27-28 май кунлари Доҳа шаҳрида сунъий интеллект ва инсон ҳуқуқлари бўйича халқаро конференция бўлиб ўтмоқда. Қатар давлати Инсон ҳуқуқлари қўмитаси томонидан ташкил этилган ушбу конференцияда турли мамлакатлардан давлат ташкилотлари ва халқаро ҳуқуқни ҳимоя қилиш институтлари, эксперт ва илмий доиралар вакиллари иштирок этмоқда.
Конференциянинг биринчи куни доирасида Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори А.Саидов бошчилигидаги мамлакатимиз делегацияси Қатар давлати Инсон ҳуқуқлари қўмитаси раиси Марям бинт Абдуллоҳ ал-Аттия билан учрашди.
Учрашувда томонлар инсон ҳуқуқларини, шу жумладан рақамли технологиялар ва сунъий интеллектнинг жадал ривожланишини инобатга олган ҳолда таъминлаш ва ҳимоя қилиш соҳасидаги ҳамкорликнинг долзарб масалаларини муҳокама қилдилар. Технологик ўзгаришлар шароитида фуқароларнинг ҳуқуқ ва эркинликларига риоя қилишнинг аҳамияти, шунингдек, инсон ҳуқуқлари соҳасидаги халқаро стандартлар доирасида сунъий интеллектдан фойдаланишни ҳуқуқий тартибга солиш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Марям бинт Абдуллоҳ ал-Аттия Ўзбекистон делегациясининг конференциядаги иштирокини маъқуллаб, сунъий интеллектдан ахлоқий фойдаланиш масалалари бўйича халқаро мулоқотда миллий инсон ҳуқуқлари институтларининг иштироки муҳимлигини таъкидлади. У Ўзбекистонда инсон ҳуқуқлари соҳасида амалга оширилаётган тизимли ислоҳотларнинг юксак даражасини қайд этиб, икки томонлама ҳамкорликни янада чуқурлаштиришдан манфаатдор эканини билдирди.
Ўз навбатида, Ўзбекистон делегацияси раҳбари Акмал Саидов мезбон томонга – Қатар Инсон ҳуқуқлари қўмитаси раисига конференция юқори даражада ташкил этилгани ва унга таклиф қилингани учун миннатдорчилик билдирди. Делегация раҳбари Ўзбекистон ва Қатар ўртасидаги ҳамкорликнинг изчиллигини сақлаб қолиш муҳимлигини таъкидлаб, конференция тажриба алмашиш ва қўшма ташаббусларни кенгайтириш учун мақбул майдон бўлишига ишонч билдирди.
Шунингдек, конференция доирасида А.Саидов Бирлашган Миллатлар Ташкилоти вакиллари, жумладан, шартномавий органлар раҳбарлари, махсус маърузачилар ҳамда Араб минтақаси мамлакатлари, Янги Зеландия, Туркия, Озарбайжон, Уммон, Жазоир, Норвегия ва Мўғулистоннинг инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлари раҳбарлари билан алоҳида суҳбатлар ўтказди. Мулоқотларда Инсон ҳуқуқларига риоя қилиш соҳасидаги ҳамкорликни мустаҳкамлаш, ўзаро тажриба алмашиш, халқаро миқёсда қўшма тадбирлар ўтказиш имкониятлари муҳокама қилинди.
Томонлар ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш, жумладан, тажриба алмашиш, қўшма экспертлик тадбирларини ўтказиш ва инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бўйича халқаро платформаларда саъй-ҳаракатларни мувофиқлаштириш борасида ўзаро манфаатдор эканликларини тасдиқладилар.

27–28 мая 2025 года в г. Доха проходит международная Конференция по искусственному интеллекту и правам человека, организованный Комитетом по правам человека Государства Катар. В работе конференции принимают участие представители государственных и международных правозащитных институтов, экспертных и научных кругов, а также органов государственной власти из различных стран.
В рамках первого дня конференции состоялась встреча делегации Узбекистана во главе с директором Национального центра по правам человека Акмалем Саидовым с председателем Комитета по правам человека Государства Катар Марьям бинт Абдулла Аль-Аттия.
В ходе встречи стороны обсудили актуальные вопросы взаимодействия в сфере обеспечения и защиты прав человека, в том числе с учётом стремительного развития цифровых технологий и искусственного интеллекта. Особое внимание было уделено важности соблюдения прав и свобод граждан в условиях технологической трансформации, а также вопросам нормативно-правового регулирования использования ИИ в контексте международных стандартов в области прав человека.
Марьям бинт Абдулла Аль-Аттия приветствовала участие делегации Узбекистана в конференции, подчеркнув значимость присутствия национальных правозащитных институтов в международном диалоге по вопросам этического использования искусственного интеллекта. Она отметила высокий уровень системных реформ, осуществляемых в Узбекистане в области прав человека, и выразила заинтересованность в дальнейшем углублении двустороннего сотрудничества.
В свою очередь глава узбекской делегации Акмал Саидов выразил благодарность принимающей стороне — председателю Комитета по правам человека Катара — за приглашение и высокий уровень организации конференции. Глава делегации подчеркнул значимость сохранения преемственности сотрудничества между Узбекистаном и Катаром, а также выразил уверенность в том, что конференция станет важной площадкой для обмена опытом и расширения совместных инициатив.
В частности, в рамках работы конференции А. Саидов провёл отдельные беседы с представителями Организации Объединённых Наций, в том числе с главами договорных органов, Специальными докладчиками, а также с главами национальных правозащитных институтов арабского региона, Новой Зеландии, Турции, Азербайджана, Омана, Алжира Норвегии, Монголии. Обсуждались вопросы укрепления взаимодействия в области соблюдения прав человека, обмена опытом, а также возможности проведения совместных мероприятий в международном формате.
Стороны подтвердили взаимную заинтересованность в дальнейшем укреплении сотрудничества, включая обмен опытом, проведение совместных экспертных мероприятий и координацию усилий на международных правозащитных платформах.