Ўзбекистон ташқи ишлар вазири БМТнинг махсус маърузачиси билан учрашди
ТОШКЕНТ, 21 август. /"Дунё" АА/. Ўзбекистон ташқи ишлар вазири Бахтиёр Саидов бугун БМТнинг уй-жой ҳуқуқи бўйича махсус маърузачиси Балакришнан Ражагопал билан учрашди, деб хабар қилмоқда "Дунё" АА мухбири.
"БМТнинг Уй-жой ҳуқуқи бўйича Махсус маърузачиси жаноб Балакришнан Ражагопал билан учрашдик, – деб ёзди Ўзбекистон ТИВ раҳбари ўзининг telegram-каналида. – Ўзбекистон Ҳукумати халқаро ташкилотлар билан кўплаб соҳаларда фаол ҳамкорлик қилмоқда. 2024 йил бошидан буён Ўзбекистон ташаббуси билан БМТнинг 5 та резолюцияси қабул қилинди. Биз БМТнинг махсус маърузачилари билан барча соҳаларда яқин ҳамкорликни давом эттиришга тайёрмиз".
Эслатиб ўтамиз, БМТнинг уй-жой ҳуқуқи бўйича махсус маърузачиси Балакришнан Ражагопал 19-30 август кунлари ташриф билан Ўзбекистонда бўлиб турибди. У миллий қонунчиликда ва амалиётда уй-жой ҳуқуқини ҳимоя қилиш ва амалга ошириш, жумладан, уй-жойнинг арзонлиги ҳамда яроқлилиги, хизматлардан фойдаланиш имкониятини ва мажбурий кўчиришни ўрганиб чиқади.

Министр иностранных дел Узбекистана встретился со специальным докладчиком ООН
ТАШКЕНТ, 21 августа. /ИА «Дунё»/. Министр иностранных дел Узбекистана Бахтиёр Саидов сегодня встретился со специальным докладчиком ООН по вопросу о праве на достаточное жилище Балакришнаном Раджагопалом, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
«Провели встречу со Специальным докладчиком ООН по вопросу о праве на достаточное жилище г-ном Балакришнаном Раджагопалом, - написал в своем telegram-канале глава МИД Узбекистана. – Правительство Узбекистана активно взаимодействует с международными организациями по многим направлениям. С начала 2024 года были приняты 5 резолюций ООН, инициированные Узбекистаном. Мы готовы продолжать тесное сотрудничество со специальными докладчиками ООН по всем направлениям».
Напомним, что специальный докладчик ООН по праву на достаточное жилище Балакришнан Раджагопал 19–30 августа находится с визитом в нашей стране. Он изучает вопросы защиты и реализации права на достаточное жилище в национальном законодательстве и практике, включая ценовую и физическую доступность и пригодность жилья, доступ к услугам и принудительные выселения.