2025 йил 3 март куни Женевада БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича қўмитасининг 143-сессияси расман ўз ишини бошлади. Қўмита ишида илк бор Ўзбекистон вакили – БМТнинг ушбу нуфузли органи таркибига 2025-2028 йиллар даврига сайланган академик Акмал Саидов иштирок этаётгани ушбу сессиянинг алоҳида аҳамиятини кўрсатади.
Маълумот учун: А.Саидов 2024 йил 29 май куни Нью-Йорк шаҳрида бўлиб ўтган Фуқаролик ва сиёсий ҳуқуқлар тўғрисидаги халқаро пактга аъзо давлатларнинг 40-сессиясида яширин овоз бериш йўли билан Қўмита аъзоси этиб сайланди.
Қўмита таркибига Ўзбекистон вакилининг киритилиши мамлакатнинг инсон ҳуқуқларини илгари суриш ва демократик институтларни мустаҳкамлаш борасидаги саъй-ҳаракатларини эътироф этишда муҳим босқич бўлди.
БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича қўмитасининг 143-сессияси доирасида Қўмита аъзолари 14 та давлатнинг (Албания, Буркина-Фасо, Гаити, Мўғулистон, Черногория, Зимбабве, Чад, Антигуа ва Барбуда, Барбадос, Доминикан Республикаси, Иордания, Маврикий, Янги Зеландия, Самоа) миллий маърузаларини кўриб чиқади, халқаро стандартларнинг бажарилишини таҳлил қилади ва инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилишнинг глобал механизмларини мустаҳкамлаш бўйича тавсиялар ишлаб чиқади. Сессия кун тартибидан сўз эркинлигини, одил судловга бўлган ҳуқуқни таъминлаш, аҳолининг заиф қатламларини ҳимоя қилиш каби долзарб масалалар ўрин олган.
Қўмита ишида Ўзбекистон вакилининг иштироки мамлакатнинг халқаро инсон ҳуқуқлари жараёнларидаги роли ортиб бораётганини таъкидлайди. Сўнгги йилларда Ўзбекистон қонун устуворлиги ва инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш тамойилларига содиқлигини намоён этди, бу эса жаҳон ҳамжамияти томонидан юқори баҳоланди.
2025 йил март ойи охиригача давом этадиган 143-сессия бутун дунёда ҳуқуқ ва эркинликларни ҳимоя қилиш бўйича конструктив мулоқот ва стратегик ёндашувларни ишлаб чиқиш учун платформа бўлиши кутилмоқда.

Участие представителя Узбекистана, директора Национального центра Республики Узбекистан по правам человек Акмал Саидова в 143-й сессии Комитета ООН по правам человека
3 марта 2025 года, в Женеве официально начала работу 143-я сессия Комитета ООН по правам человека. Особое значение данной сессии придаёт тот факт, что впервые в работе Комитета принимает участие представитель Узбекистана — академик Акмал Саидов, избранный в состав этого авторитетного органа ООН на период 2025–2028 годов.
Справочно: А.Саидов был избран членом Комитета путем тайного голосования на 40-й сессии государств-членов Международного пакта о гражданских и политических правах, состоявшейся 29 мая 2024 года в Нью-Йорке.
Включение представителя Узбекистана в состав Комитета знаменует собой важный этап в признании усилий страны по продвижению прав человека и укреплению демократических институтов. В рамках 143-й сессии члены Комитета рассмотрят национальные доклады 14 стран (Албания, Буркина-Фасо, Гаити,
Монголия, Черногория, Зимбабве, Чад, Антигуа и Барбуда, Барбадос, Доминиканская Республика, Иордания, Маврикий, Новая Зеландия, Самоа), проанализирует выполнение международных стандартов и выработает рекомендации для укрепления глобальных механизмов защиты прав человека. Повестка сессии включает обсуждение таких актуальных вопросов, как обеспечение свободы слова, права на справедливый суд и защита уязвимых групп населения.
Участие представителя Узбекистана в работе Комитета подчёркивает возрастающую роль страны в международных правозащитных процессах. За последние годы Узбекистана продемонстрировала приверженность принципам верховенства права и защиты прав человека, что получило высокую оценку мирового сообщества.
Ожидается, что 143-я сессия, которая продлится до конца марта 2025 года, станет площадкой для конструктивного диалога и выработки стратегических подходов к защите прав и свобод во всём мире.