2025 йил 27 февраль куни Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий марказида Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази ва Венгрия Асосий ҳуқуқлар бўйича вакили ўртасида ўзаро англашув меморандумини имзолаш маросими бўлиб ўтди. Ушбу ҳужжат инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасидаги икки томонлама ҳамкорлик учун мустаҳкам ҳуқуқий пойдевор яратиб, шу соҳада қўшма лойиҳа ва дастурларни амалга оширишни кўзда тутади.
Тадбирда Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори А.Саидов, Венгриянинг Асосий ҳуқуқлар бўйича вакили А.Козма, Венгриянинг Ўзбекистондаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Й.Рожа сўзга чиқишди.
А.Саидов ўз нутқида имзоланган Меморандум ишонч, ўзаро ҳурмат ва умумий қадриятлар тамойилларига асосланган Ўзбекистон-Венгрия ҳамкорлигида янги саҳифа очишини таъкидлади. У сўнгги йилларда Ўзбекистон Республикаси Президенти раҳнамолигида қонун устуворлигини мустаҳкамлаш, инсон ҳуқуқ ва эркинликларини ҳимоя қилиш, фуқаролик жамияти институтларини ривожлантиришга қаратилган кенг кўламли ислоҳотлар амалга оширилаётганини алоҳида қайд этди. Бу жараёнда халқаро ҳамкорлик ва илғор тажрибалар алмашиш муҳим аҳамият касб этмоқда.
Венгрия Асосий ҳуқуқлар бўйича вакили А.Козма Меморандумнинг имзоланишини мамнуният билан қабул қилди ва Венгриянинг инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилишга содиқлигини тасдиқлади. У икки давлат географик жиҳатдан узоқ жойлашган бўлса-да, уларни инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва демократик ўзгаришларга интилиш бирлаштириб туришини таъкидлади. Шу нуқтаи назардан, Венгрия доимо ҳамкорликка очиқ эканлигини ва инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш масалалари бўйича Ўзбекистон билан фаол мулоқот қилишга тайёрлигини билдирди.
Венгриянинг Ўзбекистондаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Й. Рожа Ўзбекистон ва Венгрия стратегик шериклар эканини, уларнинг ҳамкорлиги сиёсат ва иқтисодиётдан тортиб маданият ва инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилишгача бўлган кенг кўламли соҳаларни қамраб олганини таъкидлади. У икки томонлама муносабатлар янада мустаҳкамланишига ишонч билдириб, инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасида тажриба алмашиш муҳимлигини қайд этди. Й. Рожа Ўзбекистоннинг инсон ҳуқуқлари соҳасида Венгрия тажрибасини ўрганишдан манфаатдорлигини юқори баҳолаб, бу икки томонлама муносабатларни мустаҳкамлашда муҳим қадам эканини таъкидлади.
Имзоланган англашув меморандуми институционал ҳамкорлик, қўшма тадқиқотлар, семинар ва тренинглар ўтказиш, миллий қонунчиликни халқаро стандартларга мувофиқ такомиллаштириш, тажриба ва илғор амалиётлар алмашиш, таълим ва маърифий ташаббусларни амалга ошириш учун мустаҳкам замин яратади.
Меморандумнинг имзоланиши Ўзбекистон ва Венгрия ўртасида инсон ҳуқуқлари соҳасида узоқ муддатли ва самарали ҳамкорлик йўлидаги муҳим қадамдир. Ушбу ҳужжат икки давлат ўртасидаги мулоқот, шерикликни мустаҳкамлаш ва инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш механизмларини такомиллаштириш учун янги имкониятлар яратади.

О церемонии подписания Меморандума о взаимопонимании между Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека и Уполномоченным по основным правам Венгрии
27 февраля 2025 года в Национальном центре Республики Узбекистан по правам человека состоялась церемония подписания Меморандума о взаимопонимании между Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека и Уполномоченным по основным правам Венгрии.  Документ закладывает прочную правовую основу для двустороннего сотрудничества в области защиты прав человека, а также предполагает совместную реализацию проектов и программ в данной сфере.
На мероприятии выступили директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека А. Саидов, Уполномоченный Венгрии по основным правам А. Козма и Чрезвычайный и Полномочный посол Венгрии в Узбекистане Й. Рожа.
В своем выступлении А. Саидов отметил, что подписанный Меморандум открывает новую страницу в узбекско-венгерском сотрудничестве, основанном на принципах доверия, взаимоуважения и общих ценностей. Он подчеркнул, что в последние годы под руководством Президента Республики Узбекистан проваодятся масштабные реформы, направленные на укрепление верховенства закона, защиту прав и свобод человека, а также развитие институтов гражданского общества. В этом процессе ключевую роль играет международное сотрудничество и обмен лучшими практиками.
Уполномоченный по основным правам Венгрии, А. Козма приветствовал подписание Меморандума и подтвердил приверженность Венгрии делу защиты прав человека. Он подчеркнул, что, несмотря на географическую удаленность двух стран, их объединяет общее стремление к защите прав человека и демократическим преобразованиям. В этом контексте он подчеркнул, что Венгрия всегда открыта к сотрудничеству и готова активно взаимодействовать с Узбекистаном по вопросам защиты прав человека.
Чрезвычайный и Полномочный посол Венгрии в Узбекистане Й. Рожа отметил, что Узбекистан и Венгрия являются стратегическими партнерами, сотрудничество которых охватывает широкий спектр сфер – от политики и экономики до культуры и защиты прав человека. Он выразил уверенность в дальнейшем укреплении двусторонних отношений и подчеркнул значимость обмена опытом в области защиты прав человека. Й. Рожа высоко оценил заинтересованность Узбекистана в изучении венгерского опыта в области прав человека и отметил, что это является важным шагом в укреплении двусторонних отношений.
Подписанный меморандум о взаимопонимании создает прочную основу для институционального сотрудничества, проведения совместных исследований, семинаров и тренингов, совершенствования национального законодательства в соответствии с международными стандартами, обмена опытом и передовыми практиками; реализация образовательных и просветительских инициатив.
Подписание Меморандума является важным шагом на пути к долгосрочному и эффективному взаимодействию между Узбекистаном и Венгрией в области прав человека. Данный документ создаёт новые возможности для диалога, укрепления партнерства и совершенствования механизмов защиты прав человека в обоих государствах.