Антониу Гутерриш: БМТ Ўзбекистон билан тинчлик ва хавфсизлик, барқарор ривожланиш ва инсон ҳуқуқларини таъминлашга қаратилган ҳамкорликни мустаҳкамлашга интилади
ТОШКЕНТ, 1 июль. /"Дунё" АА/. Кеча Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош котиби Антониу Гутерриш расмий ташриф билан Ўзбекистонга келди. Икки кунлик ташриф арафасида олий мартабали меҳмон "Дунё" ахборот агентлигига интервью бериб, ҳамкорликнинг бугунги ҳолати ва истиқболларига оид саволларга жавоб берди ҳамда мамлакатимизнинг замонавий тараққиёти бўйича қарашлари билан ўртоқлашди:
– Жаноб Гутерриш, дастлабки саволни мамлакатимизнинг бугунги тараққиёти, биринчи навбатда, Ўзбекистонда Барқарор ривожланиш мақсадларига эришиш, хусусан, камбағалликка қарши курашиш, озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш, гендер тенглиги ва таълим олишга имконият яратиш борасида амалга оширилаётган чора-тадбирлар ҳақидаги фикрларингиздан бошласак...
– Ўзбекистон 2030 йилгача бўлган кун тартиби ва Барқарор ривожланиш мақсадларига қатъий содиқлигини намойиш этмоқда.
"Ўзбекистон – 2030" стратегияси Барқарор ривожланиш мақсадлари билан чамбарчас боғлиқ бўлиб, унда инсон ҳуқуқлари, гендер тенглиги ва хотин-қизларнинг ҳуқуқ ва имкониятларини кенгайтириш, "яшил" ривожланиш, коррупцияга қарши курашиш ва қонун устуворлигини таъминлаш каби йўналишларга асосий урғу берилган. Трансчегаравий сув ресурсларидан самарали фойдаланиш ва уларни бошқариш, шунингдек, мамлакат чегараларини делимитация ва демаркация қилиш масалаларини ҳал этишга алоҳида эътибор Ўзбекистон ва унинг қўшни мамлакатлар ўртасидаги хавфсизлик, барқарорлик ва яқин муносабатларни мустаҳкамлашга хизмат қилади.
Президент Шавкат Мирзиёев иш ўринлари имкониятларини кенгайтириш, жумладан, тартибли ва хавфсиз меҳнат миграцияси орқали янада барқарор ҳамжамият ва жамиятлар яратишга кўмаклашиш тарафдори эканини таъкидлагани муҳимдир.
– Сўнгги йилларда мамлакатимиз инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва илгари суриш соҳасида маълум муваффақиятларга эришди: болалар ва мажбурий меҳнатга барҳам берилди, оммавий ахборот воситалари эркинлаштирилди, мамлакатимиз БМТнинг инсон ҳуқуқлари бўйича ихтисослашган муҳим органлари фаолиятида фаол иштирок этмоқда. Мазкур йўналишдаги жараёнлар хусусида қарашларингиз билан ўртоқлашсангиз.
– Ўзбекистон инсон ҳуқуқлари соҳасида ютуқларга эришмоқда. БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссарининг ўтган йили мамлакатингизга ташрифи ҳам бунинг яққол ифодасидир. Умид қиламанки, ушбу муҳим йўналишдаги ҳамкорлигимиз келгусида ҳам давом этади. Пахта далаларида мажбурий меҳнатга барҳам бериш, фуқаролиги бўлмаган шахсларга фуқаролик бериш, аёллар ва болаларни Сурия ва бошқа ерлардаги лагерлардан қайтариш ва реинтеграция қилиш – том маънодаги ижобий ўзгариш ҳисобланади ҳамда бошқа давлатлар учун ўрнак бўладиган намунадир. Мен Ўзбекистонни эришилган ютуқлар билан чекланиб қолмасликка чақираман ҳамда зўравонлик ва гендер камситиш масалаларига ечим топиш, фаол фуқаролик жамияти ва оммавий ахборот воситаларини ривожлантириш учун қулай шарт-шароитлар яратиш йўлидаги ишларни давом эттиришга чорлайман.
– Ўзбекистон ташаббуси билан БМТ Бош Ассамблеясининг глобал кун тартибидаги долзарб масалалар бўйича қатор резолюциялари қабул қилинди, мамлакатимиз Инсон ҳуқуқлари қўмитаси ва ЭКОСОСга сайланди. Ўзбекистоннинг халқаро майдондаги фаолияти тўғрисида тўхталиб ўтсангиз.
– Ўзбекистон БМТ ва унинг органлари билан кенг кўламли масалалар бўйича ҳамкорлик қилмоқда. 2017 йилдан буён БМТ Бош Ассамблеяси Ўзбекистон ташаббуси билан тўққизта, жумладан, 2024 йилда учта резолюцияни қабул қилди. "Халқаро цивилизациялар ўртасидаги мулоқот куни" ва "Марказий Осиё давлатларининг гиёҳвандлик билан боғлиқ муаммоларни самарали ҳал этиш ва бартараф этиш учун ягона фронт бўлиб ҳаракат қилиш ва ҳамкорлик қилишга тайёрлиги" резолюциялари шулар жумласидандир. Ўзбекистоннинг БМТ Иқтисодий ва Ижтимоий Кенгашига (ЭКОСОС) аъзо сифатидаги фаолияти мамлакатингизга жаҳон миқёсида ўз ҳиссасини қўшиш учун яна бир имконият яратади.
Жорий йилнинг сентябрь ойида Нью-Йоркда Келажак саммити бўлиб ўтиши режалаштирилган. Мазкур анжуман БМТ Хавфсизлик Кенгашидан тортиб, халқаро молиявий ташкилотларгача бўлган кўп томонлама тузилмалардаги ислоҳотларни кўриб чиқиш имкониятини яратади. Бунда Марказий Осиё давлатлари, жумладан, Ўзбекистон муҳим роль ўйнайди. Саммитда ва ундан кейин ҳам БМТ тинчлик ва хавфсизлик, барқарор тараққиёт ва инсон ҳуқуқларини таъминлаш мақсадида Ўзбекистон билан ҳамкорликни мустаҳкамлашга интилади.
– Бундан 7 йил аввал Ўзбекистонга ташрифингиз чоғида Орол денгизидаги экологик ҳалокатнинг аянчли оқибатларини кўрдингиз. Ўзбекистоннинг минтақа аҳолисини қўллаб-қувватлаш бўйича амалга оширилаётган халқаро ташаббуслари самарадорлигини қандай баҳолайсиз?
– 2017 йилда Оролбўйи минтақасига борганимда шок ҳолатига тушганимни яхши эслайман. Орол денгизининг йўқ бўлиб кетиши замонамизнинг энг йирик экологик офатларидан биридир. Инқироз оқибатлари атроф-муҳит, балиқчилик, қишлоқ хўжалиги ва инсон саломатлиги учун ҳалокатли бўлди.
Бунга жавобан Ўзбекистон ҳукумати, БМТ ва бошқа халқаро шериклар минтақа аҳолисининг эҳтиёжларини қондириш учун ҳамкорликни йўлга қўйди. Бирлашган Миллатлар Ташкилоти ва Ўзбекистон шафелигида таъсис этилган БМТнинг Оролбўйи минтақаси учун Инсон хавфсизлиги бўйича кўп томонлама шериклик Траст фонди бир қатор бошқа ҳукумат ва ташкилотлар кўмагида 16,2 миллион доллар маблағ йиғди ҳамда қиймати 13,5 миллион долларлик 7 та қўшма лойиҳани амалга оширди. Фонд аллақачон 300 мингга яқин аҳоли вакилларининг ҳаётини яхшилашга улгурди. У Оролбўйи минтақасини келажак авлодлар учун иқлим ўзгариши соҳасидаги инновациялар марказига айлантириб, 2030 йилгача барқарор ва иқлимга чидамли ривожланишга эътибор қаратишни ўз олдига мақсад қилган.
– Мазмунли суҳбат учун миннатдорлик билдирамиз ва Ўзбекистонга ташрифингиз самарали ўтишини тилаймиз.

Антониу Гутерриш: ООН рассчитывает на укрепление сотрудничества с Узбекистаном для продвижения мира и безопасности, устойчивого развития и прав человека
ТАШКЕНТ, 1 июля. /ИА «Дунё»/. Вчера в Узбекистан с официальным визитом прибыл Генеральный секретарь Организации Объединенных Наций Антониу Гутерриш. Накануне двухдневного визита он дал эксклюзивное интервью ИА «Дунё», ответив на вопросы о развитии и перспективах сотрудничества, поделился своим видением современного развития нашей страны:
– Господин Гутерриш, не могли бы Вы поделиться своим мнением о текущем развитии нашей страны, в первую очередь о мерах, принимаемых в Узбекистане для достижения Целей устойчивого развития, в частности, по борьбе с бедностью, обеспечению продовольственной безопасности, гендерного равенства и доступа к образованию?
– Узбекистан демонстрирует твердую приверженность Повестке дня на период до 2030 года и Целям устойчивого развития.
Стратегия развития страны "Узбекистан-2030" тесно связана с ЦУР и уделяет приоритетное внимание правам человека, гендерному равенству и расширению прав и возможностей женщин, "зеленому" росту, борьбе с коррупцией и верховенству закона. Акцент на решении вопросов эффективного использования и управления трансграничными водными ресурсами, а также делимитации и демаркации границ страны может способствовать укреплению безопасности, стабильности и прочных отношений между Узбекистаном и его соседями.
Президент Шавкат Мирзиёев также подчеркнул свою приверженность расширению возможностей трудоустройства, в том числе посредством упорядоченной и безопасной трудовой миграции, которая может способствовать созданию более устойчивых сообществ и обществ.
– В последние годы наша страна достигла определенных успехов в области защиты и продвижения прав человека: детский и принудительный труд были искоренены, СМИ либерализованы, страна принимает участие в работе важных специализированных органов ООН по правам человека. Пожалуйста, поделитесь своим видением об этих процессах.
– Узбекистан добивается успехов в области прав человека. Об этом свидетельствует визит в вашу страну Верховного комиссара ООН по правам человека в прошлом году, и я надеюсь, что наше сотрудничество в этой важной области будет продолжаться. Прекращение принудительного труда на хлопковых полях, предоставление гражданства лицам без гражданства, возвращение и реинтеграция женщин и детей из лагерей в Сирии и других странах — это конкретные улучшения и модель для подражания другим странам. Я призываю Узбекистан не останавливаться на достигнутом прогрессе, а также продолжать находить решения проблемам насилия и дискриминации по признаку пола, создавать благоприятные условия для развития активного гражданского общества и СМИ.
– По инициативе нашей страны был принят ряд резолюций Генеральной Ассамблеи ООН по актуальным вопросам глобальной повестки дня, страна была избрана в Комитет по правам человека и ЭКОСОС. Мы были бы очень признательны за Ваше мнение о деятельности Узбекистана на международной арене.
– Узбекистан сотрудничает с ООН и ее органами по широкому кругу вопросов. С 2017 года Генеральной Ассамблеей ООН было принято девять резолюций, инициированных Узбекистаном, включая три в 2024 году. Среди них – «Международный день диалога между цивилизациями» и «Единое стремление и сотрудничество Центральной Азии для эффективного решения проблем, связанных с наркотиками». Предстоящий срок полномочий Узбекистана в Экономическом и Социальном Совете ООН (ЭКОСОС) предоставит еще одну возможность внести вклад на глобальной арене.
Саммит будущего в Нью-Йорке в сентябре этого года станет ключевой возможностью рассмотреть реформы многосторонних рамок, от Совета Безопасности ООН до международной финансовой архитектуры. Центральноазиатские страны, включая Узбекистан, играют важную роль. На саммите и в дальнейшем ООН рассчитывает на укрепление сотрудничества с Узбекистаном для продвижения мира и безопасности, устойчивого развития и прав человека.
– 7 лет назад, во время вашего визита в Узбекистан, вы увидели трагические последствия экологической катастрофы Аральского моря. Как бы Вы оценили эффективность международных инициатив Узбекистана по поддержке населения региона, которые были реализованы с тех пор?
– Я помню шок, который я испытал, когда посетил Аральское море в 2017 году. Его исчезновение — одна из величайших экологических катастроф нашего времени. Последствия кризиса были разрушительными для окружающей среды, рыболовства, сельского хозяйства и здоровья людей.
В ответ Правительство Узбекистана, ООН и другие международные партнеры сотрудничали для удовлетворения потребностей жителей этого региона. Многопартнерский трастовый фонд ООН по человеческой безопасности для региона Приаралья, созданный ООН и Узбекистаном, собрал 16,2 миллиона долларов и реализовал 7 совместных проектов на сумму 13,5 миллиона долларов при поддержке нескольких других правительств и организаций. Фонд уже улучшил жизнь почти 300 тысяч человек. Он планирует продолжать сосредотачиваться на устойчивом и климатически устойчивом развитии до 2030 года, превращая регион Аральского моря в центр инноваций в области изменения климата для будущих поколений.