2025 йил апрель ойида Ўзбекистон Республикаси томонидан Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги Жаҳон таълим дастурининг тўртинчи босқичи бажарилиши юзасидан миллий ҳисобот тақдим этилди.
Ушбу маълумот БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашининг A/HRC/60/56-сонли ҳужжати сифатида “Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссарининг йиллик ҳисоботи ва Олий комиссар Бошқармаси ва Бош котиб ҳисоботлари”да ўз аксини топди.
Мазкур ҳужжат 2025 йил 8 сентябрдан – 8 октябргача Женевада бўлиб ўтаётган Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашнинг олтмишинчи сессиясида кўриб чиқилмоқда.
Ўзбекистоннинг ушбу ҳисоботи БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашининг 57/10-сонли резолюциясига мувофиқ тайёрланган. Унда 2020–2024 йилларда Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги Жаҳон таълим дастурининг тўртинчи босқичи доирасида ёшлар учун инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълим дастурларини амалга ошириш юзасидан амалга оширилган миллий чоралар шарҳи келтирилган.
Ҳисобот 34 та давлат, жумладан Ўзбекистон томонидан тақдим этилган материаллар асосида тайёрланган. Унда қуйидаги тўрт асосий йўналишда, яъни:
давлат сиёсати ва уни амалга ошириш чоралари;
ўқув дастурлари, методик материаллар ва воситалар;
ўқитувчиларни тайёрлаш ва қайта тайёрлаш;
инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълим учун қулай шарт-шароит яратиш борасида амалга оширилган ишлар ёритилган.
Ҳисоботда олинган маълумотларга асосланган хулосалар ва инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълимни ривожлантириш ҳамда Жаҳон дастурининг тўртинчи босқичи доирасида эришилган ютуқларни мустаҳкамлаш бўйича тавсиялар ҳам баён этилган.
Келтирилган мисоллар орасида Ўзбекистоннинг бир қатор ташаббуслари акс этган. Бу ўринда, жумладан, 2021 йилда Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги Жаҳон таълим дастурининг тўртинчи босқичини амалга ошириш бўйича Миллий комиссия ташкил этилгани ва давлат грантлари орқали инсон ҳуқуқлари соҳасига тааллуқли фуқаролик жамияти лойиҳаларини қўллаб-қувватлаш чоралари кўрилгани ҳақида сўз бормоқда.
Ўзбекистон ҳисоботининг БМТ расмий ҳужжатлари таркибига киритилиши мамлакатнинг инсон ҳуқуқлари қадриятларини илгари суриш, миллий таълим дастурлари ва институционал механизмларни ривожлантириш, шунингдек, халқаро тузилмалар билан ҳамкорликни мустаҳкамлаш борасидаги саъй-ҳаракатлари халқаро даражада эътироф этилганидан далолат беради.
Ўзбекистоннинг ҳисобот тайёрлаш ва тақдим этиш жараёнида иштирок этиши мамлакатнинг инсон ҳуқуқлари соҳасидаги умуминсоний қадриятлар ва халқаро мажбуриятларга содиқлигини намоён этади. Бу борадаги айни натижа, ўз навбатида, ушбу соҳадаги глобал дастурни амалга ошириш йўлида қўйилган муҳим қадамлардан биридир.

Инициативы Узбекистана по образованию в области прав человека отражены, в числе других, в документе Совета по правам человека (СПЧ) ООН, который представлен на рассмотрение сессии СПЧ. Она проходит в Женеве с 8 сентября по 8 октября 2025 года.
В апреле 2025 года Республика Узбекистан представила свой национальный доклад об осуществлении четвертого этапа Всемирной программы ООН образования в области прав человека.
Эта информация была отражена в документе Совета по правам человека ООН A/HRC/60/56 «Ежегодный доклад Верховного комиссара Организации Объединенных Наций по правам человека и доклады Управления Верховного комиссара и Генерального секретаря», подготовленном Управлением Верховного комиссара ООН по правам человека.
Документ представлен на рассмотрение шестидесятой сессии Совета по правам человека, проходящей в Женеве с 8 сентября по 8 октября 2025 года.
В настоящем докладе, подготовленном в соответствии с резолюцией 57/10 Совета по правам человека, представлен обзор национальных мер по реализации программ образования в области прав человека для молодежи в рамках четвертого этапа Всемирной программы (2020–2024 годы).
Доклад основан на материалах, представленных 34 государствами, в том числе Республикой Узбекистан. В нём отражены шаги, предпринятые в четырех ключевых областях:
- государственная политика и меры по её реализации,
- учебные программы, методические материалы и инструменты,
- подготовка и переподготовка педагогов,
- создание благоприятных условий для продвижения образования в области прав человека.
В документе сформулированы выводы на основе полученной информации и представлены рекомендации по дальнейшему развитию и укреплению прогресса, достигнутого в ходе четвертого этапа Всемирной программы.
В числе представленных примеров отражены инициативы Узбекистана, включая создание в 2021 году Национальной комиссии по реализации четвертого этапа Всемирной программы, а также меры по поддержке проектов гражданского общества в сфере прав человека через государственные гранты.
Включение отчета Узбекистана в официальный доклад подтверждает признание усилий страны по продвижению ценностей прав человека, развитию национальных образовательных программ и институциональных механизмов, а также укреплению сотрудничества с международными структурами.
Участие Узбекистана в подготовке и представлении отчета демонстрирует приверженность универсальным ценностям и международным обязательствам в области прав человека и станет важным шагом для дальнейшей реализации глобальной программы в этой сфере.