Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида анъанавий тарзда ўтказиб келинаётган Фан соати доирасида Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган юрист, ОАК юридик фанлар бўйича эксперт кенгаш раиси, ю.ф.д., профессор З.Эсанова томонидан “Илм-фанни ривожлантиришда тўсиқ бўлаётган субъектив ва объектив омиллар” мавзусида маҳорат дарси ўтказилди.
Ушбу тадбирда Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси, Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси, Инсон ҳуқуқлари бўйича Миллий марказ Фанлар академияси Давлат ва ҳуқуқ институти, Тошкент давлат юридик университети, Жамоат хавфсизлиги университети ходимлари, докторант, мустақил изланувчилар ва бошқа илмий жамоатчилик вакиллари қатнашишди.
Тадбир давомида эксперт томонидан бугунги кунда илм-фанни ривожлантиришда тўсиқ бўлаётган субъектив ва объектив омиллар санаб ўтилди.
Хусусан, диссертация тузилишига оид муаммолар, плагиат натижаларини баҳолашга оид муаммолар, туташ ихтисосликларни янада соддалаштириш, тармоқлараро тадқиқотларни кўпайтириш, тадқиқот натижаларини эълон қилишга доир муаммолар, илмий янгиликларни синовдан ўтказиш жараёни билан боғлиқ муаммолар, оппонентлик тақризларини олиш ва баҳолаш билан боғлиқ талаблар ва замонавий ихтисосликларни жорий этиш каби масалалар муҳокама қилиниб, уларни бартараф қилиш бўйича иштирокчилар томонидан асослантирилган таклифлар билдирилди.
Шунингдек, тадбир давомида эксперт томонидан илмий изланиш олиб бораётган тадқиқотчиларга муваффақиятли ҳимоя учун тегишли тавсия ва кўрсатмалар берилди.

В Правоохранительной академии Республики Узбекистан в рамках Научного часа заслуженным юристом Республики Узбекистан, председателем экспертного совета по юридическим наукам ВАК, д.ю.н., профессором З.Эсановой проведен мастер-класс на тему: «Субъективные и объективные факторы, препятствующие развитию науки».
В мероприятии приняли участие сотрудники Генеральной прокуратуры, Правоохранительной академии, Национального центра по правам человека, Института государства и права Академии наук Республики Узбекистан, Ташкентского государственного юридического университета, Университета общественной безопасности, а докторанты, самостоятельные соискатели и другие представители научного сообщества.
В ходе мероприятия эксперт обозначила основные субъективные и объективные факторы, препятствующие развитию науки в настоящее время.
В частности, обсуждены проблемы, связанные со структурой диссертаций, оценкой результатов на предмет плагиата, упрощением смежных специальностей, развитием межотраслевых исследований, публикацией научных результатов, процессом апробации научной новизны, требованиями к получению и оценке рецензий оппонентов, а также внедрением современных специальностей.
Кроме того, в ходе мероприятия эксперт дала рекомендации и направления исследователям по успешной защите диссертаций, участники также получили ответы на интересующие их вопросы.