2 апрель куни Женевадаги Миллатлар саройида "Ҳаракат фурсати: гендер тенгликка эришиш учун инклюзив, далилларга асосланган ва ўзгаришларга қаратилган ечимлар" мавзусида давра суҳбати бўлиб ўтди. Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Европа иқтисодий комиссияси минтақасидаги Барқарор ривожланиш мақсадлари бўйича минтақавий форум доирасида ўтказилган ушбу тадбир Барқарор ривожланиш мақсадларининг 5-мақсадини амалга ошириш масалаларига бағишланди.
Давра суҳбатида гендер тенглик соҳасидаги асосий муаммолар ва ечимларни муҳокама қилиш учун етакчи мутахассислар, сиёсатчилар ва халқаро ташкилотлар вакиллари жамланди. Тадбирнинг сиёсатни шакллантиришда гендер маълумотларидан фойдаланишга бағишланган биринчи йиғилиши доирасида Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори ўринбосари Д.Муратова аёллар ҳуқуқларини мониторинг қилиш, уларнинг иқтисодий ва ижтимоий интеграцияси бўйича самарали механизмларни ишлаб чиқиш ва жорий этиш бўйича Ўзбекистон тажрибасини тақдим этди.
Д.Муратова гендер сиёсатини амалга оширишда комплекс ёндашувнинг аҳамиятини, шунингдек, аёллар ва қизлар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш учун қонунчилик ва институционал ислоҳотларни ривожлантириш муҳимлигини таъкидлади. Гендер тенгликка эришиш йўлида узоқ муддатли барқарорлик ва сиёсий қатъиятни таъминлаши мумкин бўлган механизмлар алоҳида роль ўйнашига эътибор қаратди.
Бундан ташқари, муҳокамаларда Арманистон, Албания, Испания, Австрия, Молдова каби давлатлар, шунингдек, “БМТ-Аёллар” ва ЮНФПА халқаро ташкилотлари вакиллари иштирок этди. Мунозаралар асносида илғор тажрибалар алмашиниб, гендер тенглик соҳасидаги долзарб муаммолар атрофлича таҳлил этилди.
Тадбир доирасида Ўзбекистонда тасвирга олинган ва давлат дастурлари орқали қўллаб-қувватланган хотин-қизларнинг ҳаёт йўлларида эришган муваффақиятларига бағишланган видеолавҳа намойиш этилди. Бу гендер тенгликка эришиш бўйича энг мақбул амалиётларни тарғиб қилишга қаратилган «Unstoppable» («Тўхтатиб бўлмайдиган») глобал кампаниясининг ўзига хос узвий бир қисми бўлди.
Давра суҳбати якунида Барқарор ривожланиш мақсадларининг 5-мақсадини амалга ошириш йўлида натижадорликка эришишни жадаллаштириш учун истиқболдаги қадамлар ва халқаро ҳамкорлик масалалари муҳокама қилинди. Иштирокчилар хотин-қизларнинг ҳуқуқлари ва барқарор ривожланиш соҳасидаги ҳамкорликни келгусида изчил давом эттиришга ҳамда ўзаро тажриба алмашишга тайёрлигини билдирдилар.
Маълумот учун: БМТнинг Европа иқтисодий комиссияси (БМТ ЕИК) 1947 йилда ЭКОСОС томонидан ташкил этилган. У БМТнинг бешта минтақавий комиссиясидан бири ҳисобланади. БМТ ЕИКнинг асосий мақсади умумевропа иқтисодий интеграциясига кўмаклашишдир.
БМТ ЕИК таркибига Европа, Шимолий Америка ва Марказий Осиёдаги 56 та аъзо давлат киради. БМТ ЕИК фаолиятида 70 дан ортиқ халқаро профессионал ташкилот ва бошқа нодавлат ташкилотлар иштирок этмоқда.

В Женеве представлен опыт Узбекистана по соблюдению прав женщин
Опыт Узбекистана в разработке и внедрении эффективных механизмов мониторинга прав женщин был представлен на мероприятии по Целям устойчивого развития (ЦУР) в Женеве.
«Круглый стол» на тему «Время действовать: инклюзивные, основанные на доказательствах и преобразующие решения для достижения гендерного равенства» был организован 2 апреля 2025 года на полях Регионального форума по ЦУР в регионе Евразийской экономической комиссии (ЕЭК)
Мероприятие собрало ведущих экспертов, политиков и представителей международных организаций для обсуждения ключевых вызовов и решений в области гендерного равенства.
В рамках первой панели, посвященной использованию гендерных данных для формирования политики, выступила заместитель директора Национального центра по правам человека Дилноза Муратова. В её презентации был представлен опыт Узбекистана в разработке и внедрении эффективных механизмов мониторинга прав женщин и их экономической и социальной интеграции.
Представителем Узбекистана была подчеркнута значимость комплексного подхода в реализации гендерной политики, а также важность развития законодательных и институциональных реформ для защиты прав женщин и девочек. Были также представлены механизмы, которые могут обеспечить долгосрочную устойчивость и политическую приверженность делу обеспечения гендерного равенства.
В дискуссии по теме приняли участие представители других стран, включая Армению, Албанию, Испанию, Австрию, Молдову, а также специалисты международных организаций ООН-Женщины и ЮНФПА.
Особое внимание было уделено обмену передовыми практиками и анализу текущих вызовов в области гендерного равенства.
Помимо панельных дискуссий, в рамках мероприятия был представлен видеосюжет из Узбекистана, демонстрирующий реальные истории женщин, добившихся успеха благодаря государственным программам поддержки. Это стало частью глобальной кампании «Unstoppable», направленной на продвижение лучших практик по достижению гендерного равенства.
Круглый стол завершился обсуждением перспективных шагов и международного сотрудничества для ускорения прогресса в достижении ЦУР 5. Участники выразили готовность к дальнейшему взаимодействию и обмену опытом в области прав женщин и устойчивого развития.