Тошкентда "Инсон ҳуқуқлари уйи" очилди
ТОШКЕНТ, 3 декабрь. "Дунё" АА. Бугун Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Миллий марказининг Ахборот-ресурс маркази негизида "Инсон ҳуқуқлари уйи"нинг расмий очилиш маросими бўлиб ўтди, деб хабар қилмоқда "Дунё" АА мухбири.
Ташкилотчилар Ўзбекистон Президенти Администрацияси ҳузуридаги Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлиги ҳамда Алишер Навоий номидаги Ўзбекистон Миллий кутубхонаси билан биргаликда Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Миллий маркази бўлди.
Тадбирга фаолияти инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва ҳуқуқий нормаларни тарғиб қилиш билан боғлиқ бўлган халқаро ва минтақавий ташкилотлар вакиллари, Ўзбекистонда аккредитациядан ўтган дипломатик ваколатхоналар раҳбарлари, оммавий ахборот воситалари вакиллари, давлат органлари мутахассислари, етакчи экспертлар, илм-фан ва жамоат арбоблари иштирокчи ҳозир бўлди.
Бундан ташқари, "Инсон ҳуқуқлари уйи"нинг очилиши тадбирини мамлакатимизнинг барча ҳудудлари марказларидаги кутубхоначилар онлайн кузатиб борди.
Шунингдек, Инсон ҳуқуқлари бўйича Миллий марказ директори Акмал Саидов, Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлиги директори Асаджон Ходжаев, Алишер Навоий номидаги Ўзбекистон Миллий кутубхонаси директори Умида Тешабоева қутлов нутқи билан қатнашди.
Сўзга чиққанлар Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг бевосита ташаббуси билан бунёд этилган "Инсон ҳуқуқлари уйи"нинг очилиши мамлакатимиз инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш тизими тараққиёти йўлида ғоят муҳим қадам эканлигини эътироф этдилар. Ушбу тантанали тадбир 8 декабрь – Ўзбекистон Конституцияси қабул қилинган кун ва 10 декабрь – Инсон ҳуқуқлари халқаро куни тимсолидаги иккита муҳим санага бағишлангани бежиз эмаслиги таъкидланди.
Ўзбекистон Президентининг "Янги таҳрирдаги Конституция бизга инсон ҳуқуқлари, демократия, эркинлик, барқарорлик, тенглик ва тараққиёт тамойилларига асосланган ҳуқуқий ва адолатли давлат қуриш йўлларини кенг очиб берди", деб таъкидлагани замирида ғоят улуғвор ҳақиқатлар мужассам. Агар дунё мамлакатлари Конституцияларида инсоннинг 110 дан ортиқ ҳуқуқи қайд этилган бўлса, бу ҳуқуқларнинг 90 таси янги таҳрирдаги Ўзбекистон Республикаси Конституциясида мавжуд ва шу ҳуқуқлардан 40 таси янги конституциявий ҳуқуқлардир.
Бугунги кунда мамлакатимиз ҳаётига изчиллик билан татбиқ этилаётган Асосий қонунимизнинг 56-моддасида белгиланганидек, "Инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлар инсон ҳуқуқлари ва эркинликларини ҳимоя қилишнинг мавжуд шакллари ҳамда воситаларини тўлдиради, фуқаролик жамиятини ривожлантиришга ва инсон ҳуқуқлари маданиятини юксалтиришга кўмаклашади". Шу маънода, "Инсон ҳуқуқлари уйи"нинг расмий асосда фаолият бошлаши айни конституциявий норманинг рўёбга чиқарилиши билан боғлиқ йирик амалий тадбир ҳисобланади.
Ўзбекистон ўзи қўшилган инсон ҳуқуқлари тўғрисидаги асосий халқаро шартномаларда зиммасига олган мажбуриятларни қатъий ва оғишмай бажариб келмоқда.

В Ташкенте открыт «Дом прав человека»
ТАШКЕНТ, 3 декабря. /ИА «Дунё»/. Сегодня на базе Информационно-ресурсного центра Национального центра Узбекистана по правам человека (НЦПЧ) состоялась официальная церемония открытия «Дома прав человека», сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Организаторами стали НЦПЧ совместно с Агентством информации и массовых коммуникаций при Администрации Президента Узбекистана и Национальной библиотекой имени Алишера Навои.
В мероприятии приняли участие представители международных и региональных организаций, деятельность которых связана с защитой прав человека и продвижением правовых норм, главы дипломатических миссий, аккредитованных в Узбекистане, представители средств массовой информации, специалисты государственных органов, ведущие эксперты, науки и общественные деятели.
За открытием «Дома прав человека» в режиме онлайн также следили библиотекари из информационно-ресурсных центров всех регионов страны.
Перед собравшимися с приветствием выступили директор НЦПЧ Акмал Саидов, директор Агентства информации и массовых коммуникаций при Администрации Президента Узбекистана Асаджон Ходжаев и директор Национальной библиотеки им. Алишера Навои Умида Тешабоева.
Выступившие отметили, что открытие «Дома прав человека», созданного по непосредственной инициативе Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева, является чрезвычайно важным шагом в развитии правозащитной системы страны. Было отмечено, что это торжественное мероприятие посвящено двум важным датам: 8 декабря – Дню принятия Конституции Узбекистана и 10 декабря - Международному дню прав человека.
Как было отмечено Президентом Узбекистана, «Конституция в новой редакции открыла нам путь к построению правового и справедливого государства, основанного на принципах прав человека, демократии, свободы, стабильности, равенства и развития». Если в конституциях стран мира упомянуто более 110 прав человека, то 90 из этих прав включены в новую редакцию Конституции Узбекистана, при этом 40 из них являются новыми конституционными правами.
Как сказано в статье 56 нашего Основного закона, который сегодня последовательно применяется в жизни нашей страны, «Национальные правозащитные институты дополняют существующие формы и средства защиты прав и свобод человека, способствуют развитию гражданского общества и повышению культуры права человека». Официальное открытие «Дома прав человека» является крупным практическим событием, связанным с реализацией конституционной нормы.
Узбекистан строго и последовательно выполняет свои обязательства по основным международным договорам по правам человека, участником которых он является.