Сеулда Алишер Навоий ҳайкали очилди
Жорий йил 16 декабрь куни, Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Корея Республикасига давлат ташрифи арафасида ушбу мамлакат пойтахти – Сеул шаҳри марказида улуғ ўзбек шоири ва мутафаккири Алишер Навоий ҳайкали очилди.
Дунёнинг яна бир гўзал шаҳрида атоқли аждодимиз хотирасига тикланган кўркам ёдгорликнинг очилиш маросими Алишер Навоий таваллудининг 580 йиллиги ва давлатимиз раҳбарининг мазкур мамлакатга давлат ташрифига бағишланди.
Тантанали тадбирда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори Акмал Саидов, Ўзбекистон Республикаси Мактабгача таълим вазири Агрепина Шин, Олий Мажлис депутати Виктор Пак, шунингдек, Ўзбекистон ва Жанубий Корея жамоатчилик вакиллари иштирок этди.
Навоий ҳазратларининг янги ёдгорлиги пойига илк бор гулчамбарлар қўйилди.
Маълумот учун: Бугунги кунга қадар Алишер Навоий ҳайкали дунёнинг Токио, Шанхай, Вашингтон, Москва, Минск, Боку, Мозори-Шариф, Ўш, Душанбе каби шаҳарларида ўрнатилган.

В Сеуле открыт памятник Алишеру Навои
16 декабря 2021 года, накануне государственного визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Республику Корея, в центре г. Сеула был открыт памятник великому узбекскому поэту и мыслителю Алишеру Навои.
Церемония открытия бюста памяти нашего знаменитого предка в столице Республики Корея была посвящена 580-летию Алишера Навои и государственному визиту главы нашего государства в эту страну.
В церемонии приняли участие Первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса, директор Национального центра по правам человека Акмал Саидов, министр дошкольного образования Агрепина Шин, депутат узбекского парламента Виктор Пак, а также представители общественности Узбекистана и Республики Корея.
Участниками церемонии были впервые возложены венки к подножию нового памятника великому Навои.
Для справки: На сегодняшний день памятники Алишеру Навои установлены в Токио, Шанхае, Вашингтоне, Москве, Минске, Баку, Мазари-Шарифе, Оше и Душанбе.