Ҳуқуқ-тартибот идоралари вакиллари тинчликни мустаҳкамлашда хотин-қизларнинг ўрни масаласини муҳокама қилдилар
Термиз шаҳрида судьялар, шунингдек, прокуратура, ички ишлар, миллий гвардия, фавқулодда вазиятлар, божхона каби ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари ходимлари учун “Тинчлик ва хавфсизликни мустаҳкамлашда хотин-қизларнинг ўрни” мавзусида ўқув семинари бўлиб ўтди. Тадбир жорий йилнинг 12-13 сентябрь кунлари Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази томонидан Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилоти билан биргаликда ташкил этилди.
Иштирокчилар гендер тенгликни мустаҳкамлаш ва қарорлар қабул қилиш жараёнига хотин-қизларни кенг жалб этиш, уларнинг БМТ 1325-резолюциясини амалга оширишда фаол иштирок этиши масалаларини муҳокама қилдилар. Шунингдек, суд ва ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларининг юқори лавозимларида аёлларнинг вакиллик даражасини ошириш истиқболлари кўриб чиқилди.
Семинар Ўзбекистон билан “БМТ – Аёллар” тузилмаси ўртасида 2024-2026 йилларга мўлжалланган ҳамкорлик бўйича “Йўл харитаси”ни амалга ошириш доирасида ташкил этилди. Мазкур ҳужжат жорий йил 7 август куни бўлиб ўтган Гендер тенглик ва оила масалалари бўйича Республика комиссиясининг йиғилишида тасдиқланган.
Тренинг очилишида Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори ўринбосари Дилноза Муратова ва ЕХҲТнинг Ўзбекистондаги лойиҳалари мувофиқлаштирувчиси Антти Карттунен сўзга чиқди.
Таъкидланганидек, сўнгги йилларда амалга оширилган кенг қамровли ислоҳотлар натижасида Ўзбекистонда жамият ҳаёти ва фаолиятининг барча жабҳаларида хотин-қизлар ва эркакларнинг тенг ҳуқуқ ва имкониятлари таъминланмоқда. Хотин-қизларни зулм, зўравонлик ва тазйиқлардан ҳимоя қилишнинг мустаҳкам ҳуқуқий асослари яратилган.
Ўзбекистонда гендер тенглик масаласи давлат сиёсати даражасига кўтарилган. Бу муҳим мавзу “Ўзбекистон – 2030” стратегиясида ҳам ўз ифодасини топган. Айни Стратегия доирасида хотин-қизларнинг фаоллигини ошириш, оналик ва болаликни муҳофаза қилиш, гендер тенгликни, хотин-қизларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини таъминлаш борасида кенг кўламли чора-тадбирлар амалга оширилмоқда.
Ўзбекистоннинг замонавий Сайлов кодексида депутатликка номзодларнинг камида 40 фоизи, яъни 5 нафардан 2 нафари аёллар бўлиши шартлиги белгилаб қўйилган. Ҳозирда давлат бошқарувида аёлларнинг улуши 27 нафардан 35 фоизгача ошди.
Хотин-қизларнинг жамиятимиздаги ўрни ва роли сезиларли даражада ортиб бормоқда. Бугунги кунда улар давлат бошқаруви, иқтисодиёт, таълим ва бошқа соҳаларда муҳим ўринларни изчил эгалламоқдалар.
Семинарда шу ижобий жараёнларни янада ривожлантириш, тинчлик ва хавфсизликни мустаҳкамлашда хотин-қизларнинг ролини ошириш масалалари чуқур таҳлил этилди.
Машғулотларда Ўзбекистон Республикаси Оила ва хотин-қизлар масалалари қўмитаси раисининг ўринбосари Мукаррам Нурматова, Олий суд вакили Нилуфар Бобомуратова, Бош прокуратура вакили Умида Бегматова, Ички ишлар вазирлиги вакили Умида Абдуллаева, Миллий гвардия вакили Барно Аширматова, Мудофаа вазирлиги вакили Бахтиёр Мардиев, Фавқулодда вазиятлар вазирлиги вакили Латофат Амонова сўзга чиқди.
Тадбир доирасида “Суд тизими ва ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларнинг муҳим лавозимларида хотин-қизларнинг вакиллик даражасини ошириш”, “Хавфсизлик ва мудофаа соҳасида раҳбарлик лавозимларига киришда аёллар ва эркаклар учун тенг имкониятларни таъминлаш” каби мавзулардаги маърузалар тингланди. Семинар қизғин баҳс-мунозаралар руҳида ўтди.

Сотрудники силовых структур обсудили роль женщин в укреплении мира
В городе Термез прошел семинар-тренинг для судей, сотрудников прокуратуры, органов внутренних дел, национальной гвардии, органов по чрезвычайным ситуациям, силовых ведомств, таможенных органов на тему «Роль женщин и девочек в укреплении мира и безопасности».
Мероприятие было организовано 12-13 сентября т. г. Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека в сотрудничестве с Организацией по безопасности и сотрудничеству в Европе.
Участники обсудили такие вопросы, как укрепление гендерного равенства и широкое вовлечение женщин в процесс принятия решений, их активное участие в реализации Резолюции ООН 1325, а также повышение уровня представительства женщин на ответственных должностях в судебных и правоохранительных органах.
Данное мероприятие было организовано в рамках реализации «Дорожной карты» по сотрудничеству между Республикой Узбекистан и структурой «ООН-женщины» на 2024-2026 годы, утвержденной 7 августа т. г. на заседании Республиканской комиссии по гендерному равенству и вопросам семьи.
На открытии тренинга выступили заместитель директора Национального центра по правам человека Дильноза Муратова и координатор проектов ОБСЕ в Узбекистане Антти Карттунен.
Было отмечено, что в результате комплексных реформ, реализованных в последние годы, в Узбекистане созданы прочные правовые основы для обеспечения равных прав и возможностей женщин и мужчин во всех сферах общественной жизни и деятельности, защиты женщин от угнетения и насилия.
Также было признано, что вопрос гендерного равенства в Узбекистане поднялся на уровень государственной политики, эта важная тема нашла отражение в недавно принятой стратегии «Узбекистан-2030». В частности, в рамках стратегии реализуются масштабные меры по повышению активности женщин, защите материнства и детства, установлению гендерного равенства, обеспечению прав и интересов женщин.
Так, если взять политическую сферу, то современный избирательный кодекс Узбекистана предусматривает, что не менее 40 процентов кандидатов в депутаты должны быть женщинами – то есть 2 из 5. В настоящее время доля женщин в государственном управлении увеличилась с 27 до 35 процентов.
В Узбекистане значимо возрастает роль женщин в обществе и сегодня они занимают важные должности в государственном управлении, экономике, образовании и других сферах.
Проведенный семинар также был направлен на дальнейшее развитие этих процессов, повышение роли женщин в укреплении мира и безопасности.
На тренинге выступили, представив свои мнения, заместитель председателя Комитета по делам семьи и женщин Республики Узбекистан Мукаррам Нурматова, представитель Верховного суда Нилуфар Бобомуратова, представитель Генеральной прокуратуры Умида Бегматова, представитель МВД Умида Абдуллаева, представитель Национальной гвардии Республики Узбекистан Барно Аширматова, представитель Министерства обороны Бахтиёр Мардиев, представитель МЧС Латофат Амонова.
Они представили в своих презентациях такие темы, как «Повышение уровня представительства женщин на важных должностях в судебных и правоохранительных органах», «Обеспечение равных возможностей женщин и мужчин при вступлении на руководящие должности в сфере безопасности и обороны» и другие, которые вызвали оживленные дискуссии среди участников.