ТОШКЕНТ, 11 февраль /"Дунё" AA/. Бугун Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Миллий марказининг Инсон ҳуқуқлари уйида "Ўзбекистон Республикасининг болалар ҳуқуқлари соҳасидаги халқаро мажбуриятларини амалга ошириш ва ушбу мажбуриятларни бажаришнинг миллий механизмлари" мавзусидаги икки кунлик семинар ўз ишини бошлади, деб хабар қилмоқда "Дунё" АА мухбири.
Тадбир Ўзбекистон Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси, ЮНИСЕФнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси ва БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича олий комиссари Бошқармасининг Марказий Осиё бўйича минтақавий ваколатхонаси томонидан ташкил этилди.
Семинар Ўзбекистоннинг болалар ҳуқуқлари соҳасидаги халқаро мажбуриятларини амалга оширишга қаратилган чора-тадбирлар муҳокамасига бағишланган. Шунингдек, унда БМТнинг Бола ҳуқуқлари бўйича қўмитаси тавсияларини амалга ошириш ва Миллий ҳаракатлар режасида назарда тутилган чора-тадбирларни янада самарали амалга ошириш йўллари атрофлича кўриб чиқилмоқда.
Семинар очилишида Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Миллий маркази директори Акмал Саидов, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси Спикерининг ўринбосари Мавлудахон Ходжаева, ЮНИСЕФнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари Реҳина Кастижио ва БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича олий комиссари Бошқармасининг Марказий Осиё бўйича минтақавий вакили Матильда Богнер қатнашдилар.
Акмал Саидов ўз нутқида таъкидлаганидек, бугунги кунда Ўзбекистонда 18 ёшгача бўлган болалар 13 миллион нафарни, яъни жами аҳолининг қарийб 35 фоизини ташкил этади. У, шунингдек, Ўзбекистон учун бола ҳуқуқларини таъминлаш масаласи принципиал аҳамиятга эга масала ҳисобланишини ва Ўзбекистон мустақилликка эришганидан сўнг, 1992 йил 9 декабрда инсон ҳуқуқлари соҳасидаги халқаро конвенциялар қаторида биринчи бўлиб Бола ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенцияга қўшилганини қайд этди.
Семинар ўз ишини 12 февраль куни давом эттиради. Тадбирда Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатлари, Сенат аъзолари, шунингдек, Парламент палаталари ҳузуридаги Ёшлар парламенти аъзолари ва халқаро экспертлар иштирок этмоқда.

ТАШКЕНТ, 11 февраля. /ИА «Дунё»/. Сегодня в Доме прав человека Национального центра Узбекистана по правам человека стартовал двухдневный семинар на тему «Выполнение международных обязательств Республики Узбекистан в сфере прав ребёнка и национальные механизмы их реализации», сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Мероприятие организовано Законодательной палатой Олий Мажлиса Узбекистана, представительством ЮНИСЕФ и Региональным представительством Управления Верховного комиссара ООН по правам человека в Центральной Азии.
Семинар посвящён обсуждению мер, направленных на реализацию международных обязательств Узбекистана в сфере прав ребенка. В нём также рассматриваются вопросы выполнения рекомендаций Комитета ООН по правам ребёнка и эффективной реализации мероприятий, предусмотренных Национальным планом действий.
Открытие семинара состоялось при участии директора Национального центра Узбекистана по правам человека, академика Акмала Саидова, заместителя спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Узбекистана Мавлудахон Ходжаевой, главы представительства ЮНИСЕФ Рехины Кастижио и регионального представителя Управления Верховного комиссара ООН по правам человека в Центральной Азии Матильды Богнер.
В своей речи Акмал Саидов отметил, что в Узбекистане проживает 13 миллионов детей до 18 лет, что составляет около 35% от всего населения страны. Он подчеркнул важность обеспечения прав ребёнка для Узбекистана и отметил, что одной из первых международных конвенций, принятых Узбекистаном после обретения независимости, была Конвенция о правах ребёнка, ратифицированная 9 декабря 1992 года.
Семинар продолжится и 12 февраля. В его работе примут участие депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса, члены Сената, представители Молодёжного парламента при обеих палатах, а также международные эксперты.