Минтақада ягона меҳнат бозорини шакллантириш ва миграция сиёсатини такомиллаштириш йўлида
2 октябрь куни Тошкентда, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий марказида "МДҲ ягона меҳнат бозорини шакллантириш доирасида миграция сиёсатини такомиллаштириш" мавзусида Ўзбекистон-Россия давра суҳбати бўлиб ўтди. Тадбир Россия Федерацияси Президентининг маслаҳатчиси, Россия Федерацияси Президенти ҳузуридаги Фуқаролик жамиятини ривожлантириш ва инсон ҳуқуқлари бўйича кенгаш раиси Валерий Фадеев бошчилигидаги делегациянинг мамлакатимизга ташрифи доирасида ташкил этилди.
Давра суҳбати Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази томонидан Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлиги ва Миграция агентлиги, шунингдек, Россия Федерацияси Президенти ҳузуридаги Фуқаролик жамиятини ривожлантириш ва инсон ҳуқуқлари бўйича кенгаш ҳамда "Петербург мулоқоти" форуми билан ҳамкорликда ўтказилди.
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори Акмал Саидов давра суҳбатини очар экан, Янги Ўзбекистонда меҳнат ҳуқуқларини ҳимоя қилиш инсон ҳуқуқлари соҳасидаги давлат сиёсатининг устувор масалаларидан бири эканини таъкидлади. Бинобарин, Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги маконида адолатли ва ҳуқуқий ҳимояланган меҳнат бозорини шакллантириш – халқларимиз ўртасида ўзаро ишончни янада мустаҳкамлаш, ижтимоий таҳдидларни имкон қадар камайтириш, қисқача айтганда, БМТнинг Барқарор ривожланиш мақсадларига эришиш йўлидаги муҳим қадам бўлиши тайин.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев яқинда бўлиб ўтган БМТ Бош Ассамблеясининг 80-сессиясидаги нутқида бутун дунёда тобора ўткир тус олаётган иқлим ўзгариши муаммоларига алоҳида тўхталар экан, экологик ўзгаришларнинг яна бир салбий кўриниши – иқлим миграциясининг кучайиб бораётганига халқаро ҳамжамият эътиборини қаратгани бежиз эмас. Давлатимиз раҳбари таъбири билан айтганда, “Афсуски, ушбу йўналишда аниқ халқаро механизмлар ва ҳуқуқий база ҳанузгача яратилмаган. Биз бу жиддий масалада кенг халқаро шериклик ва мувофиқлаштирилган сиёсат юритиш бўйича Глобал пакт қабул қилиш тарафдоримиз”.
А.Саидов Ўзбекистон-Россия ҳуқуқни ҳимоя қилиш тузилмалари ва тегишли давлат идоралари ўртасидаги ҳамкорлик доирасида минтақамизда ягона меҳнат маконини барпо этиш масаласининг муҳокама қилиниши рамзий маънога эгалигига эътиборни қаратди. Чунки айни масала нафақат гуманитар жиҳатлари ва инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасига боғлиқлиги, балки бутун МДҲ маконида иқтисодий барқарорлик, ижтимоий интеграция ва барқарор келажакни мустаҳкамлаш нуқтаи назаридан ҳам стратегик аҳамият касб этади.
Ўз навбатида, Россия Федерацияси Президентининг маслаҳатчиси, Россия Федерацияси Президенти ҳузуридаги Фуқаролик жамиятини ривожлантириш ва инсон ҳуқуқлари бўйича кенгаш раиси Валерий Фадеев таъкидлаганидек, бугунги кунда Россия билан Ўзбекистон ўртасидаги ҳамкорлик ҳар томонлама изчил ривожланмоқда. Биргина иқтисодий алоқалар натижаларига қараганда, ўзаро товарлар айланмаси 10 млрд доллардан ортиқни ташкил этмоқда. Бу кейинги олти йилда айни кўрсаткич 2 баробардан зиёд ўсганини англатади.
В. Фадеевнинг фикрича, миграция соҳасида бир қанча муаммолар тўпланиб қолган ва уларга кўз юммасдан, тегишли мақбул ечимларни топиб, ижобий ҳал қилиш ҳамда айни йўналишда илгари одимлаш лозим. Шу маънода, давра суҳбати хулосалари ва тавсияларини ишлаб чиқиш ҳамда шу асосда якуний ҳужжат тайёрлаш керак бўлади. Маромига етказилган якуний ҳужжат ҳар икки давлатнинг ижро ҳокимияти органларига, қонунчилик ҳокимияти идоралари – парламентларга юборилса, бошқарув идоралари томонидан айни муаммоларни ҳал этиш бўйича амалий қадамлар қўйилишига муҳим туртки бўлади.
Давра суҳбатида, шунингдек, Ўзбекистон Республикаси ташқи ишлар вазири ўринбосари Олимжон Абдуллаев, Россия Федерациясининг Ўзбекистон Республикасидаги элчиси Алексей Ерхов, Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Миграция агентлиги директори Беҳзод Мусаев сўзга чиқди. Ҳар икки мамлакатнинг соҳа бўйича мутахассислари ва экспертларнинг фикрлари ҳам тингланди.
Муҳокамаларда миграция сиёсатини такомиллаштиришга ҳар икки томонда, яъни қабул қилувчида ҳам, йўналтирувчида ҳам доимо эҳтиёж мавжудлиги эътироф этилди. Айниқса, МДҲ мамлакатларининг ягона меҳнат бозорини барпо этиш ҳақида гап борганда, ушбу масалалар янада долзарблик касб этади. Хусусан, Ўзбекистон мунтазам равишда хавфсиз ва тартибга солинган миграция тарафдори бўлиб, мамлакатдан меҳнат ресурсларини уюшган ҳолда жалб қилиш улушини ошириш бўйича доимий саъй-ҳаракатларни амалга оширмоқда.
Давра суҳбати якунида МДҲ маконида ягона меҳнат бозорини шакллантириш – фақат ҳуқуқий ёки иқтисодий масала эмаслигига алоҳида урғу берилди. Чунки бу ўринда минтақадаги миллионлаб инсонларнинг муносиб ҳаёт шароитини таъминлашга қаратилган гуманитар лойиҳа ҳақида сўз бормоқда.
Ўзбекистон ва Россиянинг айни йўналишдаги ҳамкорлиги миграция, меҳнат ҳуқуқлари ва фуқароларнинг эркин ҳаракатланиши билан боғлиқ масалаларни ҳал қилишда прагматик ёндашувни, шу билан бирга чуқур инсонпарварлик намунасини амалда намоён этади. Бинобарин, ҳар икки томон ҳам ўзаро ҳамкорликда нафақат долзарб муаммоларни ҳамжиҳатликда изчил муҳокама қилишга, балки бундай муаммоларга янги давр руҳи ва халқларимиз манфаатларини акс эттирадиган таъсирчан амалий ечимлар топишга қодир.
Давра суҳбатида Россия Федерацияси делегацияси, шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси ва Сенати аъзолари, тегишли вазирликлар ва давлат ташкилотлари, инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлар, илмий-ўқув муассасалари ҳамда фуқаролик жамияти институтлари вакиллари иштирок этди.
Тадбирда Россия Федерациясининг Москва, Санкт-Петербург, Қозон, Владивосток, Екатеренбург, Новосибирск, Ростов-Дон шаҳарларида жойлашган мамлакатимиз Консуллик муассасалари бош консуллари ҳамда Ўзбекистон Республикаси Миграция агентлигининг Москва, Санкт-Петербург, Новосибирск, Екатеренбург, Самара, Каснодар ва Благовешенск шаҳарларидаги ваколатхоналари раҳбарлари ҳамда минтақавий вакиллари онлайн қатнашди.

На пути к формированию единого рынка труда в регионе и совершенствованию миграционной политики
2 октября в Национальном центре Республики Узбекистан по правам человека в Ташкенте состоялся узбекско-российский «круглый стол» на тему «Совершенствование миграционной политики в рамках формирования единого рынка труда СНГ». Мероприятие было организовано в рамках визита в нашу страну делегации во главе с Валерием Фадеевым, советником Президента Российской Федерации, председателем Совета при Президенте Российской Федерации по развитию гражданского общества и правам человека.
Круглый стол был организован Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека совместно с Агентством миграции при Кабинете Министров Республики Узбекистан и Министерством иностранных дел Республики Узбекистан, а также Советом при Президенте Российской Федерации по развитию гражданского общества и правам человека и Форумом «Петербургский диалог».
Открывая круглый стол, Акмал Саидов, директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека, подчеркнул, что защита трудовых прав в Новом Узбекистане является одним из приоритетных направлений государственной политики в области прав человека. Поэтому формирование справедливого и юридически защищенного рынка труда в Содружестве Независимых Государств является важным шагом на пути к дальнейшему укреплению взаимного доверия между нашими народами, минимизации социальных угроз и, в конечном итоге, достижению Целей устойчивого развития ООН.
Неслучайно Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в своем недавнем выступлении на 80-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН особо остановился на проблемах изменения климата, которые становятся все более острыми во всем мире, и обратил внимание международного сообщества на еще одно негативное проявление изменения окружающей среды – интенсификацию климатической миграции. Как отметил глава нашего государства, «к сожалению, до сих пор отсутствуют конкретные международные механизмы и правовая база в этом направлении. Мы выступаем за принятие Глобального пакта о широком международном партнерстве и проведении скоординированной политики по этому серьёзному вопросу».
А. Саидов обратил внимание на символическое значение обсуждения вопроса создания единого трудового пространства в нашем регионе в рамках взаимодействия узбекско-российских правоохранительных органов и профильных государственных структур. Поскольку этот вопрос имеет стратегическое значение не только с точки зрения гуманитарных аспектов и защиты прав человека, но и с точки зрения укрепления экономической стабильности, социальной интеграции и обеспечения устойчивого будущего на всём пространстве СНГ.
В свою очередь, как отметил Валерий Фадеев, советник Президента Российской Федерации, председатель Совета при Президенте Российской Федерации по развитию гражданского общества и правам человека, сегодня энергично развивается сотрудничество между Россией и Узбекистаном. Если говорить об экономике, то товарооборот превысил 10 млрд долларов и за последние 6 лет вырос более чем в 2 раза.
По словам В. Фадеева, в миграционной сфере есть немало разного рода проблем, на которые не надо закрывать глаза, которые надо решать и двигаться в этом отношении дальше. Он также отметил, что по результатам обсуждаемых в ходе «круглого стола» вопросов и выработанных рекомендаций необходимо подготовить итоговый документ, который можно направить в органы исполнительной власти, законодательной власти, парламенты обеих стран, для того чтобы выйти на реальные управленческие решения по этим проблемам.
В «круглом столе» также приняли участие директор Агентства миграции при Кабинете Министров Республики Узбекистан Бехзод Мусаев, заместитель министра иностранных дел Республики Узбекистан Олимжон Абдуллаев, посол Российской Федерации в Республике Узбекистан Алексей Ерхов. Также были выслушаны мнения специалистов и экспертов в этой области из обеих стран.
В ходе обсуждений была признана необходимость постоянного совершенствования миграционной политики с обеих сторон – как принимающей, так и отправляющей. Эти вопросы особенно актуальны в условиях формирования единого рынка труда стран СНГ. В частности, Узбекистан последовательно выступает за безопасную и упорядоченную миграцию и прилагает постоянные усилия по увеличению доли организованного привлечения трудовых ресурсов из страны. В завершение «круглого стола» было подчеркнуто, что формирование единого рынка труда в СНГ – это не просто юридический или экономический вопрос. Это гуманитарный проект, направленный на обеспечение достойных условий жизни миллионов людей в регионе.
Сотрудничество Узбекистана и России в этом направлении демонстрирует прагматичный подход к решению вопросов миграции, трудовых прав и свободного перемещения граждан, а также глубокий гуманизм. Поэтому обе стороны способны сообща не только последовательно обсуждать актуальные проблемы в духе единства, но и находить эффективные практические решения, отражающие дух новой эпохи и интересы наших народов.
В «круглом столе» приняли участие члены делегации Российской Федерации, а также депутаты Законодательной палаты и Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, представители профильных министерств и государственных организаций, национальных институтов по правам человека, научных и образовательных учреждений, институтов гражданского общества. В мероприятии приняли участие в онлайн-формате генеральные консулы консульских учреждений нашей страны в городах Москва, Санкт-Петербург, Казань, Владивосток, Екатеринбург, Новосибирск, Ростов-на-Дону Российской Федерации, а также руководители и региональные представители представительств Миграционной службы Республики Узбекистан в Москве, Санкт-Петербурге, Новосибирске, Екатеринбурге, Самаре, Краснодаре и Благовещенске.