Янги Ўзбекистон ва конституциявий ислоҳотлар
2021 йил 17 декабрь куни Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Демократик институтлар, нодавлат ташкилотлар ва фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари қўмитаси томонидан “Конституция – Янги Ўзбекистонни барпо этиш борасидаги кенг кўламли ислоҳотларнинг асоси” мавзусида давра суҳбати ташкил этилди. Анжуман Ўзбекистон Республикаси Президентининг Конституция қабул қилинганининг 29 йиллигига бағишланган байрам табриги мазмун-моҳияти тарғиботига бағишланди.
Онлайн ва офлайн шаклдаги тадбирда Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатлари, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази, Ўзбекистон нодавлат нотижорат ташкилотлари миллий ассоциацияси, Олий Мажлис ҳузуридаги Ёшлар парламенти ҳамда Ёшлар комиссияси аъзолари ва оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этди.
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори Акмал Саидов таъкидлаганидек, давлатимиз раҳбарининг табригида конституциявий ислоҳотнинг тўққиз йўналиши қамраб олинган. Мамлакатимиз келажаги учун муҳим ана шу тарихий вазифаларнинг ижроси барчамизга бирдек боғлиқ.
Замон ўзгаргани сайин талаблар ҳам шунга муносиб тарзда ортиб боради. Ижтимоий давлат қуришдек муҳим йўлга отланган эканмиз, бунда инсон, жамият, давлат тамойили устун қўйилиши керак. Шундан келиб чиқиб, бу йўлда амалга оширилиши лозим бўлган вазифалар, мурожаатлар билан ишлаш, аҳолининг ҳуқуқий саводхонлигини ошириш борасида мавжуд механизмни янада такомиллаштириш масаласи ҳам муҳокамалар марказида бўлди.
Оила институтини ривожлантириш, эзгу инсоний қадриятларимизни келгуси авлодларга безавол етказиш, миллатлараро тотувликни янада мустаҳкамлаш бўйича конституциявий асосларни белгилаб қўйиш эртанги тинч, осойишта ва фаровон ҳаётимиз гарови эканлиги алоҳида таъкидланди.
Бугунимиз ва эртамиз эгалари ҳисобланувчи фарзандларимизнинг Янги Ўзбекистон бунёдкорлари сифатида майдонга чиқишлари учун қулай замонавий шароитлар яратиш муҳим аҳамият касб этади. Шу маънода, ҳозирги кунда Конституциямизда ёшларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини тўла таъминлашга қаратилган ёшлар соҳасидаги давлат сиёсати, ўғил-қизларимизни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш масаласи, уларнинг ҳуқуқ ва бурчлари конституциявий даражада ўз аксини топиши кераклиги табрикда алоҳида такидлангани бежиз эмас.
Мамлакат раҳбари томонидан Олий Мажлис палаталари, депутат ва сенаторлар, нуронийлар, хотин-қизлар, ёшлар жамоатчилиги, ҳуқуқшунос ва сиёсатшунос олимлар, илм-фан намояндалари, ижодкор зиёлилар, бутун халқимиз бу масалада ўзининг аниқ фикр ва қарашларини билдирадилар, деб ишонч билдирилгани кенг жамоатчилик зиммасига катта масъулият юклайди. Шундан келиб чиқиб, тадбирда депутатлар томонидан билдирилган таклифлар эртанги тараққиёт учун, Янги Ўзбекистон учун хизмат қилиши лозимлигига эътибор қаратилди.

Депутаты обсудили реализацию задач, обозначенных в поздравлении к Дню Конституции
В Ташкенте 17 декабря 2021 года состоялся «круглый стол» на тему «Конституция – основа широкомасштабных реформ, направленных на построение Нового Узбекистана». Его организатором выступил Комитет демократических институтов, негосударственных организаций и органов самоуправления граждан Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
Мероприятие посвящено праздничному поздравлению Президента Шавката Мирзиёева по поводу 29-летию принятия Конституции Узбекистана и организовано с целью доведения сути данного послания до широкой общественности.
В работе «круглого стола» приняли участие депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса, представители Национального Центра Республики Узбекистан по правам человека, члены «Молодёжного парламента» и Комиссии по молодёжи при Законодательной палате Олий Мажлиса, а также представители СМИ.
В соответствии с программой встречи, первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Акмал Саидов высказал свои рассуждения по поводу праздничного поздравления главы государства, посвященного 29-летию принятия Конституции страны.
Как известно, в поздравлении, в котором объединены девять направлений, определены задачи, важные и представляющие основу для развития будущего страны. Их исполнение, широкое внедрение в практику зависит от всех нас. Современные изменения в обществе выдвигают новые требования. В процессе построения сильного социального государства во главу угла необходимо ставить принцип «человек-общество-государство». Исходя из этого, насущными задачами становятся совершенствование существующего механизма работы с обращениями, повышения правовой грамотности населения.
Также было отмечено, что опредление конституционных основ развития института семьи, бережное донесение до будущих поколений традиционных человеческих ценностей, дальнейшее укрепление межнационального согласия в стране являются залогом нашей спокойной, мирной и процветающей жизни.
Когда основным направлением проводимых реформ является подрастающее поколение, которое выходит на арену в качестве создателей Нового Узбекистана, в целях полного обеспечения его прав и интересов в нашей Конституции должны быть отражены государственная молодёжная политика, вопросы всесторонней поддержки молодёжи, её права и обязанности.
Руководителем страны выражено доверие, что палаты Олий Мажлиса, депутаты и сенаторы, почтенные ветераны, женщины, молодёжь, ученые-правоведы и политологи, деятели науки, творческая интеллигенция, широкая общетвенность, одним словом, весь наш народ выразит свое мнение и взгляды по этому вопросу. Большая отвественность, безусловно, будет возложена на депутатов. В этой связи, высказанные на мероприятии предложения депутатов должны служить сегодняшнему и завтрашнему развитию Нового Узбекистана.
В завершении мероприятия участниками была отмечена важность внедрения в жизнь и реализации намеченных задач по отраслям, которые были указаны в праздничном поздравлении, посвященном 29-летию принятия Конституции Республики Узбекистан.