Тошкентда Россия олимлари монографияси тақдимоти ўтказилди
Тошкентдаги Инсон ҳуқуқлари уйида Россия олимлари қаламига мансуб "Ўтмишдан келажак сари: замонавий дунёда инсон ҳуқуқлари" номли монографиянинг тақдимоти бўлиб ўтди.
Ушбу асар Россия давлат гуманитар университетининг Мерос ва замонавий жамият институти томонидан нашр этилган.
Тақдимот Россия Федерацияси Президентининг маслаҳатчиси, Президент ҳузуридаги Фуқаролик жамиятини ривожлантириш ва инсон ҳуқуқлари бўйича кенгаш раиси Валерий Фадеев раҳбарлигидаги делегациянинг мамлакатимизга ташрифи доирасида ўтказилди.
Тақдимотда ҳар икки мамлакатнинг етакчи давлат ва илм-фан арбоблари, давлат органлари, академик доиралар ва инсон ҳуқуқлари ташкилотлари вакиллари офлайн тарзда, Алишер Навоий номидаги Ўзбекистон Миллий кутубхонаси ҳамда вилоят марказларидаги ахборот-кутубхона марказлари ходимлари онлайн шаклда иштирок этди.
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори Акмал Саидов ҳуқуқий онг ва ҳуқуқий маданиятни юксалтиришда юридик адабиётнинг ўрни ўта муҳимлигини таъкидлади. Инсон ҳуқуқлари уйида "Россия ва инсон ҳуқуқлари" бурчаги очилганини эълон қилди.
Ушбу бурчак Россия Федерацияси Президенти ҳузуридаги Фуқаролик жамиятини ривожлантириш ва инсон ҳуқуқлари бўйича кенгаш, Россия Федерациясининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили, Патрис Лумумба номидаги Россия халқлар дўстлиги университети Юридик институти каби ташкилот ҳамда муассасалар тақдим этган китоблар ҳисобига ташкил этилди.
Россия Президентининг маслаҳатчиси Валерий Фадеев қайд этганидек, ушбу ташаббус Россиянинг ҳуқуқ ва эркинликларни ҳимоя қилиш тизими ҳақидаги билимларни тарқатиш, шунингдек, касбий алоқалар ва давлатлараро инсон ҳуқуқлари мулоқотини мустаҳкамлашга қаратилган. Зеро, бугунги кунда инсон ҳуқуқлари ва эркинликлари муҳокамасини биргина анъана ёки мафкура доираси билан чеклаб бўлмайди – тез ўзгараётган дунёда ривожланишнинг янги йўлларини таклиф эта оладиган кенг қамровли цивилизациялараро мулоқот зарур.
Сўзга чиққанлар монография фундаментал тадқиқот ҳисобланишини қайд этди. Китобда инсон ҳуқуқлари ғоялари Россия жамиятининг анъанавий қадриятлар тизимига қандай кириб келгани, бошқа ҳуқуқий ва маданий анъаналарга нисбатан қандай ривожланаётгани ҳамда глобал муаммолар шароитида ижтимоий ҳуқуқлар нечоғлик муҳим аҳамият касб этаётгани илмий, назарий ва амалий жиҳатдан чуқур таҳлил қилинган.
Тақдимотда икки мамлакат ўртасидаги мулоқотни давом эттириш ва янги босқичга кўтариш муҳимлигига эътибор қаратилди. Гуманитар соҳадаги қўшма лойиҳаларнинг аҳамияти алоҳида таъкидланди.
Тақдимот доирасида делегация аъзоларига Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази томонидан нашр этилган янги китоблар, қўлланма ва журналлар тақдим этилди.

Презентация монографии российских ученых
В Доме прав человека в Ташкенте состоялась презентация монографии российских ученых «Из прошлого в будущее: права человека в современном мире», изданной Институтом наследия и современного общества Российского государственного гуманитарного университета.
Мероприятие прошло в рамках визита в нашу страну делегации во главе с советником Президента Российской Федерации, председателем Совета при Президенте РФ по развитию гражданского общества и правам человека Валерием Фадеевым.
В нем приняли участие ведущие государственные и научные деятели обеих стран, представители органов власти, академических кругов и правозащитных организаций, сотрудники информационно-библиотечных центров в регионах.
Директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Акмаль Саидов подчеркнул важную роль юридической литературы в повышении правовой культуры и правосознания граждан. Он также сообщил об открытии в Доме прав человека специального уголка «Россия и права человека».
Он сформирован на основе книг, предоставленных Советом при Президенте РФ по развитию гражданского общества и правам человека, Уполномоченным по правам человека в Российской Федерации, Юридическим институтом Российского университета дружбы народов имени Патриса Лумумбы и другими учреждениями.
Как отметил Валерий Фадеев, данная инициатива направлена на распространение знаний о российской системе защиты прав и свобод, а также укрепление профессиональных контактов и межгосударственного диалога в области прав человека. Потому что в условиях стремительно меняющегося мира вопросы прав и свобод невозможно ограничивать рамками одной идеологии или традиции – нужен широкий межцивилизационный диалог, способный предложить новые пути развития.
Выступавшие отметили, что монография представляет собой фундаментальное исследование, в котором с научной, теоретической и практической точек зрения анализируются такие вопросы, как интеграция идей прав человека в систему традиционных ценностей российского общества, особенности их развития по сравнению с другими правовыми и культурными традициями, а также значение социальных прав в условиях глобальных вызовов.
Отдельное внимание в ходе мероприятия было уделено необходимости продолжения и углубления двустороннего диалога. Особо подчеркнута важность совместных гуманитарных проектов.
В завершение презентации членам российской делегации были переданы новые книги, учебные пособия и журналы, изданные Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека.