнинг тўрт нафар вакили ушбу мукофотга лойиқ кўрилди.
Жумладан, Шереф Малкоч, Туркия Республикаси Бош Омбудсмани – Инсон ҳуқуқларини таъминлаш борасида Туркий тилли давлатлар ўртасидаги ҳамкорликни ривожлантиришга қўшган ҳиссаси учун;
Нура бинт Заид ал-Рашуд, Ислом ҳамкорлик ташкилоти (ИҲТ) Инсон ҳуқуқлари бўйича мустақил доимий комиссияси котибияти ижрочи директори, профессор – ИҲТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича мустақил доимий комиссияси билан ҳамкорликни ривожлантиришга қўшган ҳиссаси учун;
Рашид Ҳамад Ҳумаид Албалуши, Ўмон султонлигининг Инсон ҳуқуқлари бўйича комиссияси раиси – инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва таъминлаш соҳасидаги халқаро ҳамкорлиги учун;
Марьям бинт Абдуллоҳ ал-Аттия, Қатар давлати Инсон ҳуқуқлари бўйича Миллий қўмитаси раиси – инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва таъминлаш соҳасидаги халқаро ҳамкорлиги учун ушбу мукофот билан тақдирланди.
“Инсон ҳуқуқлари ҳимояси учун” кўкрак нишони ўз соҳибларига тантанали равишда топширилди.
Қатарлик совриндор ҳамкоримизнинг мукофотини Қатар давлати Инсон ҳуқуқлари бўйича миллий қўмитаси бош котиби Султон бин Ҳасан ал-Жамали қабул қилиб олди.
Айтиб ўтиш керакки, “Инсон ҳуқуқлари ҳимояси учун” кўкрак нишони Ўзбекистон Республикаси Президенти ташаббуси билан 2020 йилда таъсис этилган. Бундан кўзланган мақсад инсон ҳуқуқлари ва эркинликларини ҳимоя қилишда катта ҳисса қўшган фуқаролар ва ташкилотларни моддий ва маънавий рағбатлантириш, бу фаолиятни амалга оширишда ўрнак бўлаётганларни намуна қилиб кўрсатиш, уларнинг тажрибасини оммалаштиришдир.

На форуме вручен нагрудный знак “Инсон хукуклари химояси учун”
В рамках IV форума по правам человека состоялась церемония награждения обладателей нагрудного знака “Инсон хукуклари химояси учун”.
Торжественное мероприятие вступительной речью открыл директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Акмаль Саидов. Он отметил, что стало хорошей  традицией награждать этим нагрудным знаком  зарубежных коллег.
В этом году награду получили четыре представителя зарубежных стран, ведущие деятельность  в сфере прав человека:
Главный Омбудсман  Турецкой Республики Шереф Малкоч удостоился данной награды  за вклад в развитие сотрудничества между тюркоязычными странами в обеспечении прав человека;
исполнительный директор секретариата Независимой постоянной комиссии по правам человека Организации исламского сотрудничества (ОИС), профессор Нура бинт Заид ар-Рашуд, – за вклад в развитие сотрудничества Организации исламского сотрудничества с Независимой постоянной комиссией по правам человека;
председатель Комиссии по правам человека Султаната Оман Рашид Хамад Хумаид Албалуши – за международное сотрудничество в области защиты и обеспечения прав человека;
председатель Национального комитета по правам человека Катара Марьям бинт Абдулла Аль-Аттия -  за международное сотрудничество в области защиты и продвижения прав человека.
Нагрудные знаки “Инсон хукуклари химояси учун”  торжественно вручили  обладателям. Награду нашего коллеги  из Катара принял генеральный секретарь Национального комитета по правам человека Государства Катар Султан бен Хасан аль-Джамали.
Нагрудный знак “Инсон хукуклари химояси учун” учрежден в 2020 году по инициативе Президента Республики Узбекистан в целях  материального и морального стимулирования  граждан и организаций, внесших большой вклад в защиту прав и свобод человека, широкого представления   тех, кто показывает  пример в осуществлении  такой  деятельности, популяризации  их опыта.