– Бош директор жаноблари, биламизки, сиз Ўзбекистонга бир неча бора ташриф буюргансиз. Бугунги суҳбатимизни мамлакатимиз ҳақидаги фикрларингиз билан бошласак. Ўзбекистонни қандай тасаввур қиласиз, унинг тарихи, маданияти, замонавий тараққиёти ва халқаро майдондаги ўрнини қандай баҳолайсиз?
– Бисмиллаҳир роҳманир роҳийм. Мен Ўзбекистонга келганимда ҳар сафар ўзим учун янгидан-янги қирраларни кашф этаман. Бой тарих ва бетакрор маданий меросга эга ушбу ўлкадан завқ оламан. Бинобарин, ушбу жиҳатлар мамлакатнинг асосий рамзларидан бири бўлган – давлат байроғидаги ёрқин рангларда ҳам ўз аксини топган.
Ўзбекистон байроғининг илҳомбахш этувчи рангларини кўздан кечираётганимда, бу байроқ оддий туғ эмаслигига, у ўзида чуқур маъноларни ифодаловчи муқаддас рамзлигига амин бўлдим. Байроқ, фахрли воқеаларга бой давлат тарихига таянадиган рамзий рангларни ифодаловчи рисоладир. Бу заминнинг ерлари унумдор ва барокатлидир. Халқи эса тинчликпарвар ва осойишталик неъматини юксак қадрлайди.
Ўзбекистон байроғидаги мовий ранг мангу осмон ва обиҳаёт тимсолини акс эттиради. Бу ранг, шунингдек, ҳаётнинг давомийлиги, халқнинг умид ва интилишларини ўзида ифодалаган.
Оқ ранг эса ўзбек халқининг тинчлик, адолат ва тараққиётга интилишини тасдиқлайди. Байроқдаги яшил ранг Пайғамбаримиз Муҳаммад (с.а.в.) ҳақидаги саҳиҳ ҳадисларда ривоят қилинган самовий – Сирдарё ва Амударёнинг унумдорлигидан далолатдир.
Ўзбек заминида, билимга чанқоқ, тинчликка интилувчи халқ яшайди. У маърифатпарвар халқлар орасида муносиб ўрин эгаллашини азалдан исботлаб келган.
Албатта, Ўзбекистон – баракали замин, маънавият хазинаси, ислом цивилизациясининг буюк мероси соҳибидир. Бугун эса биз инноватор, Учинчи Ренесансга пойдевор қўяётган, ҳамкорликка очиқ, дунёвий демократик тараққиётга содиқлигини исботлаган, замон билан ҳамнафас, ўз маданиятини тиклаётган Янги Ўзбекистонни кўряпмиз.
Мамлакатингизнинг бугунги кунда халқаро майдондаги фаол позицияси яққол кўзга ташланмоқда. Ташкилотга келсак, шуни алоҳида таъкидлаш жоизки, сўнгги 15 йил ичида Тошкент, Бухоро ва Хива Ислом маданияти пойтахтлари деб эълон қилингани юртингизнинг буюк тарихига юксак ҳурмат ва унинг ислом дини ҳамда маданияти ривожига қўшган улкан ҳиссаси эътирофидир.
– ICESCO Ўзбекистоннинг буюк тарихини тиклаш, бой тарихий, маданий ва маънавий меросини дунёга очиш, асраб-авайлаш ва келажак авлодлар учун етказиш борасидаги саъй-ҳаракатларини қандай баҳолайди ва бу жараёнда ташкилот қандай ёрдам кўрсатмоқда?
– Ўзбекистонда ислом динининг инсонпарварлик тамойилларини тарғиб қилиш, улуғ муҳаддислар маънавий меросини ўрганиш, улар хотирасини абадийлаштириш, ёш авлодни буюк аждодлар меросига муносиб ҳолда тарбиялаш, диний бағрикенгликни мустаҳкамлаш, муқаддас қадамжоларни зиёрат қилиш истагида бўлган мусулмонлар учун кенг имкониятлар яратиш борасида улкан саъй-ҳаракатлар амалга оширилаётганини кўриб турибмиз. Имом Бухорий, Имом Термизий, Имом Мотуридий, Баҳоуддин Нақшбанд каби улуғ аждодларингиз номлари Ўзбекистон ва унинг ислом оламидаги идроки билан узвий боғлиқ. Бу илоҳиёт олимларини етиштирган муборак замин билан ҳамкорликни ривожлантириш биз учун катта шарафдир.
Ўзбекистон ва ICESCO ўртасидаги яқин ҳамкорлик ташкилот томонидан 2007 йилда Тошкентни Ислом маданияти пойтахти деб эълон қилинганидан бошланди. Ўша қутлуғ санадан бошлаб ўзаро манфаатлар, ҳурмат-эҳтиром асосида, муқаддас динимиз – дунёвий ва маърифий исломни мустаҳкамлаш йўлида самарали ҳамкорлик қилиб келяпмиз.
Ташкилотнинг барча аъзолари Самарқанд шаҳрининг 2025 йилда Ислом дунёси пойтахти деб эълон қилинишини қўллаб-қувватлаганидан мамнунмиз. Биз бу борада Ўзбекистоннинг турли тадбир ва анжуманлар ўтказиш бўйича барча ташаббусларини қўллаб-қувватлашга тайёрмиз.
– Янги Ўзбекистонда илм-фан ва таълим ривожига, жумладан, ўзбек халқининг маънавий меросини ўрганишга қаратилаётган эътибор ҳақида фикрингиз ҳам биз учун муҳим...
– Ўзбекистон раҳбари, муҳтарам Президент Шавкат Мирзиёев Жаноби Олийларининг жамиятда таълим ва илм-фаннинг ролини ошириш, маданиятни асраб-авайлаш ва юксалтиришга қаратилган саъй-ҳаракатлари ва ташаббусларини Аллоҳ таоло барокатли қилсин.
Мамлакатда ижтимоий тараққиётнинг бу муҳим масалаларига қанчалик ҳар томонлама ва оқилона ёндашилаётганининг шоҳиди бўлиб турибмиз. Давлатингиз раҳбари маънавият – тарихий бинонинг гумбази, муносиб келажак пойдевори эканини яхши тушунади. У асрлар давомида миллионлаб инсоний тақдирлар асосида шаклланган.
Пухта таҳлил ва илмий холислик туфайли олимларнинг саъй-ҳаракатлари, Ўзбекистон тарихининг энг муҳим саҳифалари қайта очилди, кўплаб атоқли маданият, фан арбоблари, ўзбек халқининг буюк аждодлари номлари қайта тикланди. Аввало, Шарқ Уйғониш даврини бошлаб берган Амир Темур ва Темурийлар даври ўзининг муносиб баҳосини олди. Темурийлар давридаги маърифатли Мовароуннаҳр руҳи, илм-фан ва маданиятнинг гуллаб-яшнаши Европа Уйғониш жараёнига катта таъсир кўрсатди ва жаҳон тамаддунига хизмат қилди. Соҳибқирон Амир Темур бугун нафақат Ўзбекистон халқининг, балки бутун инсониятнинг фахридир.
Шарқнинг буюк мутафаккирлари – Ал-Бухорий, Ат-Термизий, Хожа Аҳмад Яссавий, Баҳоуддин Нақшбанд, Ал-Беруний, Абу Али ибн Сино, Муҳаммад ал-Хоразмий, Аҳмад ал-Фарғоний, Мирзо Улуғбек, Алишер Навоий, Заҳириддин Муҳаммад Бобур ва бошқа ўзбек заминидан етишиб чиққан даҳоларнинг табаррук номлари, бетакрор асарлари ва ишлари қайта тикланди.
Ўсиб келаётган ёш авлодни халқ маънавиятининг муносиб давомчисига айлантириш борасидаги устувор вазифалар ҳам аниқ белгилаб берилмоқда.
Ўзбекистон Президенти ташаббуси билан ташкил этилган Ислом цивилизацияси маркази, Имом Бухорий халқаро илмий-тадқиқот маркази, Имом Термизий илмий-тадқиқот маркази ўзбек халқининг улкан меросини асраб-авайлаш ва ўрганишга садоқатини, илм-фан ва таълим ривожига қўшган улкан ҳиссасини ўзида мужассам этгани юксак эътирофга сазовордир.
– Мамлакатимизда маънавият соҳасида олиб борилаётган сиёсат борасида фикрингизни билмоқчи эдик. Сизнингча, маънавиятни юксалтириш мамлакатнинг замонавий тараққиётига қанчалик таъсир кўрсатиши мумкин?
– Тарихдан маълумки, маданият ва таълим, тиббиёт, адабиёт, санъат ва меъморчилик, ҳунармандчилик, савдо-сотиқ ва қурилишнинг жадал равнақ топишига туртки бўлган бундай цивилизациянинг юксалиши, авваламбор, минтақада тинчлик ва осойишталикни таъминлаш орқали амалга ошди. Бинобарин, сўнгги йилларда Ўзбекистонда инсон фаолиятининг барча жабҳаларида, айниқса, маданият ва санъат соҳасида амалга оширилаётган кенг кўламли ўзгаришлар ва муваффақиятларга тарихий нуқтаи назардан қарасак, уларни ҳақли равишда мустақиллик Ренессанси даври ютуқлари, деб айтишимиз мумкин.
Ўзбекистоннинг маънавий қадриятларни тиклаш бўйича танлаган йўли маданият соҳасида ҳам ўзининг нақадар тўғрилигини тасдиқлади, бунда давлат нафақат бош ислоҳотчи, балки хайрихоҳга айланди. Бугун биз бу кўмак нақадар конструктив бўлганини, санъат ривожига қандай улкан туртки берганини кўриб турибмиз.
Мамлакатда ўтказилаётган халқаро фольклор мусиқа фестиваллари, мақом, бахшичилик, "Шарқ тароналари", ҳунармандлар анжуманлари ва бошқа анъанага айланиб бораётган кўплаб тадбирлар бунинг яққол тасдиғидир.
Яқинда Зоминда бўлиб ўтган Халқаро мақом санъати анжуманида иштирок этдим. Мазкур фестивалнинг ташкил этилиши юксак таҳсинга сазовор бўлиб, Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев Жаноби Олийларининг маданий қадриятларга бўлган шахсий эътибори ва юксак муносабатини намоён этади.
Маънавият, маданият ва санъат инсон қалбига осонликча кириб борадиган қудратли воситадир. Шунинг учун ҳам инсонларни бирлаштириб, уларни Ватан ва халқ манфаатлари, эзгулик ва инсонпарварлик тамойиллари билан боғлиқ янги марраларга ундайдиган ана шундай муқаддас тушунчалар борлигини тўғри англаш ҳам жуда муҳим. Ҳар бир инсон уларни ўз ҳаётининг асосий мезони, ўз фаолиятида уларни дастуриламал деб билса, шубҳасиз, бу ишнинг натижалари том маънода маънавий камолотга хизмат қилади.

Генеральный директор Организации исламского мира по вопросам образования, науки и культуры (ICESCO) Салим бин Мухаммед аль-Малик дал эксклюзивное интервью ИА «Дунё».
- Давайте поговорим об Узбекистане, в котором вы не раз бывали. Какой вы видите нашу страну? Как оцениваете ее историю, культуру, современное развитие и место на международной арене?
- Каждый раз, когда я приезжаю в Узбекистан, открываю для себя его новые грани, - говорит Салим бин Мухаммед аль-Малик. - Я восхищаюсь его великой историей и богатым культурным наследием. Все это отражено и в одном из главных символов страны – государственном флаге. Когда я смотрю на этот флаг с его вдохновляющими и выразительными цветами, то постигаю истинные смыслы, которые делают этот флаг посланием, выражающим в красках страну со славным прошлым, символизирующим землю плодородия и изобилия, миролюбивую нацию.
Синий цвет, цвет воды и неба, отражает простор, широкие надежды и амбиции народа, владеющего искусством мечты и мастерством ее достижения.
Белый цвет выражает сильную привязанность узбекского народа к миру, справедливости и прогрессу.
Зеленым цветом отражены на флаге плодородие оазисов Сырдарьи и Амударьи – райских рек, о которых повествует благородный хадис о Пророке.
На узбекской земле живет народ, который принимает жизнь, стремясь к знаниям и миру. Он стал триумфатором, доказав свое заслуженное место среди просвещенных народов.
Безусловно, Узбекистан – благословенная земля, сокровищница духовности, хранительница величайшего наследия исламской цивилизации. Мы видим, что сегодня это – страна-новатор, готовая подарить миру Третий Ренессанс, открытая для сотрудничества, доказавшая свою приверженность светскому демократическому развитию, возрождающая свою культуру. Узбекистан – страна, идущая в ногу со временем. И ее активная позиция в мире очевидна.
Что касается нашей организации, то за последние 15 лет Ташкент, Бухара и Хива объявлялись столицами исламской культуры. Это является данью огромного уважения к великой истории страны и признанием ее весомого вклада в развитие ислама и исламской культуры.
- Как ICESCO оценивает усилия Узбекистана по возрождению своей великой истории, раскрытию бесценного исторического, культурного и духовного наследия миру, сохранению и приумножению его для будущих поколений? Какую поддержку оказывает организация в данном процессе?
- Мы видим, какие огромные усилия прикладывает страна для продвижения гуманных принципов ислама, изучения духовного наследия великих хадисоведов, увековечению их памяти, просвещения молодого поколения, укрепления религиозной толерантности и создания возможностей для людей, желающих посетить святыни Имама Бухари, Имама Термизи, имама Мотуруди, Бахауддина Накшбанда, которые неразрывно связаны с Узбекистаном и его восприятием в исламском мире. Для нас большая честь развивать сотрудничество с вашей благословенной страной, взрастившей этих богословов.
Сотрудничество между Узбекистаном и ICESCO началось в 2007 году, когда организация объявила Ташкент столицей исламской культуры. С того счастливого дня мы плодотворно взаимодействуем на основе взаимных интересов, уважения, во имя укрепления нашей священной религии - светского и просвещенного ислама.
Мы рады тому, что все члены нашей организации поддержали объявление Самарканда столицей исламского мира в 2025 году. Мы готовы поддержать все инициативы Узбекистана по проведению мероприятий в рамках этого года.
- Поделитесь, пожалуйста, своим мнением относительно внимания, уделяемого в Новом Узбекистане развитию науки и образования, в том числе изучению духовного наследия узбекского народа.
- Да благословит Всевышний усилия и инициативы Президента Шавката Мирзиёева, направленные на возвышение роли образования и науки, сохранение и приумножение культуры. Мы видим, насколько комплексно и мудро глава Узбекистана подходит ко всем вопросам развития общества. Президент Узбекистана хорошо понимает, что духовность - это купол исторического здания и фундамент достойного будущего.
Благодаря скрупулезному анализу и научной объективности, усилиям ученых открыты важнейшие страницы истории Узбекистана, реабилитированы имена многих видных деятелей культуры, науки. Новое научное обоснование получила эпоха Амира Темура и Темуридов, предопределившая Восточный Ренессанс. Дух просвещенного Мавераннахра, расцвет науки и культуры в эпоху Темуридов благотворно повлияли на процесс европейского Возрождения, содействовали общемировому прогрессу. Сахибкиран Амир Темур - гордость не только народа Узбекистана, но и всего человечества.
Восстановлены священные имена и уникальные труды и деяния великих мыслителей Востока – Аль-Бухари, Ат-Термези, Ходжи Ахмада Яссави, Бахауддина Накшбанда, Аль-Беруни, Абу Али ибн Сино, Мухаммада аль-Хорезми, Ахмада аль-Фергани, Мирзо Улугбека, Алишера Навои, Захириддина Мухаммада Бабура и других гениев узбекской земли.
Четко и ясно расставлены приоритеты по воспитанию подрастающего поколения, чтобы оно стало достойным преемником духовности и культурного богатства народа.
Высокой оценки заслуживают созданные по инициативе Президента Узбекистана Международный центр исламской цивилизации, Международный научно-исследовательский центр Имама Бухари, Научно-исследовательский центр Имама Термизи.
- Как, на ваш взгляд, укрепление духовности может повлиять на развитие страны?
- История свидетельствует, что такой цивилизационный всплеск, давший толчок бурному расцвету культуры и образования, медицины, литературы, искусства и архитектуры, ремесленничества, торговли и строительства, стал возможен, в первую очередь, благодаря сохранению мира и стабильности в регионе. Поэтому, если взглянуть на происходящие в Узбекистане в последние годы масштабные перемены и успехи во всех областях человеческой деятельности, и особенно в сфере культуры и искусства, с точки зрения цикличности исторической науки, можно с полным основанием говорить о них, как о Ренессансе эпохи независимости.
Избранный Узбекистаном путь возрождения духовных ценностей подтвердил свою правоту и в сфере культуры, где именно государство стало не только главным реформатором, но и меценатом. Проводимые в стране фестивали «Шарк тароналари», искусства макома и бахши, форумы ремесленников и многие другие мероприятия, становящиеся традиционными и ожидаемыми, - яркое тому подтверждение.
Недавно я участвовал во II Международном форуме искусства макома в Заамине. Организация мероприятия заслуживает самой высокой оценки и отражает личное внимание и трепетное отношение главы Узбекистана к культурным ценностям. Мы видим, насколько поддержка конструктивна и какой огромный импульс придает развитию искусства.
Духовность, культура и искусство – мощные силы, которые легко проникают в сердце человека. Именно поэтому так важно понимать, что есть такие священные понятия, которые объединяют людей и вдохновляют их на новые подвиги, связанные с интересами Родины и народа, с принципами доброты и гуманизма. Если каждый человек воспринимает их как главную цель своей жизни и умеет раскрыть их в своей деятельности, то, несомненно, результаты этой работы будут в полном смысле слова служить духовному совершенству и выполнять свою социальную задачу.